عضویت ایران در شانگهای شکست سیاست‌های آمریکاست
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 11 آذر 1400
کد خبر : ۸۲۶۳۴۸
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۹
سخنگوی وزیر امور خارجه، عضویت دایم ایران در سازمان همکاری شانگهای را نشانه‌ای از شکست سیاست‌های آمریکا خواند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای سعید خطیب زاده امروز (یکشنبه) در نشست خبری هفتگی با خبرنگاران، درباره عضویت دایم ایران در سازمان همکاری شانگ‌های گفت: سازوکار‌های درونی این سازمان برای ما مهم است، امیدوارم این سازوکار‌ها را هم اجرا کنیم هم ارتقا بدیم. عضویت ایران در شانگ‌های نشانه‌ای از شکست خوردن سیاست‌های آمریکا است.

سخنگوی وزیر امور خارجه در خصوص بررسی موضوع FATF تصریح کرد: درباره اف‌ای تی اف اجازه بدهید در چارچوب خودش پیش برود و این موضوع در مجمع تشخیص مصلحت نظام در دست بررسی است.

وی در ادامه گفت: درباره ترکیب تیم مذاکره کننده (برجام) بعدا اطلاع رسانی خواهم کرد.

خطیب زاده درباره واردات واکسن کرونا خاطر نشان کرد: در ماه آتی ۶۰ میلیون دُز واکسن وارد کشور می‌شود، این به غیر از واردات بخش خصوصی است. هر واکسنی که مورد تایید وزارت بهداشت باشد وارد می‌شود، چه در هند، اروپا یا کشور‌های دیگر تولید شده باشد. همین واکسن بایو تک در آلمان در حال تولید است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص تحولات لبنان تاکید کرد: صلح، ثبات و استقرار در لبنان برای ما از هر موضوعی مهم‌تر است و کمک می‌کنیم که دولت این کشور بتواند در این چارچوب موفق شود.

خطیب زاده درباره ارسال سوخت به کشور لبنان گفت: جمهوری اسلامی ایران به همکاری و کمک به دوستانش و دولت‌ها و کشور‌های دوست همواره متعهد بوده است. آنچه درباره این تجارت انجام شد درخواست تُجار لبنانی بود و مسیر خرید کاملا عادی و به طور معمول صورت گرفته و این محموله ارسال شده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: اینکه درباره مسائل داخلی لبنان اظهار نظر کنم صحبتی ندارم، اما می‌توانم اطمینان دهم که اگر همین فردا دولت لبنان برای رفع مشکلات مردم این کشور بخواهد باز هم از ما سوخت بخرد ما در اختیارشان قرار می‌دهیم.

آمریکا باید یکجانبه گرایی را کنار بگذارد

سخنگوی وزرات امور خارجه؛ آمریکا را ناقض برجام خواند و تاکید کرد: آمریکا باید در مقام اجرا و تفسیر یکجانبه گرایی را کنار بگذارد و به تحریم‌های ضد انسانی پایان بدهد

آقای خطیب زاده در ادامه نشست خبری خود با خبرنگاران درباره اعلام آمریکا مبنی بر لغو تحریم‌های ناسازگار با برجام گفت: اگر اقدامات آمریکا را راستی آزمایی کنیم و (آمریکا به تعهدات عمل کند) آن وقت فضای دیگری به وجود می‌آید. از برجام نه چیز بیشتر و نه چیز کمتری قابل قبول است.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه با تاکید بر اولویت ایران در روابط با کشور‌های همسایه گفت: با توجه به همکاری خوب ایران با ارمنستان تلاش می‌کنیم توافقات اجرا شود. توسعه کشور‌های همسایه را توسعه خودمان می‌دانیم. همه همسایگان باید بدانیم مسیر توسعه و صلح و ثبات مسیری دست جمعی است.

