ازجریمه واکسن گریز‌ها تا روند واکسیناسیون
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 27 مهر 1400
کد خبر : ۸۲۷۵۵۳
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۷
رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت: سیاست وزارت بهداشت راهبرد تشویق است و هنوز عوامل بازدارنده درباره واکسیناسیون کرونایی در کار نیست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
دکتر گویا - رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: در یکی دو ماه اخیر سرعت واکسیناسیون در کشور بیشتر شد و هلال احمر، بسیج، سپاه، اورژانس و شهرداری‌ها در این روند به ما کمک کردند.
وی افزود: واکسیناسیون با این سرعت احتمال وقوع موج جدید را کمتر می‌کند، اما این باعث نمی‌شود که ما به فکر مقابله با موج جدید نباشیم.
دکتر گویا گفت: ما نباید تنها به واکسن متکی باشیم و در مقابله با کرونا رعایت پروتکل‌های بهداشتی کمرنگ شوند.
وی افزود: ما تلاش می‌کنیم با دسترسی به واکسن‌های بیشتر به یک روند قابل قبول در واکسیناسیون جمعی برسیم.
رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: همه کشور در خصوص واکسیناسیون متعادل پیش رفته است و اینگونه نیست که برخی استان‌ها بیشتر یا کمتر باشد.
وی گفت: ایمنی جمعی خیلی مورد تایید دانشمندان نیست؛ جهش‌های نگران کننده همچنان تهدید کننده است. در سطح دنیا با ایدال‌ها در مقابله با ویروس کرونا فاصله داریم؛ جهش‌های نگران کننده همچنان هستند.
رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت درباره جریمه واکسن گریز ها گفت: سیاست وزارت بهداشت راهبرد تشویق است.

خطر نگاه غیر علمی درباره واکسن
دکتر حق دوست - اپیدمیولوژیست هم گفت: مستندات علمی دیده شده از عوارض واکسن از عوارض بیماری بسیار اندک است.
وی افزود: برخی خطر واقعی کرونا را جدی نمی‌گیرند این درحالیست که در شرایط خوب بیش از ۲۰۰ فوتی در کشور داریم.
دکتر حق دوست گفت: نگاه‌های غیر علمی مثل توهم توطئه خطرات بیشماری را متوجه جوامع می‌کنند اما این دید درست نیست چرا که وزارت بهداشت در کنترل کیفی محصولات بهداشتی خیلی جدیست.

وی افزود: درباره واکسن باید اقناعی جلو برویم، چون این روش پایایی بهتری دارد هر چند در برخی کشور‌ها زدن واکسن اجباری شده است.

کارآزمایی بالینی واکسن پاستور
دکتر بیگلری - رئیس انستیتو پاستور ایران هم گفت: واکسن پاستور کارآزمایی بالینی را در ایران و کوبا پشت سر گذاشت. فاز اول این واکسن یک میلیون دز شنبه گذشته تامین و آبان و آذر حدود شش میلیون دز از این واکسن تامین خواهد شد.
وی افزود: در تولید واکسن با فناوری مشترک ایران و کوبا استفاده می‌شود و با کامل شدن این چرخه زیر ساخت تولید انبوه این واکسن در داخل کشور فراهم می‌شود.
دکتر بیگلری گفت: واکسن پاستور در هفت استان کشور کارآیی خوبی داشته است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۴.۷۹°    ۱۹.۹۹°