آغاز کارزار عمومی انتخابات در عراق
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 02 آبان 1400
کد خبر : ۸۲۷۸۳۶
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۸ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۵۹
دو روز پس از برگزاری انتخابات خاص (ویژه نظامیان، آوارگان و زندانیان)، لحظاتی پیش در‌های شعب و حوزه‌های اخذ رای در سرتاسر عراق به روی عموم رای دهندگان عراقی گشوده شد تا این کشور روز یکشنبه تحت تدابیر امنیتی و نظارت صد‌ها ناظر بین المللی، شاهد انتخابات پارلمانی دیگری باشد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
مراکز اخذ رای در ساعت ۷:۰۰ صبح امروز یکشنبه ۱۰ اکتبر ۲۰۲۱ (۱۸ مهرماه ۱۴۰۰) باز شد و فرآیند رای گیری انتخابات پارلمانی عراق برای انتخاب ۳۲۹ نماینده پارلمان تا ساعت ۱۸:۰۰ امروز بدون تمدید زمان رای گیری، باز خواهد ماند.

رای گیری با کارت‌های الکترونیکی و نیز برای اطمینان بیشتر از تطابق نتایج به صورت پرکردن برگه تعرفه رای انجام خواهد شد و تاکنون بنا بر اعلام مقام‌های مسئول برگزاری انتخابات، ۱۷ میلیون کارت الکترونیکی برای رای دهندگان از مجموع حدود ۲۴ میلیون و ۳۰۰ هزار واجد شرایط، صادر شده است؛ هر چند برخی از رای دهندگان، کارت جدید را دریافت نکرده اند و قرار است با کارت‌های سابق خود در انتخابات مشارکت کنند.

انتقال نتایج رای‌گیری از مراکز و حوزه‌های رای‌گیری به مرکز ملی شمارش آرا در کمیسیون عالی مستقل انتخابات با دستگاه «ثریا» (ارتباط ماهواره‌ای) انجام می‌شود و انتقال صندوق‌های رای‌گیری در حیطه مسوولیت کمیته امنیتی عالی انتخابات عراق خواهد بود.

بنا بر اعلام کمیسیون عالی انتخابات عراق، سه هزار و ۲۴۹ نامزد در قالب ۲۱ ائتلاف و ۱۰۹ حزب و نیز مستقل‌ها در انتخابات پارلمانی امروز عراق بر سر تصاحب کرسی‌ها رقابت می‌کنند.

ازاین تعداد، ۹۵۱ نامزد انتخاباتی را بانوان تشکیل می‌دهند که ۲۵ درصد آن‌ها (با ۸۳ کرسی) در نهایت بر جایگاه‌های نمایندگی پارلمان عراق تکیه خواهند زد.

بر اساس مصوبه جدید انتخاباتی عراق، مصوب سال ۲۰۲۰ کشور عراق به ۸۳ دایره انتخاباتی تفکیک و به نسبت جمعیت استان‌ها تقسیم می‌شود. به عنوان مثال، بغداد، پایتخت عراق ۱۷ دایره انتخاباتی دارد که ۷۱ نماینده را به پارلمان خواهد فرستاد.

همچنین در قانون جدید، رای دهنده، تنها به یک نامزد رای خواهد داد.

فرودگاه‌های عراق و مرز‌های استانی بسته شد

هسته اطلاع رسانی امنیتی عراق در فرماندهی مشترک اعلام کرده است که در چارچوب طرح امنیتی انتخابات پارلمانی، همه فرودگاه‌ها و گذرگاه‌های زمینی بین استان‌های این کشور تا پایان روند انتخابات بسته خواهد بود.

بر اساس این اعلام، از ساعت ۲۱:۰۰ شنبه شب (شب گذشته) فرودگاه‌ها و گذرگاه‌های زمینی عراق بسته شده و ورودی‌های اصلی بین استانی نیز در ساعت ۰۱:۰۰ بامداد امروز مسدود شده است.

از حرکت خودرو‌های با بار بیش از ۲ تن و موتورسیکلت‌ها و قطار‌ها نیز ممانعت خواهد شد، اما در داخل شهر‌ها بر خلاف ادعای برخی اخبار تایید نشده، منع آمد و شد حاکم نخواهد شد.

تنها به افرادی اجازه عبور از گذرگاه‌های بین استانی داده خواهد شد که کارت الکترونیکی انتخاباتی آن‌ها متعلق به دایره رای گیری استانی دیگر باشد.

چند ساعت مانده به آغاز رای گیری، وضعیت امنیتی در بغداد و شهر‌های مختلف عراق با استقرار تعداد قابل توجهی از نیرو‌های امنیتی با هدف تضمین امنیت شهروندان، مراکز رای گیری و روند انتخابات، حاکم شد.

حدود ۵۰ هزار نیروی حشد الشعبی نیز به علت ضرورت تامین امنیت کشور در حین برگزاری انتخابات و دفع تهدید‌های احتمالی از حضور در پای صندوق‌های رای محروم خواهند ماند.

استقرار شبانه نیرو‌های امنیتی در خیابان‌های بغداد در استقبال از انتخابات پارلمانی ۲۰۲۱ عراق

در داخل شعب اخذ رای، طبق اعلام کمیسیون عالی انتخابات عراق بیش از یک هزار و ۵۰۰ ناظر بین المللی، بر سلامت روند رای گیری نظارت خواهند داشت.

کمیسیون عالی انتخابات عراق اعلام کرده که نتایج نهایی این رقابت طی ۱۰ روز بعد از رای گیری اطلاع رسانی خواهد شد.
 
برچسب ها: انتخابات ، مجلس ، عراق
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸.۷۳°    ۲۰.۷۹°