تولید ۲۵ مولکول جدید با کاربرد دارویی در کشور
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 05 آبان 1400
کد خبر : ۸۲۶۴۹۱
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۳۰ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۷
بیش از ۲۵ مولکول جدید با کاربرد دارویی با تکیه بر توان و تخصص نیروی فعال انسانی در کشور تولید شده است تا روند درمان بیماری‌های گوناگون سرعت گیرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام کرد: دستیابی به توانمندی در تولید دارو‌های پیشرفته در هر کشور یکی از پایه‌های قدرت محسوب می‌شود؛ قدرتی که صنعت سلامت و پزشکی را رونق می‌دهد.

ایران نیز در سال‌های اخیر با تکیه به فناوری و نوآوری علاوه بر افزایش قابل توجه محصولات ایران ساخت این حوزه و خودکفایی دارویی، به رقمی بیش از ۶۰ میلیون دلار صادرات در سال دست یافته است.

ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز با انجام اقداماتی درصدد ایجاد همگرایی میان دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی و پارک‌های علم و فناوری با صنایع داروسازی است تا تولید دارو‌های پیشرفته در کشور سرعت گیرد؛ حوزه‌ای که در آن به توان و تخصص نیروی کارآمد و خلاق نیاز است تا پیشرفت‌ها در آن بیشتر شود.

ستاد با این اقدام در نظر دارد از تمام ظرفیت‌های موجود در کشور برای تولید مولکول‌های جدید که پر هزینه هستند استفاده کند. در حال حاضر تولید مولکول‌های نوین دارویی برای بیماری‌های صعب العلاج یا لاعلاج افزایش پیدا کرده و تاکنون بیش از ۲۵ مولکول جدید با کاربرد دارو درمانی در کشور تولید شده است. از سویی این افزایش ارتباط و تعامل فعالان مسیر دستیابی به بازار‌های جهانی را برای محصولات ایران ساخت هموار می‌کند.

یکی از اقدامات برای گسترش فعالیت‌های فناورانه در این حوزه توسعه شتاب دهنده‌ها است. در حال حاضر ۱۰ شتاب دهنده دارویی فعال هستند که می‌توان به پرسیس ژن اشاره کرد و تولید مولکول‌های ضد سرطان و مواد موثره دارویی از حوزه‌های فعالیت آن‌ها است. از سویی ستاد توسعه زیرساخت‌های ماشین آلات، تولید مولکول‌های نیمه سنتزی و پروبیوتیک‌ها و ارتباط با فعالان گیاهان دارویی را هم مد نظر قرار داده است تا با همگرایی میان حوزه‌های مختلف ارتقا این حوزه سرعت بیشتری داشته باشد و با ایجاد تعامل میان رشته‌ای شاهد رونق فعالیت‌های فناورانه باشیم.
برچسب ها: دارو ، تولید ، مولکول ، درمان ، بیماری
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۷.۵۹°    ۱۱.۹۹°