تأکید بر تقویت صلح و امنیت در افغانستان و کل منطقه
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 02 آبان 1400
کد خبر : ۸۲۶۲۵۴
تاریخ انتشار : جمعه ۲۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۷
وزیران امور خارجه ایران، روسیه، چین و پاکستان در حاشیه اجلاس کشورهای عضو سازمان شانگهای بار دیگر بر اراده خود نسبت به تقویت صلح، امنیت و ثبات در افغانستان و کل منطقه تأکید کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه، جمهوری خلق چین و جمهوری اسلامی پاکستان در حاشیه اجلاس شانگ‌های و پیمان امنیت دسته جمعی در تاریخ شانزده سپتامبر ۲۰۲۱ در شهر دوشنبه به منطور بحث و بررسی وضعیت افغانستان با یکدیگر دیدار کردند.

وزرای امورخارجه بار دیگر بر اراده خود نسبت به تقویت صلح، امنیت و ثبات در افغانستان و کل منطقه تأکید کردند.

وزرای امور خارجه ضمن تأکید بر احترام به حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی افغانستان، بار دیگر بر رعایت اصل پایه‌ای «به رهبری افغان‌ها، در مالکیت افغان‌ها» تصریح کرده و بر ادامه احترام به حق برخورداری از صلح، ثبات، توسعه و رفاه مردم افغانستان تأکید کردند.

وزرای امور خارجه بر ضرورت مرتبط ماندن با کشور‌هایی که دارای مسئولیت اولیه بازسازی اجتماعی، اقتصادی دوران پس از جنگ در افغانستان هستند به منظور فراهم کردن کمک‌های اقتصادی و بشردوستانه اضطراری، تصریح کردند.

وزرای امور خارجه بر لزوم شکل گیری آشتی ملی در افغانستان و تشکیل دولت فراگیر برای تأمین منافع تمامی نیرو‌های سیاسی و قومی کشور تأکید کردند.

وزرای امور خارجه با امعان نظر به چالش‌های امنیتی با منشا قلمرو افغانستان، بر ضرورت هماهنگی تلاش‌ها جهت مقابله با تهدیدات از جمله گسترش تروریزم و قاچاق مواد مخدر، با هدف تضمین ثبات منطقه‌ای و پاسخگویی به نگرانی‌های مشروع کشور‌های همسایه و منافع آنها تأکید کردند.

وزرای امور خارجه نگرانی خود از وضعیت شکننده انسانی، اجتماعی و اقتصادی در افغانستان و نیز خطرات بوجود آمدن یک موج آوارگان در منطقه را بیان داشتند.

وزرای امور خارجه بر ضرورت احیای زندگی مسالمت آمیز و بهبود وضعیت اقتصادی کشور تأکید کرده و از جامعه بین المللی برای استمرار کمک‌های بشردوستانه اضراری به افغانستان دعوت به عمل آوردند.

وزرای امور خارجه توافق کردند تا هماهنگی‌های بین چهار کشور جمهوری اسلامی ایران، روسیه، چین و پاکستان در مورد افغانستان ادامه یافته و دیدار‌ها در سطوح وزرا، نمایندگان ویژه و سفرا در زمان‌های تعیین شده را برگزار کنند.

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۱.۵۹°    ۱۴.۹۹°