محسنی‌اژه‌ای: حتی‌المقدور از صدور قرار بازداشت اجتناب کنید
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 14 آذر 1400
کد خبر : ۸۲۷۱۷۲
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۸ مهر ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۹
رئیس دستگاه قضا از قضات، بازپرس‌ها و دادیاران خواست که حتی‌المقدور از صدور قرار بازداشت اجتناب کنند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه؛ "حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی‌اژه‌ای" در دیدار با قضات و کارکنان قضایی استان قزوین، گفت: امروز مردم نسبت به دولت، قوه قضاییه و مجلس امیدوار شده‌اند و این امیدواری و اعتماد آنها تکلیف ما را سنگین‌تر می‌کند.

رئیس قوه قضاییه افزود: دشمن تلاش زیادی کرد با فضاسازی، اعتماد مردم را کاملا مخدوش کند، اما اکنون که در سایه همدلی و هماهنگی قوا اعتماد مردم ترمیم شده موظف به صیانت و ارتقاء آن هستیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی‌اژه‌ای اعتماد مردم را بزرگ‌ترین سرمایه نظام بیان کرد و گفت: اعتمادسازی با حرف ممکن نیست و باید در عمل کارآمدی نظام را نشان دهیم چراکه اکنون با وفاق و همکاری ایجاد شده طی سه ماه گذشته، اگر خدای نکرده امید مردم از بین برود بیش از گذشته ضرر خواهیم کرد.

وی ادامه داد: مردم می‌گویند الان قوای سه‌گانه و دستگاه‌ها همه در خط رهبری و دلسوز نظام و خیرخواه هستند و برای حل مشکلات و گره‌گشایی از کار‌ها تلاش می‌کنند و نباید اجازه داد این امید از دست برود.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی‌اژه‌ای با بیان اینکه همه کار‌ها با حضور مردم به نتیجه می‌رسد، گفت: دشمن با تحریم‌های ظالمانه مردم را به زحمت انداخت، اما صبر و مقاومت مردم، دشمن را در رسیدن به هدفش ناکام گذاشت.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه حل مشکلات بدون توجه به مردم ارزشی ندارد، گفت: ما برای حکومت نیامده‌ایم بلکه آمده‌ایم عدالت محقق شود، انسانیت به کمال برسد و بر اساس آموزه‌های دینی، یار و همراه یکدیگر باشیم.

وی با بیان اینکه امروز کسب اعتماد مردم و افزایش آن به دست ما سپرده شده، نیروی انسانی را مهمترین عامل حسن انجام ماموریت و وظایف هر سازمان معرفی کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی‌اژه‌ای بیان کرد: مدیران عالی هر مجموعه‌ای وظیفه دارند همه تلاش خود را برای ارتقای جایگاه و تامین آسایش و آرامش روانی کارکنان آن مجموعه به کار گیرند.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به سختی‌ها و تنگنا‌ها و حجم کار دستگاه قضا بیش از ظرفیت موجود، از طرح‌های خلاقانه‌ای که می‌تواند در بهبود وضعیت کارکنان و حل مشکلات آن‌ها موثر باشد استقبال کرد.

وی با اشاره به سختی کار در برخی مجموعه‌های قضایی وابسته به عدلیه مانند پزشکی قانونی و سازمان زندان‌ها که ارتباط بیشتری با بدنه مجموعه دارند، حل مشکلات این مجموعه‌ها را برای کاهش مشکلات مردم، اولویت دانست.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه تذکر و تکرار برخی توصیه‌ها برای بهبود عملکرد یک سازمان سودمند است، به بیان چند توصیه به همکاران قضایی خود در استان قزوین پرداخت.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی‌اژه‌ای از قضات، بازپرس‌ها و دادیاران خواست که حتی‌المقدور از صدور قرار بازداشت اجتناب کنند.

رئیس قوه قضاییه گفت: اگر نیاز به صدور قرار بازداشت موقت بود باید شرایطی فراهم شود که افراد بتوانند در اولین فرصت ممکن تأمین وثیقه کنند و به محض تأمین وثیقه رفع بازداشت صورت گیرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی‌اژه‌ای همچنین به قضات و بازپرس‌ها و دادیاران توصیه کرد در صدور قرار‌ها و رسیدگی به پرونده‌های دارای حکم زندان، به سرعت عمل کنند.

وی تأکید کرد: در مواردی که قانون اجازه می‌دهد و بیم تبانی و فرار متهم وجود ندارد و یا حکم زندان بازدارنده است، از مجازات‌های جایگزین حبس استفاده کنند.

رئیس قوه قضاییه با تقدیر از تلاش‌های صورت گرفته برای پایش زندانیان و آزادی‌های اخیر زندانیان در استان‌های مختلف، بر سرکشی از زندان‌ها تأکید کرد و گفت: نباید به گزارش قاضی زندان اکتفا شود و مبادا کسی بلاوجه در زندان بماند و حقی از کسی ضایع شود خصوصا کسانی‌که توان دفاع از حق خود را ندارند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی‌اژه‌ای بر لزوم تشکیل کارگروه‌های مردمی برای حل مشکلات و دعاوی قضایی تاکید کرد و گفت: باید چتر استفاده از ظرفیت‌های مردمی را گسترش دهیم و علاوه بر شورا‌های حل اختلاف، از طرح‌های ابتکاری و کمک‌های معتمدین محلات برای ایجاد صلح و سازش استفاده شود.

