ادعای بی اساس غرب و قدرت دفاعی ایران
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 06 بهمن 1400
کد خبر : ۸۲۷۳۱۷
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۰
وزیر امور خارجه فرانسه در تکرار ادعای بی اساس غرب گفت: مذاکرات هسته‌ای با ایران باید فعالیت‌های موشکی این کشور را نیز شامل شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
«ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه امروز (شنبه) در گفتگو با شبکه تلویزیونی «الحدث» وابسته به عربستان سعودی گفت: مذاکرات هسته‌ای با ایران باید فعالیت‌های موشکی این کشور را نیز شامل شود.

عربستان سعودی که پیشنهادش مبنی بر ورود به مذاکرات هسته‌ای شش قدرت جهانی با ایران تاکنون برای چندین بار با دست رد کشور‌های غربی مواجه شده است تلاش می‌کند تا از طریق رسانه‌های خود و انجام مصاحبه‌هایی جهت دار و هدفمند با مقامات اروپایی، این مذاکرات را به حاشیه ببرد.

لودریان در این گفتگو درباره مسائل مختلف منطقه و جهان از جمله مذاکرات هسته‌ای با ایران، انتخابات لبنان و مذاکره بیروت با بانک جهانی، اوضاع لیبی و کنفرانس پاریس درباره این کشور و همچنین نشست بغداد اظهار نظر کرد.

وزیر خارجه فرانسه با این ادعا که اقدامات انجام شده توسط ایران مذاکرات هسته‌ای را پیچیده می‌کند، گفت: ایران باید مذاکره درباره وضعیت منطقه در پرونده مذاکرات هسته‌ای را بپذیرد.

فرانسه از امضاکنندگان توافق‌نامه هسته‌ای در سال ۲۰۱۵  و یکی از سه کشور عضو تروئیکای اروپایی است که به تعهدات خود درقبال برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) عمل نکرده است.

این کشور در زمینه ساخت و فروش سلاح، ید طولایی دارد که نمونه اخیر آن اختلاف با آمریکا بر سر فروش زیردریایی هسته‌ای به استرالیا است، ادعا کرد که مذاکرات منطقه‌ای با ایران باید فعالیت‌های موشکی آن را نیز شامل شود.

مقامات جمهوری اسلامی ایران بار‌ها تاکید کرده اند که به جز مسائل هسته‌ای در خصوص سایر موضوعات از جمله سیاست‌های منطقه‌ای و فعالیت‌های دفاعی کشور، مذاکره نخواهند کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در آخرین اظهارنظر خود درباره مذاکرات هسته‌ای با تاکید بر اینکه اروپا در نقض برجام کنار آمریکا بوده است، گفت: ایران نه چیزی بیشتر از برجام در هسته‌ای می‌پذیرد و نه چیزی کمتر از بند‌های رفع تحریمی برجام را انتظار دارد.

«سعید خطیب زاده» که در چارچوب همایش جهانی «نرماندی برای صلح» به پاریس سفر کرده است، در مصاحبه‌ای اختصاصی با روزنامه فرانسوی لوموند در سوالی در ارتباط با نشست اخیر مجمع عمومی سازمان ملل و چشم انداز مذاکرات هسته‌ای و اینکه وزیر خارجه ایران در نیویورک اعلام داشته مذاکرات بزودی از سرگرفته خواهد شد، گفت: آنچه که وزیر خارجه ایران در نیویورک اعلام داشت همان چیزی است که از اول روی کار آمدن دولت جدید گفته و شنیده شده است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵.۵۹°    ۷.۹۹°