اتکا بر دین رمز قدسیت نظام است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 08 آذر 1400
کد خبر : ۸۲۶۴۸۲
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۳۰ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۲
رئیس جمهور گفت: رمز قدسیت نظام جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر دین، آموزه‌های دین، کتاب و سنت است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی در سخنانی در آیین تجلیل و تکریم از یک میلیون پیشکسوت دفاع مقدس افزود: چرا دفاع ما مقدس است؟ هیچ شخص، زمان و زمین قدسی نمی‌شود مگر در پرتو قدوس باشد، اگر زمینی قدوسیت دارد و اگر زمانی قدسی است در پرتو ارتباط با قدوس است، اگر مکانی، زمانی و شخصی قدسی می‌شود باید با او ارتباط برقرار کند.

آقای رئیسی در مورد قدسیت نظام جمهوری اسلامی ایران افزود: اول آنکه نظامی ما قدسی است، زیرا مبتنی بر دین، آموزه‌های دین، کتاب و سنت است و این رمز قدسیت نظام ما است.

رئیس جمهور گفت: نظامی اسلامی که می‌خواهد تمام ارتباطات او براساس دین و آموزه‌های دینی تنظیم گردد نظام مقدس می‌شود. آقای رئیسی افزود: دوم اینکه در راس نظام ما حاکمیتی قرار دارد که نیابت از حجت خدا، ولی عصر (عج) دارد و امر، دستور و نظر او برای ما حجت امام زمان (عج) است.

رئیس جمهور گفت: قدسیت حاکمیت بر آن است که این جانشینی از طرف حجت خدا به نظام، قدسیت می‌بخشد به نحوی که امروز نیروی‌های مسلح ما مفتخر به خدمت تحت فرمان فرماندهی معظم کل قوا و اطاعت فرمان او هستند تا وظیفه و تکلیف خود را انجام دهند.

آقای رئیسی ادامه داد: امروز افتخار همه ما این است که ما تحت نظر، ولی فقیه جامعه الشرایطی که جانشین امام زمان (عج) است قرار داریم و این قدسیت است.

رئیس جمهور با بیان اینکه در نظام ما هیچ قانون، مقررات و هیچ باید و نبایدی نمی‌تواند تصویب و اجرا گردد مگر اینکه مطابق موازین شرعی باشد اظهار داشت: برای مجلس، شورای نگهبان را به عنوان تضمین و برای دستگاه قضا، دیوان عالی و یکسری از سلسله مراتب را تعیین کردند تا هیچ حکم و قانونی برخلاف شرع در مجموعه نظام تصویب و اجرا نگردد.

آقای رئیسی افزود: هر حکم و قانونی و هر مقرره‌ای که بر خلاف موازین شرعی باشد از درجه اعتبار ساقط است.

رئیس جمهور با بیان اینکه امام خمینی (ره) از روز اول اعلام کردند که قوانین باید منطبق با شرع و موازین شرعی باشد تصریح کرد: علاوه بر این ما در قدسیت عمل هم می‌خواهیم یعنی هم حسن فعلی می‌خواهیم و هم حسن فاعلی می‌خواهیم.

آقای رئیسی ادامه داد: یعنی اگر سردار، سربازی، قاضی، نماینده ای، کارگزاری، فرمانداری و استانداری در جایگاه خودش خدمت می‌کند علاوه بر حسن فعلی، نیازمند حسن فاعلی هم می‌باشد یعنی یک اخلاص هم می‌خواهد تا به کار قیمت دهد.

رئیس جمهور افزود: اگر همه این سلسله مراتب قدسی باشد، اما عامل عمل با قدسیت حرکت نکند، عمل او قیمت بایسته را ندارد؛ لذا علاوه بر همه این سازوکار مقدسی که امروز وجود دارد باید عامل عمل هم، عمل او از روی اخلاص و برای قدوس باشد تا قیمت پیدا کند.

رئیس جمهور گفت: رمز ماندگاری نام شهیدان ما در دفاع مقدس و در دفاع از حرم حریم و دفاع از مبانی و ارزش‌های انقلاب اسلامی آن است که خود نیز قدسی شدند، زیرا برای خدا حرکت کردند و ماندگاری آن‌ها برای اخلاص آن‌ها است برای خدا از جان شان و آینده دنیای شان گذشتند تا آینده جاودانه را بدست آورند.
 
