آمریکا سخت در اشتباه است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 02 آبان 1400
کد خبر : ۸۲۶۵۵۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۱ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۷:۴۵
وزیر امور خارجه ایران:
وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: اگر آمریکایی‌ها فکر می‌کنند با اعمال فشار علیه ایران نتیجه می‌گیرند صد در صد اشتباه می‌کنند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 وزیر امور خارجه کشورمان و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حاشیه هفتاد و ششمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، در خصوص موضوعات مختلف از جمله برجام و تحولات افغانستان گفتگو و تبادل نظر کردند.

حسین امیرعبداللهیان در این ملاقات با تاکید بر این امر که دولت آقای رئیسی در چارچوب اصول، عملگراست و لذا به دنبال نتیجه عملی در مذاکرات است، اظهار داشت: همان‌طور که قبلا گفته شده است، ما با جدیت در حال بررسی سوابق مذاکرات هستیم و دولت جدید مذاکرات را از سر خواهد گرفت. ملاک ما عمل طرف‌های مقابل است و نه اظهار نظر آنها. دولت جدید در حال مرور و مطالعه پرونده مذاکرات انجام شده است. نه اتلاف وقت می کند، نه رفتار غیر سازنده آمریکا را می پذیرید و نه کشور را معطل وعده‌های توخالی سابقه‌دار خواهد کرد.

امیرعبداللهیان تاکید کرد: متاسفانه رفتار و سیاست‌های دولت بایدن تاکنون در رابطه با ایران و برجام غیرسازنده بوده است. بایدن با وجود آنکه به صورت زبانی از سیاست‌های ترامپ انتقاد کرده است، اما در عمل در قبال ایران همان سیاست‌ها را دنبال می‌کند.

 وزیر خارجه کشورمان در ادامه ضمن تقدیر از تلاش‌های آقای بورل برای پیگیری روند مذاکرات، اظهار داشت: اگر آمریکایی‌ها فکر می‌کنند با اعمال فشار علیه ایران نتیجه می‌گیرند صد در صد اشتباه می‌کنند. مردم ایران نشان داده اند به فشار و تهدید پاسخ سخت می دهند. سه کشور اروپایی بجای فشار بر آمریکای ناقض برجام برای بازگشت به تعهداتش، مدام خواستار تعجیل ایران به انجام مذاکرات هستند! همه طرف‌ها باید بدانند، برجام می‌بایست برای ایران نتایج ملموس داشته باشد و در عمل، برداشتن تحریم‌های غیرقانونی را ببینیم. همه طرف‌ها باید عملا با برداشتن گام‌های محکم پایبندی خودشان را به برجام ثابت کنند. این وضعیت غیرقابل قبول است که آمریکا از یک طرف گاهی حرف‌های مثبت می زند و از طرف دیگر تحریم‌های جدید علیه ایران اعمال می‌کند!

 وزیر خارجه افزود: اگر دیگران به تعهدات خودشان برگردند و راستی آزمایی شود ما نیز آمادگی داریم اقدامات جبرانی خود را متوقف کنیم. این کار سختی نیست که آمریکایی‌ها به تعهدات خودشان بر اساس برجام عمل کنند و سه کشور اروپایی به بی عملی خود پایان دهند.

 جوزپ بورل در این ملاقات ضمن مرور اقدامات اتحادیه اروپا برای احیاء برجام اظهار داشت: به نظر من موفقیت برجام نه تنها برای ایران و ۱+۴ بلکه برای منطقه و جهان بسیار مهم است. شکست برجام و مذاکرات برای هیچ طرفی خوب نیست. اتحادیه اروپا همواره از سیاست و اقدام مخرب ترامپ در خروج از برجام انتقاد کرده است و در این خصوص شفاف بوده است ولی تصمیم دولت جدید آمریکا فصل نوینی برای حفظ و احیاء برجام ایجاد کرده است.

 بورل ضمن ارائه گزارشی از پیشرفت‌ها و چالش‌ها در وین اظهار داشت: مسئولیت آمریکا نسبت به ایجاد وضعیت فعلی روشن است، اما در عین حال همه طرف‌ها باید کمک کنند تا به نتیجه مرضی الطرفین برسیم. قدم اول در این راستا تعیین زمان نشست وین است.

 مسئول ارشد اتحادیه اروپا اقدامات اعتماد ساز را از سوی همه طرف‌ها خواستار شد.

دو طرف در خصوص آخرین تحولات افغانستان و همکاری‌های فی مابین به ویژه در خصوص آوارگان و ضرورت تشکیل دولت کاملا فراگیر تبادل نظر کردند.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶.۵۹°    ۱۷.۹۹°