رئیس دستگاه قضا پرونده‌های کثیرالشاکی را از معضلات نظام قضایی دانست و به قضات و بازپرس‌ها و دادیاران توصیه کرد که این پرونده‌ها را به گونه‌ای مورد رسیدگی قرار دهند که در کنار مجازات افراد خاطی، مردم نیز زودتر و با کمترین هزینه به حقوق خود برسند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی‌اژه‌ای گفت: اگر پرونده‌ای تشکیل شد که افراد زیادی درگیر آن هستند با صدور قرار تامین و اعمال محدودیت‌هایی، چون ممنوع‌الخروجی به متهم فرصت دهید که حق مردم را برگرداند و توجه شود که با بازداشت فوری او تعداد شاکیان بیشتر می‌شود.

رئیس قوه قضاییه از کارشناسی‌های غیرضروری و اختلاف نظرات کارشناسان به عنوان یکی از عوامل اطاله دادرسی یاد کرد و گفت که برخی کارشناسی‌ها نه تنها دستگاه قضایی را به عدالت نمی‌رساند بلکه ما را از هدف خود دورتر می‌کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی‌اژه‌ای بیان کرد: برای جلوگیری از بروز مشکلات برای مردم باید کارشناسی‌های ضروری به صورت روشن و با تعیین زمان به کارشناسان ابلاغ شوند و بر فرآیند کار نیز نظارت شود تا در موعد مقرر انجام شود.

وی تأکید کرد که اگر نظر کارشناسی یک کارشناس اختلافات فاحش زیاد داشت، از او توضیح خواسته شود و اگر جواب دوپهلو داد ضمن اعلام مسئله به مراجع ذی‌ربط، از ارجاع کارشناسی‌ها به وی خودداری شود.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه وکلا محترم هستند و وکیل خوب معاضد قاضی است در عین حال متذکر شد گاهی اوقات برخی وکلا به دلیل رفتار‌های غیرمتعارف موجب اطاله دادرسی و اخلال در روند دادرسی می‌شوند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی‌اژه‌ای با بیان اینکه مقام قضاوت منصب الهی و متعلق به رسول‌الله (ص) و امیرالمومنین (ع) است به همه قضات و کارکنان قضایی توصیه کرد که مراقب وسوسه شیطان و شیطان صفتان باشند و با پرهیز از قرار گرفتن در موضع تهمت از دستگاه قضایی صیانت کنند.

۹۴ درصد ابلاغ‌های قضایی در استان قزوین، الکترونیکی است

پیش از سخنان رئیس قوه قضاییه، «علی شعبانی» رئیس کل دادگستری قزوین در خصوص عملکرد این دادگستری اظهار کرد: از سال ۹۷ تا امروز با اقدام قاطع دستگاه قضایی قزوین، بیش از ۷ هزار و ۶۳۷ هکتار از اراضی ملی رفع تصرف شد.

وی با اشاره به فعالیت‌های ستاد اقتصاد مقاومتی استان قزوین و تدوین ۲۰۹ مصوبه در این ستاد بیان کرد: تا امروز ۱۹۱ واحد تولیدی با پیگیری‌های دستگاه قضایی قزوین احیاء شدند.

رئیس کل دادگستری قزوین در ادامه با اعلام اینکه میزان ابلاغ الکترونیک قضایی در این استان به ۹۴ درصد رسیده است، گفت: در مدت اخیر ۳۹ زندانی مشمول مرخصی پایان حبس و ۱۹ زندانی مشمول تعلیق پایان حبس شدند؛ ضمن آنکه ۱۸ زندانی نیز طی هفته‌های گذشته از زندان‌های قزوین آزاد شدند.

شعبانی از کاهش ۴۷ درصدی پرونده‌های مسن در یک سال اخیر خبر داد و در خصوص آمار قلع و قمع بنا‌های غیرمجاز نیز گفت: در سال گذشته ۶۴۱ مورد قلع و قمع بنا‌های غیرمجاز صورت گرفت و این در حالی است که مجموع قلع و قمع بنا‌های غیرمجاز از سال ۹۴ تا ۹۸؛ قریب به ۳۵۰ مورد بود.

وی همچنین در خصوص اهتمام دستگاه قضایی قزوین برای دسترسی آسان مردم به عدالت، از معرفی یک خط تلفن برای ارتباط مستقیم مردم قزوین با رئیس کل دادگستری خبر داد و گفت: این خط تلفن هر روز به مدت یک ساعت بعد از نماز مغرب و عشاء پاسخگوی مردم خواهد بود.

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱.۷۹°    ۵.۹۹°