الزامات تحقق سیاست کلی ابلاغی رهبر انقلاب
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 29 مهر 1400
کد خبر : ۸۲۷۶۲۵
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۰ - ۲۳:۲۸
رئیس مرکز ارزیابی و نظارت راهبردی اجرای سیاست‌های کلی نظام گفت: طبق بررسی‌های انجام گرفته ۷۵ درصد احکام سیاست‌های کلی اصل ۴۴ به درستی تبدیل ب قانون و مقررات نشده و به اهدافش نرسیده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 سید یاسر جبرائیلی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با اشاره به این که سیاست‌های کلان باید‌ها و نباید‌ها را مشخص می‌کند گفت: سیاست‌های کلان برای اجرایی شدن باید به قانون و مقررات تبدیل شود که متاسفانه طبق بررسی‌های انجام گرفته ۷۵ درصد احکام سیاست‌های کلی اصل ۴۴ به درستی تبدیل به قانون و مقررات نشده و به اهدافش نرسیده است.

جبرائیلی گفت: سیاست‌های کلی نظام مثل یک پازل است که مسئولان و دولت‌ها باید آن را به درستی تکمیل کنند.

رئیس مرکز ارزیابی و نظارت راهبردی اجرای سیاست‌های کلی نظام، با اشاره به احصا و استخراج بالغ بر ۶ هزار حکم از سیاست‌های کلی گفت: قوانین و مقررات و بخشنامه‌های هر دستگاه در حقیقت نباید با این احکام مغایرت داشته باشد.

جبرائیلی همچنین گفت: سیاست‌های کلی جمعیت هم به درستی تبدیل به قانون و مقررات نشده و تا قوانین و مقررات اصلاح نشود اهداف سیاست‌های کلی جمعیت نیز محقق نخواهد شد.

رضا غلامی - مدیرکل دفتر اقتصاد مرکز ارزیابی راهبردی اجرای سیاست‌های کلی نظام هم در ارتباط تصویری با برنامه ضمن اشاره به این که هدف اصل ۴۴ بازطراحی اقتصادی کشور است افزود: اجحافی که در حق اصل ۴۴ رفته این است که آن را تقلیل داده اند به خصوصی سازی، در حالی که خصوصی سازی یکی از محور‌های کوچک این سیاست کلی است.

غلامی همچنین گفت: اصل ۴۴ متولی مشخصی ندارد و ما به دبیرخانه‌ای مستقل برای اجرای اصل ۴۴ نیاز داریم.

او تاکید کرد: باید مکانیزم و ابزار لازم برای اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ تولید شود تا به اهدافش برسد.

صالح قاسمی - مسئول کارگروه جمعیت مرکز ارزیابی راهبردی اجرای سیاست‌های کلی نظام نیز در ادامه در خصوص سیاست‌های کلی جمعیت گفت: طی یک دهه رهبر معظم انقلاب بیش از ۵۰ بار درباره مسئله جمعیت سخن گفته اند و تذکر داده اند، اما متاسفانه موضوع مورد توجه جدی قرار نگرفته است.

او افزود: اجرا نشدن سیاست‌های کلی جمعیت دو علت دارد یکی نبود متولی و نهادی که تولیت مدیریت جمعیت را به عهده بگیرد، دوم اینکه بسیاری از مسئولان کشور هنوز اهمیت موضوع جمعیت را درک نکرده اند.

حسن نوروزی - نایب رئیس کمیسیون قضایی مجلس نیز گفت: هر طرح و لایحه‌ای که به مجلس برسد پیش از همه در کمیسیون‌ها و بخش‌های مربوط مورد بررسی قرار می‌گیرد تا با قانون اساسی و سیاست‌های کلی نظام مغایرتی نداشته باشد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۷.۵۹°    ۱۸.۷۹°