وضعیت سند ملی سالمندان یک سال پس از ابلاغ
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 13 آذر 1400
کد خبر : ۸۲۷۱۰۳
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۷ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۵
رئیس اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت گفت: این سند در حال حاضر در مرحله سیاست‌های اجرایی است و برای ملموس شدن برای سالمندان نیاز به اجرا دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
با توجه به فرار رسیدن هفته ملی سالمند، ضرورت اجرای شدن سند ملی سالمند که در سال گذشته ابلاغ شد، دوباره مورد توجه قرار گرفت.
 
بر همین اساس و به منظور بررسی وضعیت اجرایی این سند، محسن شتی، رئیس اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت با حضور در گفتگوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر در این باره گفت: سند ملی سلامت شامل بخش‌های مختلفی است که مهمترین بخش آن، اهداف و سیاست‌های اجرایی است که داری ۶ هدف است و هدف سوم آن یعنی " ارتقای سلامت جسمی، اجتماعی، روانی و معنوی" در حیطه وظایف وزارت بهداشت است.

وی افزود: این سند در حال حاضر در مرحله سیاست‌های اجرایی است و برای ملموس شدن برای سالمندان نیاز به اجرا دارد.
این مقام وزارت بهداشت درباره اقدامات این دستگاه در حوزه طب سالمندان گفت: متاسفانه رشته دستیاری طب سالمندان حذف شده است و تنها حدود ۲۰ متخصص در این امر داریم. تلاش داریم با هماهنگی با وزارت علوم این مشکل را حل کنیم. 
 
احمد دلبری، رئیس انجمن علمی سالمند شناسی و طب سالمندان دیگر میهمان این برنامه بود که به صورت ارتباط تصویری در گفتگو حضور داشت و درباره سند ملی سالمندان گفت: متاسفانه ما یک عقب ماندگی ۵۰ ساله در حوزه سالمندان داریم و سند ملی هم حدود ۲۰ سال تدوین و ابلاغ آن به طول انجامید.
 
وی افزود: برنامه‌های سوم تا ششم توسعه و سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب درباره جمعیت و خانواده نیز به صراحت به توجه به موضوع سالمندی و بازنشستگی پرداخته و تاکید شده، اما عزم ملی برای این امر وجود نداشته است.
تا سال ۱۴۳۵ تعداد سالمندان کشور نسبت به سال ۱۳۳۵، ۲۴ برابر خواهد شد در نتیجه ما کمتر از ۲۰ سال فرصت برای تهیه زیر ساخت خواهیم داشت.
دلبری درباره ضمانت اجرایی سند ملی سالمند گفت: وظایف دستگاه‌های مختلف در این سند آورده شده، اما بعید میدانم دبیرخانه شورای سالمندان توان مکلف کردن این دستگاه‌ها برای اجرای برنامه‌ها را داشته باشد. برای مثال در چند سال اخیر بر خلاف مفاد سند به جای حضور وزیر و یا معاون وزیر در شورا، در سطح مدیر کل جلسات برگزار شده است.

وی درخصوص راهکار خود را برای حل این مشکل اظهار کرد: نیاز به ورود رئیس جمهور به موضوع است تا وزرا نیز پای کار بیاند؛ و بهتر است دبیرخانه شورا از زیر نظر سازمان بهزیستی به یکی از دو وزارت بهداشت یا رفاه منتقل شود.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۶.۵۹°    ۷.۹۹°