واکسن روسی «اسپوتنیک لایت» در ایران به ثبت رسید
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 25 مهر 1400
کد خبر : ۸۲۶۱۲۵
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۲
صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه اعلام کرد: ایران واکسن روسی کرونا موسوم به «اسپوتنیک لایت» را به ثبت رساند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 به نقل از بیانیه صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه که در وبسایت آن منتشر شده است ایران که بهمن سال گذشته «اسپوتنیک وی» را ثبت کرده بود واکسن اسپوتنیک لایت را تأیید و ثبت کرد.

اسپوتنیک لایت نخستین جزو واکسن اسپوتنیک وی محسوب می‌شود

این صندوق هدف از استفاده از واکسن‌های‌های یک مرحله‌ای را تسریع در واکسیناسیون مردم و ایجاد سریعتر ایمنی جمعی بیان کرد.

نشریه پیشرو پزشکی لانست (The Lancet) نتایج مطالعه بر روی اسپوتنیک لایت، در میان ۴۰ هزار سالمند در آرژانتین را رونمایی کرد. این واکسن اثربخشی بین ۷۸.۶-۸۳.۷ درصدی در مقابل کووید را نشان داد که به طور قابل توجهی بالاتر از اکثر واکسن‌های ۲ جزئی است.

مراحل اول و دوم آزمایش بالینی واکسن ضدکرونای «اسپوتنیک لایت» در اوایل ماه ژانویه سال جاری میلادی با مجوز رسمی وزارت بهداشت روسیه آغاز شد و مرکز ویروس شناسی گامالیا وابسته به وزارت بهداشت روسیه، این آزمایش‌ها را برعهده داشت.

کریل دمیتریف رئیس صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه (دست اندر کار تأمین مالی طرح تولید واکسن اسپوتنیک وی) پیشتر اعلام کرده بود که اسپوتنیک لایت نوع جدید واکسن اسپوتنیک وی بیشتر به کشور‌های دیگر عرضه خواهد شد.

درخواست سفیر ایران برای ثبت واکسن اسپوتنیک لایت

کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه اوایل ماه جاری با بیان اینکه واکسن "اسپوتنیک وی" از دو جزء تشکیل شده است که تولید جزء دوم مشکلاتی دارد و روس‌ها از روی جزء اول واکسنی را به نام اسپوتنیک لایت ساختند و ۸۰ درصد مصونیت دارد، افزود: مدتی است که طرف‌های روسی اصرار می‌کنند که واکسن لایت را در ایران ثبت بکنید و بنابراین از وزارت بهداشت خواسته بود که هر چه سریعتر برای ثبت این واکسن تعیین تکلیف کند.

وی بیان کرد: آنچه در ایران به عنوان تولید مشترک انجام می‌شود، تحت لیسانس روسیه است و قرارداد‌ها به گونه‌ای است که شرکت‌ها زیر نظر روسیه باید این‌ها را به فروش برسانند؛ بنابراین درخوست ما این است که وزارت بهداشت در حداقل زمان برای ثبت اسپوتنیک لایت تعیین تکلیف کند و اگر مورد پذیرش هست و حتی شرکت داخلی ما هم در حال تولید آن است، زودتر تصمیم‌گیری شود.

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۲.۷۹°    ۱۶.۹۹°