طوفان حاره‌ای شاهین در حال حرکت به سمت عمان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 03 آبان 1400
کد خبر : ۸۲۷۳۴۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۰
مدیرکل ایمنی و حفاظت دریایی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: طوفان حاره‌ای شاهین در دریا و حوالی چابهار بوده و در حال حرکت به سمت عمان است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
نادر پسنده درباره آخرین وضعیت طوفان چرخنده حاره‌ای سواحل مکران که «شاهین» نامگذاری شده است، اظهار کرد: در شرایط کنونی و بر اساس تصاویر دریافت شده از سواحل دریای عمان، این طوفان در دریا و حوالی چابهار بوده و هم اکنون در حال حرکت به سمت عمان است.

وی افزود: بر اساس مدل‌های پیش‌بینی شده سازمان هواشناسی این طوفان که نام آن «شاهین» است، شب گذشته وارد عمان شده و به سمت ساحل این کشور در حرکت است و از نظر علمی طوفان دریایی تا زمانی که روی آب باشد، خطرناک است و زمانی که به خشکی برسد گر چه خساراتی به بار می‌آورد، اما به سرعت از بین خواهد رفت.

مدیرکل ایمنی و حفاظت دریایی سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد: البته همچنان و تا زمانی که خطر به صورت کامل رفع نشده باشد، در حالت آماده باش کامل هستیم چرا که حتی اگر طوفان هم تمام شود پیامد‌های آن تا چند روز باقی خواهد ماند که یکی از آن‌ها پدیده‌ای به نام موج مرده است و سبب می‌شود تا برای کشتی‌ها و شناور‌ها خطرناک باشد.
 

پسنده تاکید کرد: بر همین اساس همچنان تا پایان هفته جاری در حالت آماده باش هستیم و باید مراقبت کنیم تا اثرات ناشی از طوفان در دریا نیز از بین برود و به همه دریانوردان و مردم توصیه می‌کنیم که طرح دریابست را جدی بگیرند و به پروتکل‌ها و توصیه‌های ابلاغی دستگاه‌های متولی توجه کنند تا خطری متوجه‌شان نشود.
 

خبر دیگر اینکه عملیات جستجو برای یافتن پنج صیاد گرفتار طوفان در سواحل دشتیاری سیستان و بلوچستان ادامه دارد. ظهر شنبه پنج صیاد از ۲ لنج شکسته شده در پی طوفان در پسابندر از توابع دشتیاری در ۱۰۰ کیلومتری چابهار مفقود شدند. طوفان حاره‌ای شاهین خسارت زیادی به زیرساخت‌های بنادر صیادی و سوله‌های ماهی وارد کرد. تاکنون ۱۳ نفر بر اثر طوفان مصدوم شدند.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۱.۵۱°    ۲۲.۷۹°