باید توفیقات علمی کشور را ارتقا دهیم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 01 آبان 1400
کد خبر : ۸۲۶۷۷۴
تاریخ انتشار : شنبه ۰۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۱
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: وظیفه داریم در دوره جدید دولت از توفیقات گذشته نظام علمی کشور صیانت کنیم و آن را ارتقا دهیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 "محمدعلی زلفی‌گل" در مراسم آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری کشور که در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، گفت: با تلاش و برنامه‌ریزی، درصدد هستیم سیستمی ایجاد کنیم تا تحقیقات و ظرفیت‌های پژوهشی را در راستای تحقیقات کاربردی و نیاز‌های جامعه با تاسیس شرکت‌های دانشگاهی و دانش بنیان هدایت کنیم. برای این کار باید تلاش کنیم و نوع نگاه خودمان را تغییر خواهیم داد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: در دوره جدید، به راهبرد‌های جدید نیاز داریم. البته از پشتوانه‌های بسیار خوبی در دانشگاه‌ها برخوردار هستیم به عبارتی استادان و دانشجویان بهترین پشتوانه‌های مدیریت یک جامعه هستند. در واقع در جامعه دانشگاهیان، پشتوانه عظیم داریم که قدر این عزیزان را می‌دانیم.

زلفی گل گفت: تمام توفیقاتی که امروز به آنها می‌بالیم در عرصه نانو، بایو، سلول‌های بنیادی، صنایع نظامی و تسلیحاتی، دستاورد دانشگاه‌های ما است.

وی توضیح داد: بار‌ها مشاهده می‌کنیم که در مجامع مختلف صحبت می‌شود که نقش دانشگاه‌های ما در مدیریت جامعه کم رنگ است یا می‌شنویم که وزارتخانه‌های متولی علم، آموزش و پژوهش وزارتخانه‌های مصرفی هستند یا اینکه تأثیر دانشگاهیان در جامعه کم رنگ است، من همه این موارد را بی انصافی و ظلم در حق دانشگاه‌ها و جامعه دانشگاهی خودمان می‌دانم.

زلفی گل افزود: تمام کسانی که مدیریت ادوار گذشته حال کشور ما را برعهده داشتند و دارند، مجوز حضور خود را از وزارتخانه‌های متولی علم، پژوهش و دانشگاه‌ها اخذ کرده‌اند و این بی انصافی است که نقش دانشگاه‌ها در جامعه کم رنگ جلوه داده شود.

وی گفت: طی سالیان گذشته کشور را چه کسانی مدیریت کردند؛ همان افرادی که دانش آموختگان دانشگاه‌های کشور بودند.

زلفی گل ادامه داد: موضوع دیگری که طی آن به نظام ظلم می‌شود، این است که این همه توفیقات را نادیده می‌گیرند و بعضا خود سیاستگذاران این کار را انجام می‌دهند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بیان کرد: اکنون در هر شهر و منطقه‌ای قدم بگذاریم، آبادانی و رونق خودنمایی می‌کند. تعداد قابل توجه شرکت‌های دانش بنیان هم بر این مساله صحه می‌گذارد و همه این موارد نتیجه تلاش دانشگاهیان است.

وی تأکید کرد: باید نوع نگاه خود به دانشگاه‌ها را تغییر دهیم. البته می‌پذیریم که دانشگاه‌ها باید نقش جدی تری داشته باشند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: بهترین راه سرمایه گذاری در کشور ما سرمایه گذاری برای آموزش علم، پژوهش و فناوری است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸.۷۳°    ۱۹.۵۹°