فرانسه متهم به سرقت واکسن از انگلیس شد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 30 مهر 1400
کد خبر : ۸۲۷۵۹۷
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۵
فرانسه متهم است پنج میلیون دُز واکسن کرونا به مقصد انگلیس را ربوده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از ایرنا به نقل از نشریه انگلیسی مترو، گفته می‌شود این حادثه درمیان فرآیند توزیع متزلزل واکسن در اتحادیه اروپا و زمانی اتفاق افتاد که کشور‌های مختلفی، چون فرانسه ایمنی واکسن آکسفورد/آسترازنکا را زیر سوال می‌بردند.

از قرار معلوم محموله بزرگی از واکسن‌های آکسفورد از هلند روانه انگلیس بوده، اما در آخرین دقایق تغییر مسیر داده و هرگز به انگلیس نرسیده است.

این مساله باعث اختلاف و کشمکش بین بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس و امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه شد.

«رود دوبر» رئیس آسترازنکا پیشتر در سال جاری گفت که انتظار می‌رود این محموله فورا به انگلیس وارد شود.

اما آنطور که به نظر می‌رسد اتحادیه اروپا در میانه تنش در زمینه تدارک واکسن و نگرانی از جنگ واکسن، مانع از انتقال واکسن‌ها به انگلیس شده است.

یک منبع دولت انگلیس گفت: فرانسه واکسن‌ها را همان زمانی از ما ربود که نشان داد از ایمنی کافی برای مصرف برخوردار نیستند. مکرون یکی از مقام‌های اتحادیه اروپا بود که علنا ایمنی این واکسن‌ها را زیر سوال برد.

وی افزود: جلوگیری از خارج کردن واکسن‌ها از اتحادیه اروپا می‌تواند به بهای جان افرادی تمام شود که منتظر دریافت دُزهای اول و دوم واکسن هستند.

این مناقشه که اوایل سال جاری روی داد، مناسبات اتحادیه اروپا و انگلیس را به پایین‌ترین سطح خود رساند که در پی خروج رسمی انگلیس از اتحادیه اروپا به وقوع پیوست.

در همان زمان مجادله، یک دیپلمات اتحادیه اروپا اعلام کرد که شرکت آسترازنکا به انگلیس و اتحادیه اروپا وعده‌هایی داده است که نمی‌تواند انجام دهد، از اینرو باید توافقی در این زمینه صورت گیرد.

اتحادیه اروپا تاکید دارد نحوه مدیریتش بر توزیع واکسن عادلانه بوده و هست، در حالی که بسیاری از کشور‌های در حال توسعه به دلیل اولویت دادن به اتباع خود که در معرض خطر کمتری هستند نسبت به خارجی‌هایی که در معرض خطر بیشتر هستند، به ملی گرایی واکسن متهم شده اند.
برچسب ها: فرانسه ، انگلیس ، کرونا ، واکسن ، سرقت
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۴.۸۴°    ۱۴.۹۹°