هشدار‌های پلیس درباره مهمترین ترفند‌های کلاهبرداران
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 03 آبان 1400
کد خبر : ۸۲۶۸۹۲
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۴ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۱
معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ناجا با حضور در برنامه ۱۸:۳۰ شبکه خبر، مهمترین روش‌های کلاهبرداری مجرمان را شرح داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
با توجه به گسترش روز افزون ترفند‌های کلاهبرداری در فضای مجازی و حقیقی، به منظور اهمیت آگاهی بخشی در امر پیشگیری از این موضوع، سرهنگ محمدرضا اکبری، معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ناجا با حضور در برنامه ۱۸:۳۰ درباره مهمترین ترفند‌های کلاهبرداری تلفنی گفت: هر گونه کلاهبرداری که عمل کلاهبرداری در غیر از بستر فضای مجازی صورت بگیرد در حیطه وظایف پلیس آگاهی است و تنها زمانی که کلاهبرداری در بستر و از طریق فضای مجازی صورت می‌گیرد به پلیس فتا مربوط می‌شود.

وی افزود: بیشترین کلاهبرداری از طریق تلفن به این صورت است که سودجویان با تماس‌های تلفنی و با ترفنده‌ای مختلف، افراد را به پای دستگاه‌های ATM کشانده و حساب آن‌ها را خالی می‌کنند. اما اقدام موثری برای مقابله با این روش صورت گرفت و توانستیم ۳۰ هزار حساب و سیم کارتی که از طریق آن کلاهبرداری صورت می‌گرفت، مسدود کنیم که این کار  موجب کاهش ۵۷ درصدی این نوع کلاهبرداری شد.
 

سرهنگ اکبری درباره ترفند‌های کلاهبرداری پیامکی نیز گفت: فراوان‌ترین ترفند‌های این نوع کلاهبرداری در سه حوزه، پیامک‌های پیداشدن اشیاء عتیقه، پیامک‌های بیمه سلامت و مانند آن و پیامک‌های برنده شدن کد کالا است که این مورد سوم متاسفانه روند افزایشی دارد.

این سرهنگ پلیس آگاهی در مورد مهمترین روش‌های کلاهبرداری در فضای مجازی نیز گفت: به طور کلی و به ویژه در سایت‌های فروش لوازم دسته دوم، ۲ نوع کلاهبرداری شامل فروشنده کلاهبردار و خریدار کلاهبردار وجود دارد.
 
وی افزود: فروشنده کلاهبردار، معمولا بیعانه طلب می‌کند و خریدار کلاهبردار از طریق رسید سازها، رسید واریز جعلی به شما نشان می‌دهد.

در پایان گفتگو سرهنگ اکبری در توصیه‌هایی از مردم خواست به هیچ عنوان اطلاعات حساب و حتی تصاویر و اطلاعات شناسنامه و کارت ملی خود را در اختیار افرادغیر قرار ندهند.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۱.۵۱°    ۲۲.۷۹°