 
 
تجلیل از پیشکسوتان دفاع مقدس، مصون سازی نسل جوان است
 
رئیس جمهور گفت: تکریم و تجلیل از پیشکسوتان دفاع مقدس و مقاومت می‌تواند مصون سازی نسل جوان باشد.
 
آقای سید ابراهیم رئیسی در مراسم بزرگداشت هفته دفاع مقدس و تجلیل از خانواده شهدا، جانبازان و ایثارگران با تسلیت ایام سوگواری امام حسین (ع) افزود: ان شاء الله خداوند به برکت نام اباعبدالله (ع) شهدای ما را قرین رحمت و توسعه و ما را توفیق به گام نهادن در مسیر آن‌ها قرار دهد.

آقای رئیسی با تشکر از برگزارکنندگان این نشست و نمایشگاه دستاورد‌های دفاع مقدس گفت: در این مقطع عزیزانی که دست اندرکار هستند هر چه نام، یاد، وصیت نامه و هدف شهیدان را در جهت تنویر افکار عمومی و نشان دادن راه آن‌ها برای رهایی یافتن از جهالت و گمراهی و فتنه‌های بسیاری که فتنه گران انجام می‌دهند، کار بزرگی می‌کنند.

رئیس جمهور افزود: این حرکت تکریم و تجلیل از پیشکسوتان می‌تواند مصون سازی نسل جوان باشد و راه صیانت نسل امروز و نسل‌های آینده این است که عاشورا معرفی و معلوم شود عاشورا امتداد دارد و امتداد عاشورا امروز جلوه شهدایی است که برای خدا و برای یک امر مقدس در میدان ظاهر شدند.

آقای رئیسی گفت: بسیاری در دنیا نبرد و جنگ می‌کنند، در طول تاریخ بسیار جنگ شده و خونریزی، اما کدام یک از آن‌ها دفاع مقدس است؟ بسیاری از نظامات در دنیا امروز برقرار است، اما کدام یک از این نظامات نظام مقدس است؟ و سوال این است چه چیزی باعث تقدس نظام ما، دفاع و بسیج ماست و رمز قدسیت چیست؟ و چرا دفاع ما مقدس است؟
 
بیداری امروز منطقه به برکت خون شهداست

رئیس جمهور گفت: بیداری امروز در منطقه به برکت خون شهدا است، چراکه شهدای ما در مسیر حق و حقیقت گام نهادند.

حجت الاسلام رئیسی افزود: کشور امروز توسط فقیه جامع الشرایطی اداره می‌شود که به مردم نمی‌گوید بروید به مردم می‌گوید بیایید و خود در قله‌ای قرار دارد که جایگاه او جایگاه صیاغت نیست و جایگاه قیادت است در صیاقغ سوق دادن به یک هدف است، اما در قیادت کسی می‌گویند که خود واصل شده است و می‌گوید بیایید و شما نیز ملکوتی شوید.

رئیس جمهور گفت: رمز موفقیت امام این است که خود به این درجه رسیده بود و رهبری هم به این درجه رسیده است و فرماندهان ما خود در جایگاهی هستند که به سربازان و افسران خود نمی‌گویند که شما بروید و کسی که خود رسیده است حرف او در دل‌ها جای می‌گیرد.
 
آقای رئیسی افزود: این نمایشگاه گویای آن است که شخصیتی که امروز در جایگاه فرماندهی معظم کل قوا قرار دارد و بنده طلبه افتخار می‌کنم سرباز ایشان باشم وقتی می‌بینیم فرمانده من و جایگاهی که امروز رهبری دارد خود در میدان پیشکسوت است و نسل‌ها می‌بینند که او با اخلاص در این میدان حاضر است طبیعتا می‌بینند که او هم می‌تواند در این میدان حضور داشته باشد و نقش آفرینی کند
 
رئیس جمهور با سپاسگزاری از این حرکت بسیار بزرگ و ماندگار گفت: این تعبیری که رهبر انقلاب دارند و می‌فرمایند که یاد شهدا و برگزاری برای شهدا خود شهادت است حقیقتا در هر کوی و برزن همین طور است من توفیق داشتم قبل از ریاست جمهوری در برخی محافل شهدا حضور داشته باشم می‌دیدم مثل روزی که آن فرد شهید شده مردم از آن‌ها تجلیل می‌کنند به ویژه در بعضی نقاط کشور به طور خاص مثلا در بیستمین سالگرد یک شهید بسیار باشکوه برگزار می‌شد و این نشان دهنده این است که مردم چقدر آمادگی دارند تا این جلوه‌ها بماند.
 
