قرنطینه هوشمند؛ بایدها و برنامه‌ها
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 02 آبان 1400
کد خبر : ۸۲۷۰۲۲
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۶ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۵
حمید سوری، اپیدمیولوژیست گفت: زیرساخت های لازم برای رصد هوشمند در کشور وجود دارد و می توان با رصد هوشمند بیماری کرونا را در کشور بهتر کنترل کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 دکتر "حمید سوری" اپیدمیولوژیست در برنامه گفتگوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر گفت: حدود ۱۸ ماه از اپیدمی کووید ۱۹ در کشور می‌گذرد، بیماری نو پدیدی که در ابتدا همه دنیای اطلاعات درستی از آن نداشتند، طبیعتاً آزمون و خطا در خیلی از مداخلات چه پیشگیرانه و چه درمان وجود داشت، ولی برخی از کشور‌ها در این مدت توانستند با استفاده از روش هایی، موفق‌تر عمل کنند و بار ناشی از اپیدمی را به حداقل برسانند.

او گفت: از جمله رفتار‌ها و مداخلاتی که انجام شد رویکرد هوشمندانه بود که در پیشگیری از اپیدمی کووید ۱۹ در بسیاری از کشور‌ها موثر بود.

سوری گفت: از ابتدای شروع کرونا می‌توانستیم قرنطینه مستقیم را انجام دهیم، اما با فراگیر شدن ویروس کرونا در کشور، این امکان وجود ندارد و باید بصورت هوشمند انجام شود.
 
او گفت: هوشمند سازی قرنطینه به این معنی است که بتوانیم طغیان های فراگیری و جهش های جدید را شناسایی و مهار کنیم.
حمید سوری گفت: در قرنطینه‌ای که اسم هوشمند روی آن گذاشتیم با توجه اینکه پوشش واکسیناسیون در هفته‌های اخیر به سرعت بالا برده ایم و جامعه به سمتی حرکت می‌کند که گویا جا‌هایی از کشور مصون شدند و جا‌هایی از کشور و افرادی هنوز مصون نیستند و جز گروه‌های حساس هستند و وقتی صحبت ازقرنطینه می‌شود هم می‌تواند به قرنطینه معکوس باشد و هم به شکل مستقیم باشد و معمولا قرنطینه معکوس برای گرو‌های پرخطر مانند سالمندان و افرادی که بیمار‌های زمینه‌ای دارند استفاده می‌شود.

او گفت: متاسفانه یک پنجم جمعیت پر خطر کشور به دلایل مختلفی واکسیناسیون نشده اند و بیشتر مرگ ومیر‌های و بستری‌های شامل این افراد می‌شود.

دکتر سوری گفت: برآورد‌ها نشان می‌دهد در صورتیکه کشور قرنطینه کامل "لاک داون" شود ۷ تریلیون تومان به اقتصاد کشور لطمه می زند و نمی‌تواند مشاغل را تعطیل کرد.

او گفت: محدود کردن برخی از خدمات برای کسانی که واکسن نزده اند، شیوه‌ای است که در سراسر جهان مورد قبول است و ما نیز باید به این سمت برویم و این اقدام برای حفاظت از سلامت جامعه صورت می‌گیرد.

سوری با عنوان این مطلب که زیرساخت‌های لازم برای رصد هوشمند در کشور وجود دارد گفت: در مطالعه‌ای که سال گذشته در تهران روی ۲۰ هزار نفر انجام دادیم، متوجه شدیم که می‌توان با رصد هوشمند این بیماری را بهتر کنترل کرد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۴.۵۹°    ۱۶.۹۹°