اصفهان الگوی شهرسازی و معماری است- مهندسان امروز ایران نقش ارزشمندی دارند

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
00:24 - جمعه 01 شهريور 1398
مشاور امنیت ملی عراق: تحریم‌های آمریکا علیه برخی عراقی‌ها تعرض به حاکمیت ملی و مردود است اتحادیه آفریقا حمله شبه‌نظامیان الشباب به نیروی صلح‌بانی مستقر در سومالی را محکوم کرد رئیس شورای نظامی سودان از مشارکت نظامیان این کشور در جنگ یمن حمایت کرد در پی کشته شدن ۵ دانش‌آموز سودانی، شورای نظامی سودان مدارس این کشور را تا اطلاع بعدی تعطیل کرد دانش‌آموزان سوداني در محكوميت كشتار دانش‌آموزان به دست نيروهاي امنيتي در خارطوم تظاهرات كردند تشدید درگیری‌ها در لیبی؛ رسانه‌ها از تعطیل شدن میدان نفتی شراره لیبی خبر دادند نخستین جلسه محاکمه «عمر البشیر»، رئیس جمهور سابق سودان امروز به اتهام فساد مالی برگزار می‌شود کره جنوبی: کره شمالی امروز ۲ موشک بالستیک با برد ۲۵۰ کیلومتر آزمایش کرد انفجار اتوبوس بر اثر برخورد با بمب کنار جاده‌ای در غرب افغانستان ۳۴ کشته و ۱۵ زخمی بر جا گذاشت ناکامی صدها آتش نشان فرانسوی در اطفای حریق جنگل‌های جنوب این کشور روسیه دعوت پرو را برای شرکت در نشستی درباره تحولات ونزوئلا رد کرد روسیه: شورای حکام درباره گزینه مدیرکل جدید آژانس به توافق جمعی رسیده است رویترز: رشد اقتصادی حوزه یورو در ماه‌های گذشته، روند کاهشی داشته است وزارت تجارت ترکیه: صادرات و واردات این کشور در ماه گذشته به صورت محسوسی کاهش یافته است دویچه‌وله: ۶۵۰ هزار نفر در آلمان سرپناه دائم ندارند؛ از این تعداد ۴۸ هزار نفر در خیابان‌ می‌خوابند گاردین: گرم شدن زمین موجب افزایش مرگ و میر و کاهش هوش، رشد و سوء تغذیه کودکان می‌شود
کد خبر : ۸۲۸۲۵
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۲:۰۴
رئیس جمهور در همایش روز ملی مهندس:
رئیس جمهور در همایش روز ملی مهندسی با اشاره به تاریخ کهن ایران تصریح کرد: در تخت جمشید یا در اصفهان، آثار بسیار شگرفی را می‌ بینید که هنوز پس از قرن‌ها می‌ توان آنها را الگوی شهرسازی و معماری قرار داد.
اصفهان الگوی شهرسازی و معماری است/ مهندسان امروز ایران نقش ارزشمندی دارند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، آقای روحانی، در «همایش روز ملی مهندسی» گفت: اینکه روز تولد خواجه نصیرالدین طوسی، به عنوان روز مهندسی نامگذاری شده، بسیار بجاست، زیرا خواجه نصیرالدین طوسی، جزو افتخارات بزرگ ما در فلسفه و ریاضیات، و اندیشمندی بنام در ایران عزیز ما بود.

رئیس جمهور در همایش  روز ملی مهندسی

آقای روحانی افزود: اگر به تاریخ کهن ایران نگاه کنیم، آثار فراوانی از آن دوران به یادگار مانده، اما آنچه چشمگیر و تأثیرگذار است، کار مهندسی دوران گذشته است.


رئیس جمهور تاکید کرد: در تخت جمشید یا در اصفهان، آثار بسیار شگرفی را می‌بینید که هنوز پس از قرن‌ها اصفهان می‌توان آنها را الگوی شهرسازی و معماری قرار داد. مالزی در پایتخت جدیدش، از معماری اصفهان بهره بسیار گرفته است و می بینید که چگونه الگوی میدان امام اصفهان در میدانی که درست کرده‌اند، به چشم می خورد.


وی گفت:‌ در گذشته، تاریخ ایران فقط ساختمان نیست، بلکه قنات‌ ها در گذشته تاریخ ایران، از شاهکارهای مهندسی ایران است؛ در برخی از شهرهای کویری ایران، بادگیرها و ساختمان‌ هایی وجود دارد که با توجه به بحث امروزی «انرژی»، به‌ خوبی تابستان سرد و زمستان گرم دارد.