وی درباره اجلاس تهران در خصوص افغانستان گفت: افغانستان راه حل معجزه آسا ندارد. پیام ابتکار تهران و منطقه‌ای را روشن می‌دانم. این پیام واحد است که ما به مردم افغانستان فکر می‌کنیم و برایشان تلاش می‌کنیم. اینکه در تهران یا جای دیگری تلاش باشد فرقی ندارد. در تاجیکستان هم درباره افغانستان صحبت شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره برنامه ایران برای ملاقات با مقامات آمریکایی در روز‌های آینده گفت: خیر برنامه‌ای در دستور کار نیست.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره بی توجهی دولت قبل درقبال قاره آفریقا گفت: سیاست خارجی دولت در چند مفهوم گفته شده است. یکی از مفاهیم سیاست خارجی متوازن است. هرچند همسایگان در اولویت هستند، اما رابطه با همه کشور‌ها در دستور کار است. طی هفته‌های آتی سفر آقای امیر عبدالهیان به این قاره برنامه ریزی شده است.

وی درباره عدم صدور روادید برای ورزشکاران دوچرخه سواری کشورمان از سوی سفارت بلژیک گفت: جزئیات این موضوع را نمی‌دانم، اما سفارت بلژیک در تهران همکاری خوب و عادی داشته، باید ببینیم موضوع چه بوده و اگر مشکلی بوده تذکر بدهیم.

خطیب زاده درباره ادعای یکی از مقامات کشور‌ها مبنی بر اینکه ایران از صفحه تاریخ محو می‌شود خندید و گفت: عاقلان دانند.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره شورای حقوق بشر و اقداماتش دربرابر تحریم‌های ضد انسانی علیه ایران گفت: به موضوع مهمی اشاره کردید. نماینده ما در ژنو سخنرانی مبسوطی داشت. همه را دعوت می‌کنم آن سخنرانی را ببیند. آنجا انتظارات را گفتیم و اینکه آمریکا بزرگترین ناقض حقوق بشر است و تمام اقداماتش بی کیفر مانده است. شما هفته گذشته شاهد بودید یک کاروان عادی مردم افغانستان مورد حمله قرار گرفت و بعد گفتند اشتباه کردیم. این وضعیت شرایط دردناکی را برای دنیا ایجاد کرده است. الان یک استثناگرایی در حقوق بین الملل هست که برخی کشور‌ها فکر می‌کنید برخی قوانین فقط برای بقیه است. ما به صورت فعال (اعتراض) به این موضوع را دنبال می‌کنیم و امروز صدا‌های بیشتری در این باره در کنار صدای جمهوری اسلامی می‌شنویم.

خطیب زاده درباره خبر‌های جدید و گزارش یک روزنامه غربی درباره ترور شهید فخری زاده اظهار داشت: نهاد‌های اطلاعاتی امنیتی ما جزئیات را بررسی کردند و جزئیات مشخص است. این موضوع از چند مسیر در حال پیگیری است. این یک ننگ است برای آن‌ها که به چاقوکشی افتخار می‌کنند. از مسیر حقوقی که این‌ها را بی کیفر نگذاریم در حال پیگیری هستیم.
 
 
فردا؛ سفر وزیر خارجه به نیویورک

سخنگوی دستگاه دیپلماسی گفت: وزیر امور خارجه فردا به منظور شرکت در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر می‌کند.

آقای سعید خطیب زاده در نشست خبری در پاسخ به پرسشی درباره صحت خبر برگزاری اجلاس ۱+۴ و کم و کیف این اجلاس تاکید کرد: باید ببینیم این نشست می‌تواند در مسیر مذاکرات سودمند، مفید باشد که در آن صورت تصمیم گیری خواهیم کرد، اما اکنون تصمیمی در این باره گرفته نشده است؛ قطعا باید دستور کار نشست را ببینیم که موضوع جلسه چه می‌تواند باشد و بعد بر اساس آن تصمیم بگیریم.

وی افزود: موضوعی که اهمیت دارد این است که وزیر امور خارجه با همه وزرای ۱+۴ به طور جداگانه دیدار دو جانبه خواهد داشت و اگر لازم دیده شد و دستور کار ویژه‌ای بود اگر مشخصا موضوع خاصی باید مطرح می‌شد می‌تواند به عنوان جمعی هم نشستی میان ایران و ۱+۴ برگزار شود، اما تاکنون تصمیمی اتخاذ نشده است.

سخنگوی امور خارجه همچنین درباره برنامه‌های سفر آقای امیرعبداللهیان به نیویورک گفت: تاکنون حدود ۴۵ دیدار در سطح دو جانبه با وزرای امور خارجه کشور‌ها از قاره‌های مختلف و منطقه برای این سفر تدارک دیده شده است.

