وزیر بهداشت: کیفیت در گرو کمیت است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 29 مهر 1400
کد خبر : ۸۲۶۳۷۱
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۶
وزیر بهداشت با اشاره به برنامه های این وزارت خانه برای تربیت پزشک گفت: کیفیت در گرو کمیت است، اینکه برخی می‌گویند کم تربیت کنیم تا کیفیت بالا باشد، اشتباه است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 اولین نشست مشترک وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی ظهر امروز با حضور دکتر بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر سیماسادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی، دکتر ابوالفضل باقری فرد معاون آموزشی، مهندس طاهر موهبتی معاون امور حقوقی، مجلس و امور استان‌های وزارت بهداشت و دکتر سید سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و برخی از معاونان ایشان در محل وزارت بهداشت برگزار و درباره موضوعات مختلفی بحث و تبادل نظر شد.

ضرورت وجود برنامه جامع پزشکی

در ابتدای این نشست حجت الاسلام عاملی ضمن تبریک به دکتر عین اللهی و آرزوی موفقیت برای ایشان در سمت جدید با بیان اینکه امام حسین (ع) یک کانون انگیزه، معرفه و شناخت برای ما هستند که همه ظرفیت ها، تقویت می‌شوند، گفت: اربعین سرشار از معرفت، شناخت و عشق است. بیش از ۶۰ ملیت با تفاوت‌های فرهنگی و اجتماعی در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند، اما همگی همساز هستند.

وی با اشاره به اینکه اگر عشق را از زندگی حذف کنیم زندگی صنعتی می‌شود، عنوان کرد: با شناخت کمی که من دارم می‌دانم که فناوری‌های نو حوزه سلامت را دگرگون و پزشکی جدیدی را طراحی کرده اند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه به برنامه جامع پزشکی نیاز داریم، گفت: متاسفانه آمار تعداد پزشکان به ازای جعیت کشور مطلوب نیست که باید بتوانیم در این راستا جذب پزشک را افزایش دهیم.

سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها بسیار خوب است

در ادامه نشست وزیر بهداشت با بیان اینکه ما شدیدا به شورای عالی انقلاب فرهنگی اعتقاد داریم، عنوان کرد: شورا بسیاری از مشکلات را در گروه‌های مختلف رفع کرده و تداخل‌هایی که بعضا برای ما با نهاد و سازمان‌های مختلف به وجود می‌آید هم باید به طرق مختلف رفع شوند.

عین اللهی با بیان اینکه سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها بسیار خوب است که فکر میکنم اجرایی نشده و ما شدیدا اصرار داریم که این سند را اجرا کنیم، گفت: مشکلی که امروز با آن مواجه هستیم توزیع نامتناسب آموزش در کشور است. حضرت آقا هم در آخرین دیداری که با ایشان داشتیم فرمودند هرکاری که انجام می‌دهید، پیوست عدالت داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه ما به ماموریت گرایی معتقد هستیم چراکه بسیاری از مشکلات را می‌تواند حل کند، به تکنولوژی آموزشی اشاره و تصریح کرد: در جهت محرومیت زدایی می‌توان از این روش‌ها استفاده کرد. آموزش ما باید منطبق بر نیازهایمان باشد و به آنچه که اصلا در کشور دیده نمی‌شود نباید توجه شود.

کیفیت در گرو کمیت است

وزیر بهداشت در ادامه به برنامه‌های وزارت بهداشت برای تربیت پزشک اشاره و عنوان کرد: همزمان باید ظرفیت‌ها را افزایش دهیم و هم باید نظامی داشته باشیم که پزشکان را به کار بگیریم که بعدا به مشاغل دیگر روی نیاورند. شخصا معتقدم که کیفیت در گرو کمیت است، اینکه برخی می‌گویند کم تربیت کنیم تا کیفیت بالا باشد، اشتباه است.

عین اللهی به موضوع بومی گزینی اشاره و بیان کرد: ما به این موضوع اعتقاد داریم. اکنون در تمام استان‌ها همه رشته‌های پایه وجود دارند و بومی گزینی را باید اجرایی کنیم چراکه بسیاری از مشکلات ما را رفع می‌کند و البته با عدالت همراه است.

وی با بیان اینکه مشکل ما در عدم توازن رشته هاست، به طب سنتی اشاره و بیان کرد: طب سنتی را خود ما ایجاد کردیم، رضا شاه برای آنکه می‌خواست فرهنگ غرب را در کشور اشاعه کند و اینکه طب سنتی ما با مذهب همراه بود این طب را ریشه کردن کرد و ریشه طب سنتی ما به کشور‌های همجوار همچون هند رفت. در درجه اول باید منابع طب سنتی را جمع آوری کنیم.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۹.۵۹°    ۱۳.۹۹°