علل اختلاف قیمت گوشت قرمز از تولید تا عرضه
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 30 مهر 1400
کد خبر : ۸۲۷۶۰۷
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۵
رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: فاصله‌ای که بین قیمت دام زنده و مراکز تولید تا مراکز عرضه وجود دارد، به دلیل کوتاهی دستگاه‌های نظارتی و نداشتن نظارت است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
شاهپور علایی‌مقدم، رئیس سازمان امور عشایر ایران در برنامه گفتگوی خبری ۱۸:۳۰ شبکه خبر گفت: نیاز کشور به گوشت قرمز حدود ۸۸۰ هزار تن است که بخش عمده ای از آن توسط عشایر تولید می‌شود.

او گفت: مصرف سرانه گوشت قرمز در کشور به دلیل شیوع کرونا کاهش پیدا کرده و از ۹/۶ کیلوگرم به ۶/۵ کیلوگرم رسیده و ما طی این مدت با مازاد تولید نیز مواجه بوده‌ایم.
علایی مقدم گفت: عشایر به دلیل خشکسالی که در سال زراعی اتفاق افتاد و در ۵۰ سال گذشته بی سابقه بود سال سختی را گذراندند و این موضوع اثر مستقیم بر زندگی و معیشت آن‌ها گذاشت.

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: فاصله‌ای که بین قیمت دام زنده و مراکز تولید تا مراکز عرضه وجود دارد، به دلیل کوتاهی دستگاه‌های نظارتی و نداشتن نظارت است و شاهد هستیم در مراکز خرید و قصابی‌ها گوشت به قیمت ۱۷۰ هزار تومان فروخته می‌شود در حالی که میانگین قیمت دام ترکیبی (میش و پرواری) حدود ۱۰۰ هزار تومان است.
خسرو ابراهیمی‌نیا، نائب رئیس اتاق اصناف میهمان دیگر برنامه گفت: با توجه به تحریم ها، مشکلات و خشکسالی، عرضه گوشت دام سبک و سنگین بدون هیچ مشکلی در قصابی‌ها و فروشگاه‌های به مردم انجام می شود.
او گفت: در بحث نظارت و قیمت گذاری ریشه کار ما میدان است، یعنی قیمتی که عرضه و تقاضا در میدان می‌گذارد.
ابراهیمی نیا گفت: با هماهنگی بازرسان اصناف و سازمان تعزیرات حکومتی دائماً در حال رصد قیمت‌های هستیم. رصد ما بر اساس فاکتور فروش فروشگاه است که باید با سود مشخصی به دست مصرف کنند برساند.
افشین دادرس، مدیرعامل اتحادیه مرکزی تعاونی‌های کشاورزی دام سبک کشور دیگر میهمان برنامه هم گفت: گوشت قرمز مشمول نظام قیمت گذاری نمی‌شود و عرضه و تقاضا قیمت را تعیین می‌کند
او گفت: ما هم از این موضوع گلایه مند هستیم که وقتی میانگین قیمت دام زنده باید حدود ۴۵ هزار تا ۵۰ هزار تومان در سطح کشور است چرا باید در فروشگاه‌های عرضه گوشت شاهد قیمت‌هایی حدود ۱۵۰ هزارتومان تا ۱۷۰ هزار تومان باشیم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۹.۷۹°    ۱۳.۹۹°