اهمیت و جایگاه سازمان همکاری شانگهای در معادلات نظام بین‌الملل
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 03 آبان 1400
کد خبر : ۸۲۶۱۹۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۵ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۲
کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: مسائل امنیتی دلیل اصلی تشکیل سازمان همکاری‌های شانگهای است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 محسن پاک‌آیین، کارشناس مسائل بین‌الملل با حضور در برنامه "گفتگوی ۱۸:۳۰" با بیان اینکه مسائل امنیتی دلیل اصلی تشکیل سازمان همکاری‌های شانگهای است، گفت: سازمان همکاری‌های شانگهای با هدف مبارزه با تروریسم، قاچاق مواد مخدر و انسان بین کشور‌های منطقه آسیای میانه تشکیل شد.

وی افزود: به دنبال نظمی که بعد از فروپاشی شوروی در دنیا شکل گرفت و از آنجایی که آمریکایی‌ها به دنبال تحمیل این نظم بر دنیا بودند، سعی می‌کردند دیدگاه‌های خود را بر دنیا تحمیل کنند، خودشان را قدرت برتر معرفی کنند، قدرت خیر و شر، بحث جنگ، ضرورت از بین رفتن اخلاق و ضرورت اصلالت قدرت را مطرح کردند و تمام این موارد موجب شد که آنها با پشتوانه فکری، نظامی و سیاسی به منطقه حمله کنند به همین دلیل ضرورت داشت برای مقابله یک ائتلاف منطقه‌ای شکل بگیرد.

کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به گره خوردن مسائل امنیتی و اقتصادی به یکدیگر گفت: در سال ۲۰۰۳ چین پیشنهاد تشکیل منطقه تجارت آزاد را مطرح می‌کند و از کشورهای عضو شانگهای درخواست می‎کند برنامه‌های تجاری خود را ارائه کنند.

پاک‌آیین افزود: چین و روسیه به دلیل حضور در شورای امنیت سازمان ملل می‌توانند نظرات خود را در ترتیبات امنیتی منطقه مورد توافق قرار دهند و همچنین همکاری‌های اقتصادی خود را دنبال کنند.

کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: سیاست نگاه به شرق به معنای ایجاد توازن میان دوستان ایران است و در کنار توجه به دیگر کشورهای جهان، توجه بیشتری به کشورهای شرق و غرب آسیا و همسایگان داریم و سعی می‌کنیم به آنها اولویت راهبردی قائل شویم. 

بهرام زاهدی کارشناس مسائل آسیا بیان کرد: سازمان همکاری‌های شانگهای بزرگ‌ترین سازمانی است که حداقل ۴۲ درصد جمعیت جهان در قلمرو آن زندگی می‌کنند و یک‌چهارم خشکی‌های زمین را در برمی‌گیرد بنابراین عضویت در این سازمان برای هر کشوری منافع زیادی درپی خواهد داشت.

وی افزود: آمریکا با نفوذ در سازمان همکاری‌های شانگ‌های به دنبال اثرگذاری بیشتر در آسیا و تخریب در همگرایی بین اعضای این سازمان بود. طبیعتا کشورهایی مانند چین و روسیه راضی به این نیستند که آمریکا به عنوان رقیب بزرگ و استراتژیک از منافع این سازمان بهره‌مند شود.

کارشناس مسائل آسیا  گفت: با افزوده شدن ایران به این سازمان، یک سیاست پاد آمریکایی به این سازمان اضافه خواهد شد.

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۶.۵۹°    ۱۱.۹۹°