طرح منزوی سازی ایران با عضویت در سازمان همکاری شانگهای شکست خورد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 03 آبان 1400
کد خبر : ۸۲۶۲۶۷
تاریخ انتشار : جمعه ۲۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۲
کارشناس مسائل بین‌الملل تأکید کرد: طرح منزوی سازی ایران با عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای شکست خورد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 شعیب بهمن، کارشناس مسائل بین‌الملل با حضور در برنامه "تیترامشب" با بیان اینکه تاریخچه شکل‌گیری سازمان همکاری شانگهای به اوایل دهه ۹۰ میلادی باز می‌گردد، گفت: کشور‌های روسیه، چین و برخی از کشور‌های منطقه آسیای مرکزی تلاش کردند یک ساختار امنیتی برای حفظ امنیت مناطق و محیط پیرامونی خودشان ایجاد کنند که این سازمان در آغاز به نام «شانگ‌های پنج» معروف بود و از سال ۲۰۰۱ با پیوستن اعضای جدید شانگهای جدید شکل گرفت.

وی افزود: مبارزه با تروریسم و افراطی‌گرایی، مبارزه با هرگونه تجزیه‌طلبی و جدایی‌طلبی، مبارزه با قاچاق موادمخدر و قاچاق انسان و ... از جمله مباحث مطرح در این سازمان است.

کارشناس مسائل بین‌الملل بیان کرد: سازمان همکاری شانگهای به دلیل ویژگی‌هایی که داشت هر روز قدرتمندتر و اثرگذار‌تر شد.

بهمن ادامه داد: این سازمان از رویکرد امنیتی خارج و به طور متوازن وارد حوزه‌های اقتصادی و فرهنگی شد.

کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: حضور ایران در ترکیب سازمان شانگهای به عنوان عضو دائم، نشان می‌دهد تمامی تلاش‌های آمریکا برای منزوی کردن ایران شکست خورده و شرایط نوینی را برای ما در عرصه بین‌الملل رقم می‌زند.

بهمن بیان کرد: موازنه قدرت از غرب به آسیا و اوراسیا در حال حرکت است.

ساسان شاه‌ویسی، کارشناس اقتصاد بین‌الملل دیگر مهمان برنامه گفت: سیستم همکاری‌های شانگهای، سیستمی امنیتی است، اما از سال ۲۰۰۶ با رسمیت یافتن سازمان در محافل بین‌المللی، اعضا سعی کردند ظرفیت‌های اقتصادی خود را به اشتراک بگذارند.

وی افزود: در طی این سال‌ها حدود ۲۳ هزار میلیارد دلار حجم روابط اقتصادی است که کشورهای عضو این مجموعه با دیگر کشورها دارند.

علیرضا حقیقیان، دستیار وزیر و مدیرکل اوراسیای وزارت امورخارجه گفت: عضویت رسمی ایران در سازمان همکاری شانگهای یک رویداد بسیار مهم و بزرگ برای همکاری‌های منطقه‌ای به‌ویژه در حوزه اقتصادی و تجاری و سایر حوزه‌هایی که از اهداف اصلی این سازمان قرار دارند، بود.

وی افزود: این سازمان مهم‌ترین و مؤثرترین ساختار و سازمان همکاری‌های منطقه‌ای است که بیش از ۳ میلیارد جمعیت جهان را تحت پوشش قرار می‌دهند.

دستیار وزیر و مدیرکل اوراسیای وزارت امورخارجه گفت: برخی از رهبران کشور‌های عضو، در سخنرانی‌های خود از این عضویت برای قدرتمند شدن بیشتر سازمان شانگهای، استقبال کردند.

حقیقیان بیان کرد: پذیرش جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری شانگهای در واقع اعلام شکست طرح منزوی سازی ایران توسط آمریکا و کشورهای غربی بود و این مسیر می‌تواند مانعی بر یکجانبه‌گرایی شود و همکاری‌ها را در مسیر چندجانبه گرایی منطقه تقویت کند.

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۶.۵۹°    ۹.۹۹°