طالبان؛ پایان مذاکره با آمریکا، آغاز مذاکره با اروپا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 29 مهر 1400
کد خبر : ۸۲۷۹۲۸
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ مهر ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۸
گروه طالبان روز یکشنبه اعلام کرد آمریکا حاضر به رسمیت شناختن سیاسی دولت موقت طالبان در افغانستان نشده اما با ارائه کمک‌های انسان دوستانه به افغانستان مخالفت نکرده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از "آسوشیتد پرس" بیانیه گروه طالبان پس از پایان اولین دور مذاکرات با آمریکا در دوحه پس از خروج آمریکا از افغانستان منتشر شد.

دولت آمریکا هنوز بیانیه‌ای در خصوص دیدار نمایندگان خود با گروه طالبان منتشر نکرده است.
 
طالبان گفت: مذاکرات دوحه به خوبی برگزار شد و آمریکا توافق کرد کمک‌های انسان دوستانه به افغانستان را آزاد کند. این کشور همچنین اعلام کرده است این کمک‌ها با به رسمیت شناخته شدن دولت موفقت طالبان ارتباط ندارد.
 
پیش از این ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: این دیدار درباره به رسمیت شناختن و دادن مشروعیت (به طالبان) نیست. ما بر طالبان فشار می‌آوریم تا به حقوق تمام مردم افغانستان از جمله زنان و دختران را رعایت کنند و حکومت فراگیر با پشتیبانی همه احزاب تشکیل دهند. آمریکا می‌خواهد به طالبان فشار آورد تا برای سازمان‌های کمک‌رسان امکان دسترسی به مناطقی را که نیاز به کمک دارند، فراهم کنند.
سهیل شاهین سخنگوی طالبان به "آسوشیتد پرس گفت که در طول گفتگو‌ها وزیر موقت امور خارجه طالبان به آمریکا گفته است طالبان متعهد به عدم استفاده از خاک افغانستان توسط گروه‌های افراطی علیه سایر کشور‌ها است.

با این حال گروه طالبان روز یکشنبه اعلام کرد با آمریکا در مبارزه با گروه تروریستی داعش در افغانستان همکاری نخواهد کرد.
 
گروه تروریستی داعش تاکنون چند حمله تروریستی در افغانستان انجام داده است. جدیدترین آن انفجار انتحاری در مسجد شیعیان در قندوز و شهادت بیش از ۱۵۰ نفر است.
 
سهیل شاهین در خصوص مبارزه با داعش گفت: ما می‌توانیم به صورت مستقل با داعش مبارزه کنیم.
رویترز امروز از پایان مذاکرات گروه طالبان با هیات آمریکایی در دوحه قطر و آغاز مذاکرات این گروه با نمایندگان اتحادیه اروپا خبر داد.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۵.۴°    ۱۵.۹۹°