حجت الاسلام رئیسی افزود: بعد از شرایط کرونایی تجلیل از شهدا و معرفی چهره شهدا و ادامه راه آن‌ها همیشه پیش روی ما باشد.

رئیس جمهور گفت: چرا تجلیل و تکریم از شهدا مهم است، چون جهل زدایی می‌کند از عالم هرچه نام شهید، یاد شهید و هدف شهید برده شود جهل زدایی خواهد کرد منتها شما مواجه هستید با یک جاهلیت مدرن، دیروز جاهلیت قدیم بود و امروز جاهلیت جدید است و مجهز به علم و فناوری است و مجهز به سلاح، قدرت مالی و قدرت نظامی است و نداشته‌های خود را به عالم تحمیل می‌کند.

آقای رئیسی افزود: ما مواجه ایم با یک جاهلیت مدرن که زشت‌ترین کار‌ها را به عنوان جلوه‌های تمدنی و مدنیت در عالم معرفی می‌کند و آن قدرت عظیمی که می‌تواند چهره این جاهلیت را برملا کند و نقاب از چهره آن‌ها بردارد نام شهیدان و یاد آن هاست نورانیت شهیدان و بیان فلسفه عاشورا و بیان راه عاشورائیان است.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: لذا ما می‌گوئیم که عاشورائیان در عاشورا متولد شدند و پایان عاشوراییان نبود هرچند آن‌ها می‌خواستند این یک پایان برای آن‌ها باشد، بر بدن‌های مطهر اسب‌ها را تازاندند و سر‌ها را نیز از ابدان مطهر جدا کردند که نامی از حسین و یادی از آن‌ها نباشد، اما عاشورا شد تولد عاشورائیان.

آقای رئیسی گفت: خیلی از این عزیزانی که تصاویر نورانی آن‌ها اینجا هست تاریخ تولد آن‌ها را نمی‌دانیم مرحوم ملاصدرا در شرح اصول کافی می‌گوید مردان نام آور دو روز تولد دارند یک روز تولد شخص آن هاست و یک روز تولد شخصیت آن هاست و اینان آن روزی تولد پیدا کردند که به شهادت رسیدند.

رئیس جمهور افزود: من به شما خانواده معظم شهدا تبریک می‌گویم بچه‌های شما متولد شدند و تا زمین زمین است و زمان زمان آن‌ها می‌درخشند و این برای همیشه در تاریخ است. آقای رئیسی خطاب به مادران و پداران شهدا گفت: قرار است این شهیدان چه بکنند کاری که اباعبدالله (ع) انجام داد و آن جهل زدایی از عالم بود و به نام شهیدان روشنگری می‌شود و این بیداری که در منطقه است به برکت خون شهداست و این بیداری همواره ادامه دارد و آن چه که قرار واقعی عالم است حق و حقیقت است که شهدای ما هم برای مسیر حق و حقیقت گام نهادند.

رئیس جمهور افزود: امیدوارم شهدا برای دولتمردان که امروز مسئولیت خطیر را بر عهده گرفتند دعا کنند تا این دولت بتواند بر اساس وظیفه خطیری که بر عهده دارد در مسیر رفع مشکلات کشور و پیشرفت امور در حوزه‌های مختلف علمی و فرهنگی و اقتصادی گام بردارد.
 
پیش از سخنان رئیس جمهور از شماری از پیشکسوتان دفاع مقدس تجلیل شد . 
 
در حاشیه این مراسم هم  نمایشگاه " در لیاس سربازی"  افتتاح شد. 
 
در این نمایشگاه بخش‌هایی از اسناد منتشر نشده جنگ ایران و عراق برای اولین بار در معرض دید مخاطبان قرار خواهد گرفت.

این اسناد که روایت رهبر انقلاب از جنگ تحمیلی است، بخش دیگری از حقیقت دفاع مقدس را برای مخاطبان بازگو خواهد کرد.

نمایشگاه «در لباس سربازی» که به همت دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای و همکاری بنیاد حفظ و نشر آثار دفاع مقدس در محل باغ موزه دفاع مقدس تهران برپا شده است، مخاطبان را تا دل ماموریت‌ها و پشت صحنه فرماندهی نظامی آیت‌الله خامنه‌ای در سال‌های جنگ تحمیلی با خودش همراه می‌کند.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۳.۴°    ۱۳.۴°