تخت روانچی: تمامیت ارضی سوریه باید حفظ شود
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 08 آذر 1400
کد خبر : ۸۲۷۰۳۸
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۶ مهر ۱۴۰۰ - ۲۳:۲۹
در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد؛
نماینده کشورمان در سازمان ملل تاکید کرد اشغال بخش‌هایی از سوریه باید خاتمه یابد و همه نیرو‌های خارجی ناخوانده باید این کشور را ترک کنند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد گفت: حمایت خود را از تلاش‌های فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه و تعامل سازنده دولت سوریه در تسهیل فعالیت این کمیته اعلام می‌کنیم.

"مجید تخت روانچی" در نشست شورای امنیت سازمان ملل با موضوع "تحولات سیاسی امنیتی سوریه" افزود: در نتیجه تلاش نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه و همکاری دولت سوریه، انتظار می‌رود نشست بعدی کمیته قانون اساسی به زودی برگزار شود و این یک رخداد دلگرم کننده است.

او گفت: ما روسای مشترک کمیته را نیز به همکاری سازنده بر اساس روحیه انعطاف‌پذیری و مصالحه تشویق می‌کنیم. کمیته باید بدون هیچ گونه دخالت یا فشار خارجی به کار خود ادامه دهد. تعیین هرگونه مهلت ساختگی برای پایان فعالیت آن یا هر شرایط و الزامات مشابه دیگر، بر فعالیت کمیته تأثیر منفی خواهد داشت.

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل گفت: باید تضمین شود که این یک روند سیاسی واقعی به رهبری سوریه، متعلق به سوریه و تسهیل شده توسط سازمان ملل است.

تخت روانچی افزود: به موازات کار کمیته، باید تلاش‌های جدی در زمینه‌های دیگر نیز انجام شود. قبل از هر چیز، اشغال بخش‌هایی از سوریه باید خاتمه یابد و بر این اساس، همه نیرو‌های خارجی ناخوانده باید این کشور را بدون هیچ پیش شرط یا تأخیر بیشتر ترک کنند.

او گفت: شورای امنیت باید به مسئولیت خود عمل و رژیم اسرائیل را وادار کند تا فوری به تجاوزات خود به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه پایان دهد. زیرا اقدامات ماجراجویانه‌ای که ما آن را به شدیدترین شکل محکوم می‌کنیم، نقض آشکار حقوق بین الملل است و صلح و امنیت منطقه‌ای و بین المللی را تهدید می‌کند.

نماینده کشورمان در سازمان ملل گفت: مبارزه با همه گروه‌های تروریستی باید بی وقفه ادامه یابد، چون حضور و فعالیت‌های جنایتکارانه آن‌ها امنیت و تمامیت ارضی سوریه و همچنین صلح و امنیت منطقه را تهدید می‌کند.

تخت روانچی تاکید کرد: ما فعالیت‌های جدایی‌طلبانه یا ابتکارات نامشروع خودگردانی در سوریه را رد و هرگونه تلاش برای حمایت از آن‌ها را محکوم می‌کنیم. حاکمیت، وحدت و تمامیت ارضی سوریه باید توسط همه محترم شمرده شود.

او گفت: بازسازی سوریه و بازگشت پناهندگان و آوارگان باید به موازات هم ادامه یابند. آن‌ها اقداماتی مرتبط و تقویت کننده یکدیگر هستند؛ و این مسئله مستلزم سیاست زدایی از کمک‌های بشردوستانه و بازگشت پناهندگان و آوارگان است، چون سیاسی شدن این امور فقط موجب طولانی شدن بحران و درگیری سوریه و رنج ده ساله مردم آن می‌شود.

تخت روانچی افزود: در این زمینه، ما لازم می‌دانیم مفاد قطعنامه ۲۵۸۵ را یادآوری کنیم که طبق آن شورای امنیت از همه کشور‌های عضو خواسته است برای رسیدگی به نیاز‌های فوری مردم سوریه گام‌های عملی اتخاذ کنند. اشاره به «گام‌های عملی» در این قطعنامه به معنای درخواست حذف تحریم‌های یکجانبه است.

وی افزود:، چون قطعنامه ۲۵۸۵ نتیجه یک مصالحه از جمله از طرف کشور‌های اصلی اعمال کننده چنین تحریم‌هایی است، ما از آن‌ها می‌خواهیم به وعده‌های خود عمل کنند، تعهدات خود طبق آن قطعنامه را جدی بگیرند و همه تحریم‌های غیرقانونی علیه سوریه را که از علل عمده وضعیت بشردوستانه کنونی آن کشور هستند، لغو کنند.

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل گفت: ما دوباره بر موضع اصولی خود مبنی بر این که بحران سوریه باید به صورت مسالمت آمیز و طبق اصول حقوق بین‌الملل، احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی دولت ها، عدم دخالت در امور داخلی یا خارجی آن‌ها و حل مسالمت آمیز اختلافات بین المللی‎؛ تأکید می‌کنیم.

تخت روانچی در پایان، تصریح کرد: حمایت جمهوری اسلامی ایران را از مردم و دولت سوریه برای بازگرداندن وحدت و تمامیت ارضی کشورشان تکرار می‌کنیم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۷.۷۹°    ۱۲.۵۹°