هشدار به آغاز احتمالی پیک ششم کرونا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 26 مهر 1400
کد خبر : ۸۲۶۶۷۷
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۵
متخصص بیماری‌های عفونی گفت: ممکن است با وجود سویه‌های جدید لامبدا و میو و سرایت پذیری بالاتر آنها، پیک جدیدی از کرونا را تجربه کنیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  "بابک عشرتی" متخصص بیماری‌های عفونی در گفتگو با ۱۸:۳۰ گفت: ممکن است با وجود سویه‌های جدید لامبدا و میو و سرایت پذیری بالاتر آنها، پیک جدیدی از کرونا را تجربه کنیم، اما در صورت جهش‌های با سرایت پذیری کمتر ممکن است پیک جدیدی در راه نباشد.

او افزود: با جدی گرفتن واکسیناسیون و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی می‌توان در مقابل پیک جدید کرونا آمادگی لازم را کسب کرد.
او با بیان اینکه تزریق واکسن مهمتر از اثربخشی آن است، گفت: اثربخشی واکسن برای سیاست گذار مهمتر است تا افراد. برای افراد تزریق آن مهمتر است.

دکتر عشرتی افزود: هم اکنون واکسن‌هایی در کشور تزریق می‌شود که سلامت آن‌ها را وزارت بهداشت تضمین کرده است.

متخصص بیماری‌های عفونی گفت: به تاخیر انداختن واکسیناسیون خطر ابتلا به بیماری را بیشتر می‌کند.
 
همه واکسن بزنند حتی خانم های باردار

دکتر بابک عشرتی درباره اینکه چه کسانی از دریافت واکسن کرونا مستثنی هستند؟، افزود: کسانیکه در زمان تزریق واکسن کرونا بیماری فعال دارند مانند کسانیکه تب دارند باید یک ماه بعد واکسن را دریافت کنند. خانم‌های باردار بعد از ۱۲ هفتگی زمان بارداری می‌توانند واکسن کرونا را دریافت کنند. 

چاق ها از واکسن زدن مستثنی نیستند

دکتر بابک عشرتی، متخصص بیماری های عفونی گفت: افراد دارای توده ی بدنی زیاد (چاق و خیلی چاق) در معرض اشکال شدید بیماری هستند و باید حتما واکسن کرونا را دریافت کنند.

او توصیه کرد در صورت وارد شدنِ واکسن آنفلوآنزا گروههای خاص نوع جدید واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند.

دکتر عشرتی درباره واکسیناسیون بچه ها افزود: منتظر تصمیم کمیته واکسیناسیون کشوری هستیم.

اتمام واکسیناسیون تا اواسط آبان ماه

متخصص بیماری‌های عفونی درباره پایان واکسیناسیون علیه ویروس کرونا گفت: طبق برنامه ریزی ها، تا نیمه‌ی دوم آبان ماه باید به پوشش مناسب واکسیناسیون بالای ۸۰ درصدی گروه‌های هدف (بالای ۱۸ سال) برسیم. ایمنی با دریافت دو دُز واکسن کرونا حاصل می‌شود.
او افزود: دستورالعملی برای تزریق دُز سوم واکسیناسیون نداریم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۲.۶۲°    ۲۲.۹۹°