بذر پاش: وجود یک میلیون و ۶۰۳ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 06 آبان 1400
کد خبر : ۸۲۸۰۲۵
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۳
رئیس کل دیوان محاسبات از وجود یک میلیون و ۶۰۳ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان در بخش گاز و کالا‌های اساسی خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای مهرداد بذرپاش در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار شبکه خبر گفت: امروز تفریغ بودجه سال ۹۹ کل کشور را که در ۳۱ شهریور تقدیم مجلس شد در صحن علنی و غیرعلنی ارائه کردیم. بخش‌هایی از این تفریغ بودجه به علت ارقام خاص به صورت محرمانه در جلسه غیرعلنی ارائه شد.

رئیس کل دیوان محاسبات افزود: یکی از نکات مهم در تفریغ بودجه سال ۹۹، بحث یارانه پنهان بود که مبلغ آن بیش از یک میلیون و ۶۰۳هزار میلیارد تومان در بخش گاز و کالا‌های اساسی بود که بیش از ۹۰۰ هزار میلیارد تومان مربوط به مصرف و هدر رفت گاز در شبکه است.

آقای بذرپاش گفت: در مدت ۴ سال اجرای قانون برنامه یعنی از سال ۹۶ تا ۹۹، هدر رفت در بخش آب، ۷۵۰۲ میلیارد تومان و در بخش برق ۹۶۹۴ میلیارد تومان و بوده است.

وی تاکید کرد: ما در بخش گاز، آب، برق و گاز همراه هزینه‌های هدر رفت زیادی داریم.

رئیس دیوان محاسبات در ادامه با اشاره به ناترازی‌ها در بودجه کشور گفت: بخشی از این ناترازی‌ها از طریق تراز مالی جبران می‌شود یعنی از طریق فروش اوراق که میزان آن در سال گذشته بیش از مصوبه مجلس بود.

بذرپاش افزود توصیه ما برای بودجه سال ۱۴۰۱ توجه به ذخایر کشور از جمله ذخایر معدنی است.

وی تصریح کرد: ذخایر معدنی شناسایی شده بالغ بر پنجاه و دو و نیم میلیارد تن و اکتشاف شده نیز حدود ۵۱۱ میلیون تن بوده است و این یعنی سهم معدن در تولید ناخالص داخلی کمتر از یک درصد است که می‌تواند افزایش یابد.

وی ادامه داد بخش دیگر توجه به حوزه مالیاتی است که البته در شش ماهه سال ۱۴۰۰ برنامه‌های حوزه مالیاتی مطابق برنامه محقق شده است که باید در حوزه‌هایی مانند مالیات بر خانه‌های خالی و خودرو‌های گران قیمت افزایش یابد.

بذرپاش با بیان اینکه در ۴۵ سال گذشته رشد نقدینگی کشور به طور متوسط سالی ۴۵ درصد بوده اظهار داشت: معمولا دولت‌ها برای کسری تراز پرداخت یا از بانک مرکزی و یا صندوق توسعه ملی و یا از تسهیلات تکلیفی و یا منابع بانک‌ها استفاده می‌کنند که همه این چهار روش باعث افزایش نقدینگی می‌شود.

وی تصریح کرد: اگر حواسمان نباشد صندوق توسعه ملی تبدیل به صندوق ذخیره ارزی سال‌های گذشته می‌شود.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۶.۵۹°    ۱۲.۹۹°