کامل شدن اضلاع «مربع قدرت شرق» با پیوستن ایران به شانگهای
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 01 آبان 1400
کد خبر : ۸۲۶۲۵۳
تاریخ انتشار : جمعه ۲۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۱
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس گفت: با پیوستن رسمی ایران به سازمان همکاری شانگهای همه اضلاع «مربع قدرت شرق» کامل شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

سید نظام الدین موسوی، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در توضیح اهمیت پیوستن ایران به سازمان همکاری شانگهای، گفت: در سازمان شانگ‌های کشور‌های مختلف آسیایی حضور دارند که تاکنون روسیه، چین و هند مهمترین آنها بودند و اکنون با پیوستن جمهوری اسلامی ایران به این سازمان ضلع چهارم «مربع قدرت شرق» کامل شد.

وی افزود: سه قدرت قبلی حاضر در سازمان شانگهای، به لحاظ اقتصادی و نظامی جایگاه بالایی در سطح جهانی دارند، اما پیوستن ایران به این سازمان به عنوان قدرت چهارم با توجه به موقعیت سوق الجیشی، ذخایر انرژی و بویژه اثرگذاری سیاسی و معنوی آن در جهان اسلام، به لحاظ راهبردی حائز اهمیت فراوان است.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با تشریح اهداف و ابعاد تعاملات موجود در سازمان شانگ‌های گفت: این سازمان بر خلاف نمونه غربی آن یعنی سازمان آتلانتیک شمالی (ناتو) صرفا” یک پیمان نظامی و امنیتی نیست بلکه در طی زمان ابعاد مختلفی از همکاری در حوزه‌های مختلفی، چون اقتصادی، تجاری، فرهنگی، انرژی و نیز مقابله با تروریسم و قاچاق را شامل شده است.

وی ادامه داد: ایران اکنون عضو رسمی یک سازمان همکاری با بازاری حدودا” سه میلیارد نفری است که به لحاظ اقتصادی فرصتی کم نظیر برای ما به شمار می‌آید و باید برای بهره گیری از این فرصت، یک نقشه راه و برنامه راهبردی و بلندمدت تدوین کنیم.

موسوی بیان کرد: پیوستن رسمی ایران به سازمان شانگهای به رغم فشار‌ها و تهدید‌های متعدد رژیم ایالات متحده آمریکا نشان داد که عصر یکجانبه گرایی در روابط بین الملل به پایان آمده و شاهد شکل گیری نظم جدیدی در جهان هستیم که مربع قدرت شرق از بازیگران اصلی و تاثیرگذار آن به شمار می‌آید.

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸.۷۳°    ۱۹.۵۹°