جذب اعضای هیئت علمی بلامانع است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 01 آبان 1400
کد خبر : ۸۲۷۱۰۵
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۹
وزیر علوم، بخشنامه جدید درخصوص جذب اعضای هیئت علمی را ابلاغ و انجام فرآیند جذب اعضای هیئت علمی را بلامانع اعلام کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 به نقل از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری؛  محمدعلی زلفی‌گل امروز (چهارشنبه، ۷ مهر) خطاب به رؤسای دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری اعلام کرد، پیرو نامه مورخ ششم شهریور ۱۴۰۰‬ به اطلاع می‌رساند تمام امور مربوط به جذب اعضای هیئت علمی از امروز (چهارشنبه، هفتم مهرماه) طبق روال عادی و با رعایت قوانین ذی‌ربط انجام می‌شود.

در بخشنامه ششم شهریورماه ‏۱۴۰۰‬ اعلام شده بود تا تعیین تکلیف نهایی؛ تشکیل جلسات هیئت‌های اجرایی جذب اعضای هیئت علمی و صدور حکمی ممنوع است.

آخرین آمارهای سال ۹۹ موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی وزارت علوم، ‌تحقیقات و فناوری، نشان می‌دهد که ۵۸.۹ درصد اعضای هیئت علمی معادل ۵۰ هزار و ۷۹۷ نفر در دانشگاه‌های دولتی و ۴۱.۱ درصد معادل ۳۵ هزار و ۴۶۲ نفر در دانشگاه‌های غیردولتی تدریس می‌کنند.

بر اساس آمارهای این موسسه، ۲۵۴ هزار و ۱۲۸ نفر در مؤسسات آموزشی عالی کشور به تدریس اشتغال داشته‌اند. در این میان ۶ هزار و ۳۲۸ استاد تمام با احتساب دانشگاه های غیردولتی و آزاد اسلامی، ۱۳ هزار و ۲۱ دانشیار، ۴۳ هزار و ۹۱۱ استادیار و ۲۰۶ مربی در دانشگاه ها فعال هستند که به صورت تمام وقت فعالیت دارند و جمع آنها به ۸۶ هزار و ۹۳۲ نفر رسیده است.

همچنین با احتساب اعضای هیئت علمی پاره وقت در دانشگاه‌ها، ۶ هزار و ۸۰۷ استاد تمام، ۱۳ هزار و ۷۴۲ دانشیار، ۴۷ هزار و ۱۳۵ استادیار، ۳۳ هزار و ۷۱۷ مربی، ۷۱۴ مربی آموزشیار، ۱۵۲ هزار و ۱۳ نفر در بخش سایر مشغول به فعالیت هستند که جمع شان به ۲۵۴ هزار و ۱۲۸ نفر می رسد.

توزیع جمعیت اعضای هیئت علمی نشان می دهد از مجموع این افراد، ۳۳.۴ درصد معادل ۸۴ هزار و ۸۰۵ نفر زن و ۶۶.۶ درصد معادل ۱۶۹ هزار و ۳۲۳ نفر مرد هستند.

سایر آمارهای موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی وزارت علوم حاکی از آن است که دانشگاه پیام نور ۲۸ هزار و ۶۴۳، دانشگاه علمی کاربردی ۳۷ هزار و ۳۸۲ نفر، دانشگاه فنی و حرفه ای ۲۵ هزار و ۷۴۶ نفر، دانشگاه‌های وزارت بهداشت ۱۷ هزار و ۹۵۴ نفر و سایر دستگاه‌های اجرایی هزار و ۸۷۲ عضو هیئت علمی دارند.

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸.۵۹°    ۱۸.۹۹°