بورل: اتحادیه اروپا به ابزار تبدیل شده است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 28 مهر 1400
کد خبر : ۸۲۷۹۳۱
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ مهر ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۷
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در وبلاگی نوشت: اتحادیه اروپا در حال از دست دادن نقش خود به عنوان یک بازیگر مهم جهانی و تبدیل شدن به یک ابزار در عرصه بین المللی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 به نقل از ایرنا به نقل از تارنمای "سرویس اقدام خارجی اروپا" جوسپ بورل ادامه داد: اروپا نمی‌تواند یک تماشاچی در جهان باشد. تغییرات بزرگ در حال رخ دادن هستند که توانایی اروپا برای دفاع از چشم‌انداز و منافع خود را تحت تاثیر قرار می‌دهند. اروپا باید بر اقدام نه بحث‌های گسترده و انتزاعی متمرکز شود.
وی افزود: در حال حاضر دو جریان در جهان، اروپا را تحت تاثیر قرار می‌دهد. یکی از این جریان‌ها واکنش قوی (آمریکا و متحدان آن) به قدرت گرفتن چین است و توافق زیردریایی آمریکا، استرالیا و انگلیس، نمونه خوبی در این مورد است. جریان دوم پویایی چند قطبی کشور‌هایی مانند روسیه است که سعی در افزایش نفوذ خود دارند.
بورل توضیح داد: نتیجه این جریانات این است که اروپایی‌ها به طور روز افزون با خطر تبدیل شدن به یک ابزار تا یک بازیگر در امور بین المللی تبدیل می‌شوند و به تصمیمات دیگران واکنش نشان می‌دهند تا برای خود تصمیم گیری کنند.
مسئول سیاست خارجی اروپا با اشاره به اینکه چنین جریاناتی بر منافع اتحادیه اروپا همانطور که در سوریه، لیبی و مالی مشاهده شد، تاثیر محدود کننده گذاشت، از رهبران کشور‌های اروپایی درخواست کرد تا ظرفیت‌های امنیتی اتحادیه اروپا را در کنار ناتو تقویت کنند تا این دو مکمل یکدیگر باشند.

وی با مشخص کردن چهار نکته برای اقدام اعلام کرد مهم‌ترین امر ظرفیت‌سازی در اروپا برای اقدام مستقل است. او گفت اروپا باید روابط ترانس آتلانتیک را تحکیم کند و در ارتباط با چین اروپا باید یک رویکرد "همکاری، رقابتی و حریف" اتخاذ کند. در همین حال اروپا باید رابطه خود با منطقه هند و اقیانوسیه را گسترش دهد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۳.۵۹°    ۱۷.۹۹°