ساداتی‌نژاد: باید به «اقتدار غذایی» برسیم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 26 مهر 1400
کد خبر : ۸۲۶۹۸۲
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۵
وزیر جهاد کشاورزی گفت: هدف ما در وزارت جهاد کشاورزی رسیدن به قدرت و اقتدار غذایی در منطقه است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 سید جواد ساداتی نژاد، وزیر جهاد کشاورزی امروز (سه‌شنبه، ۶ مهر) در نشست صبحانه کاری با نمایندگان تشکل‌های صنایع غذایی و کشاورزی در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با بیان اینکه هدف ما در وزارت جهاد کشاورزی رسیدن به قدرت و اقتدار غذایی در منطقه است، گفت: ایران با برخورداری از ظرفیت‌های کم نظیر منابع طبیعی و انسانی در حوزه کشاورزی باید در منطقه جنوب غرب آسیا دارای اقتدار غذایی باشد.

وی بیان کرد: تشکل‌های بخش کشاورزی باید قدرتمند، یکپارچه و سراسری باشند و در سیاستگذاری و اجرای تصمیم گیری‌های بخش، مشارکت کنند.

کشاورزی قراردادی جایگزین خرید تضمینی می‌شود

ساداتی نژاد با بیان اینکه حمایت از تولیدکننده، حمایت از مصرف کننده است، گفت: جایگزینی کشاورزی قراردادی به جای خرید تضمینی از محوری‌ترین برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی در دولت سیزدهم است.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: واگذاری اختیارات به استان‌ها به منظور کاهش بروکراسی و رفع مشکلات بخش کشاورزی در دستور کار قرار دارد؛ همچنین سرمایه گذاری در صنعت کشاورزی باید افزایش یابد و اتاق بازرگانی می‌تواند در این زمینه سهیم باشد.

وی ادامه داد: با توجه به وجود ۱۵ کشور همسایه و حدود ۶۰۰ میلیون نفر جمعیت آنها، دیپلماسی غذایی ایران با تحول در کشاورزی باید تقویت شود.

سهم آبزیان در سبد غذایی مردم باید افزایش یابد

ساداتی نژاد با بیان اینکه سهم آبزیان در سبد غذایی مردم باید افزایش یابد، گفت: همچنین حوزه شیلات ارزآور، اشتغالزا و در امنیت غذایی موثر است و باید از مرز‌های آبی و سواحل برای افزایش تولید آبزیان استفاده شود.

وی تأکید کرد: توسعه کشاورزی دیم و بهره گیری از آب سبز به ویژه در مناطق مستعد غرب کشور از جمله برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی است.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه سیاستگذاری و برنامه‌ریزی در حوزه کشاورزی باید در وزارت جهاد کشاورزی متمرکز باشد، افزود: کمیسیون کشاورزی مجلس، وزارت جهاد کشاورزی و تشکل‌های کشاورزی به عنوان نمایندگان کشاورزان، مثلث قدرت غذایی هستند.

وی گفت: با تأیید و ابلاغ قانون تقویت امنیت غذایی کشور و رفع موانع تولیدات کشاورزی، سازمان سرمایه گذاری و تجارت کشاورزی ایران تشکیل می‌شود. در ۱۴ ماده این قانون، رفع مشکلات قدیمی بخش کشاورزی از جمله سند اراضی کشاورزی، بیمه کشاورزی، سوخت کشاورزی و... پیش بینی شده است.

ساداتی نژاد تأکید کرد: کشاورزی با همکاری فعالان بخش خصوصی باید «تجاری و اقتصادی» و «علمی و دانش بنیان» شود.

وزیر جهاد کشاورزی با انتقاد از صدور مجوز ایجاد تشکل‌های کشاورزی توسط ارگان‌های مختلف گفت: هم‌اکنون وزارت کشور، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اتاق تعاون، اتاق کشاورزی و سازمان تعاون روستایی در حوزه کشاورزی مجوز ایجاد «تشکل‌ کشاورزی» صادر می‌کنند و این موضوع موجب تقسیم قدرت تشکلی و پراکندگی می‌شود.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳.۵۹°    ۲۵.۷۹°