نخلستان های بوشهر سیراب می شود + مصاحبه
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 26 مهر 1400
کد خبر : ۸۲۷۷۳۲
تاریخ انتشار : جمعه ۱۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۴
وزیر جهاد کشاورزی در بوشهر گفت: سد خائیز در حال آبگیری است و برای بهره برداری کامل به ۱۲ کیلومتر لوله گذاری خط انتقال نیاز دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 سید جواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی در حاشیه دیدار رئیس جمهور با کشاورزان اهرم در شهرستان تنگستان گفت: استان بوشهر با تولید ۱۶۵ هزار تن محصول، رتبه سوم تولید خرما در کشور را دارد، اما مشکل نخلستان‌های استان کمبود آب است.
 
وزیر جهاد کشاورزی افزود: سد خائیز در حال آبگیری است و برای بهره برداری کامل به ۱۲ کیلومتر لوله گذاری خط انتقال نیاز دارد.
او افزود: برای آبرسانی از سد خاییز به نخلستان تنگستان ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است. با تکمیل این پروژه ۳ هزار هکتار اراضی کشاورزی در تنگستان آبیاری می‌شود.

ساداتی‌نژاد گفت: برای احیا و بازسازی هر هکتار نخیلات ۱۰۰ میلیون تومان نیاز است.
 
"سد خائیز" که با ظرفیت آب‌گیری ۱۶میلیون مترمکعب و اعتبار ۱۷۰ میلیارد تومان آماده بهره‌برداری است از نوع خاکی است و با ارتفاع ۳۶ متر و طول تاج ۶۱۰ متر، مخزنی به حجم ۱۶ میلیون مترمکعب دارد.

وی ادامه داد: این سد از مطالبات مهم و دیرین مردم این منطقه است و به منظور تامین بخشی از حقابه‌های شبکه آبیاری با هزار و ۲۰۰ هکتار نخلستان و حقابه‌های زیست محیطی، بر روی رودخانه اهرم و در ۱۰ کیلومتری جنوب شرقی مرکز شهرستان تنگستان احداث شده است.
این سد در مدت سه سال ساخته شده که تاثیر بسزایی در تامین آب نخلستان‌های اهرم و تقویت سفره‌های آب زیرزمینی دارد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸.۵۹°    ۲۲.۹۹°