آقای خطیب زاده دیدار با روسای سازمان‌های بین المللی به ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد و همه کسانی که درخواست دیدار با وزیر خارجه کشورمان را دارند و امکان دیدار وجود دارد در نظر گرفته شده است و البته مثل همیشه برنامه‌های جانبی هم تدارک دیده ایم.
 
 
پیگیری پرونده‌های قضایی علیه عاملان و آمران ترور شهید سردار سلیمانی

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت: پرونده‌های قضایی علیه عاملان و آمران ترور شهید سردار سلیمانی تشکیل شده و در حال پیگیری است.

آقای خطیب زاده در ادامه نشست خبری هفتگی با خبرنگاران درباره نتایج پیگیری پرونده ترور شهید سلیمانی اظهار داشت: با حضور دستگاه‌های مختلف جلسه‌ای در وزرات خارجه برگزار شد تا این ترور بزدلانه پیگیری شود. سردار سلیمانی به دست شقی‌ترین افراد ترور شد. در داخل دادخواست‌ها تنظیم شده است. در خصوص متهمین این پرونده چه در آمریکا و چه در دیگر کشور‌ها و حتی پایگاه‌های کمک کننده مورد بحث بودند که شکایت‌های صورت بگیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: چگونگی پیگیری این پرونده در نهاد‌های بین المللی هم در دستور کار است. امیدواریم قبل از دومین سالگرد شهادت شهید سردار سلیمانی شاهد برگزاری دادگاه این ترور باشیم. فکر می‌کنم جلسات دیگری با حضور وزیر امور خارجه در روز‌های آینده برگزار شود که در این باره اطلاع رسانی می‌شود.

وی در ادامه و در خصوص حضور اتباع افغان در ایران گفت: ایران میزبان چهار میلیون از اتباع افغان بوده و سعی کرده امکانات خودش را برای تسهیل حضور آن‌ها فراهم کند. حدود نیم میلیون از افغان‌ها بی جا شده اند که صورت غیر قانونی وارد ایران شده اند، اما واقعیت این است که پذیرفتن بیش از ۴ میلیون افغان با وضعیت اقتصادی ایران مقدور نیست. حتی در خصوص واکسن براداران و خواهران افغان تلاش و درخواست کمک کرده ایم. تجارت با افغانستان به صورت عادی در جریان است.

آقای خطیب زاده همچنین در پاسخ به سوالی درباره پذیرفته نشدن وزیر نفت در سفرش به ترکمنستان گفت: از وزارت نفت سوال کنید.
 
هیچ دخالتی در افغانستان قابل پذیرش نیست

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: مقامات شرکت کننده در اجلاس اخیر سازمان همکاری شانگ‌های تاکید کردند که هیچ دخالت خارجی از جانب هیچ کشوری در امور افغانستان قابل قبول نیست.

آقای خطیب زاده در پاسخ به پرسشی درباره رایزنی مقامات کشورمان با همتایانشان در اجلاس اخیر سازمان همکاری شانگ‌های در خصوص افغانستان گفت: آنچه در حاشیه این اجلاس در این خصوص اتفاق افتاد به طور جدی در بیانیه ۴ کشور عضو این سازمان بازتاب داشت.

وی افزود: البته در همه دیدار‌های دو جانبه چه در سطح رئیس جمهور و چه در دیدار‌های وزیر امور خارجه با همتایانش و موضوع افغانستان از موضوعات جدی بود و در چند موضوع توافق جدی شد که نخستین آن تشکیل و شکل گیری دولت فراگیر با مشارکت تمام اقوام و قومیت‌های این کشور بود که بازتاب دهنده ترکیب قومی و جمعیتی افغانستان باشد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: در این گفتگو‌ها توافق شد که افغانستان باید عاری از تروریسم، امن برای همسایگان و در حال صلح، توسعه و ثبات برای مردمش باشد.

آقای خطیب زاده افزود: همچنین همه طرف‌ها توافق کردند که خواست و اراده مردم افغانستان باید در آینده این کشور محقق شود و همگان باید کمک کنند که مردم، آینده کشورشان را بسازند و صدای شان شنیده شود.

وی گفت: در روز‌های آینده نتایج گفتگو‌هایی که در سطح سران شرکت کننده در اجلاس سازمان همکاری شانگ‌های انجام شد، بیشتر مشخص می‌شود.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵.۷۹°    ۱۱.۹۹°