رئیس جمهور در همایش  روز ملی مهندسی
رئیس جمهور افزود: از مهندسی چند قرن پیش، ایران عزیز ما و ایران اسلامی در دوران بعد از ورود اسلام، مهندسان چه افتخارات بزرگی را به وجود آوردند که حتی کبوترخانه‌ها در اصفهان نیز نوعی شاهکار در نوع و دوران خود از نظر مهندسی و کشاورزی است.

در دوران جدید بی تردید مهندسان در پیروزی انقلاب اسلامی نقش ارزشمندی داشتند
آقای روحانی در بخش دیگری از مراسم گرامیداشت روز ملی مهندس افزود: از 16 آذر که بگذریم که سرآغاز حرکت و جنبش دانشجویی است، من خود در دورانی که در دانشگاه تهران دانشجو بودم، هر وقت حرکت انقلابی و تظاهرات در دانشگاه تهران می خواست آغاز شود، از دانشکده فنی آغاز می شد.


وی گفت: من در آن دورانی که دانشجو بودم یاد ندارم در دانشگاه تهران این حرکت ها از دانشکده دیگری شروع شود، ابتدا از فنی شروع می شد بعد به حقوق و بعد به علوم و همین طور ادامه پیدا می کرد و کل دانشگاه را تحت تأثیر قرار می داد.


آقای روحانی افزود: کار بسیار مهمی است و ما می بینیم این جمع فرهیخته نه در علم و دانش حتی در تحولات سیاسی جامعه ما پیشتاز هستند.


وی گفت: پس از انقلاب نیز همین طور بوده است و از دوران دفاع مقدس یاد شد، در این دوران کار مهندسان بسیار ارزشمند بود.


رئیس جمهور افزود: ما واقعاً اول انقلاب تردید داشتیم چون همه چیز نیروی هوایی و دریایی ما، در اختیار مستشاران نظامی آمریکا بود آنچنان که من در سال 58 برای بازدید از یک پایگاه نظامی رفتم در آنجا مرکزی بود و فردی که فرمانده آنجا بود می ترسید در آن را باز کند و به من گفت هیچ ایرانی به اینجا پا نگذاشته و این نخستین بار است که شما می خواهید پا به اینجا بگذارید.


آقای روحانی گفت: همه چیز دست آنها بود، آنها اداره می کردند و بسیار تردید بود که ما بتوانیم این ابزار را حفظ ، نگهداری و تعمیر کنیم، کار بزرگی انجام گرفت.


وی افزود: سال 58 عده ای می گفتند حداقل ما هواپیماهای اف 14 را پس بدهیم و نمی توانیم آنها را اداره کنیم، ممکن است اف 4 و اف 5 را بتوانیم اداره کنیم اما این هواپیما پیچیده است و نمی توانیم اداره کنیم و آن را پس بدهیم، پولش را بگیریم و اینجا (اصفهان و شیراز) می ماند و زنگ می زند.


روحانی گفت: اما فرزندان این مرز و بوم از همان سال اول انقلاب در نیروی هوایی، مهندسان که البته آن وقت همافران هم بودند و افسران و درجه داران نهادی را به نام جهاد خودکفایی نیروی هوایی تأسیس کردند و توانستند کاری بکنند که البته ما قصد جنگ با کشوری را نداشتیم و پیش بینی جنگ نیز نمی شد؛ اما وقتی عفلقیان در آخر شهریور 59 به ما حمله کردند تقریباً ساعت 2 بعدازظهر حمله هوایی و همزمان حمله زمینی، دریایی نیز شروع شد، فردا صبح درست روز اول مهر ساعت پنج صبح، 140 فروند هواپیمای ما وارد آسمان عراق شد و عراق را در هم شکست.


روحانی گفت: کسی فکر آن را نمی کرد نه کشورهای منطقه، نه آمریکایی ها و نه در آن زمان شوروی سابق و نه فرانسوی ها هیچکدام فکر نمی کردند ما در یک حمله هوایی 140 هواپیما را به آسمان عراق ببریم و همه سالم برگردند و همه عملیات خود را انجام دادند و سالم برگشتند.
رئیس جمهور تصریح کرد: چه کسی توانست این هواپیماها را سرپا و آماده نگه دارد ؟ بله مهندسان کشور ما بودند.

ادعای مخفی‌ سازی فناوری هسته‌ای ایران دروغی بزرگ است
روحانی همچنین با یادآوری نقش مهندسی در زمان دفاع مقدس و پس از آن گفت: مهندسان ما در دفاع مقدس پلی 14 کیلومتری برای اتصال جزایر مجنون ساختند که نقش بسیار تعیین‌کننده‌ای در عملیات خیبر داشت.


وی تصریح کرد: در سال 1364 و عملیات والفجر 8 پل دیگری در منطقه اروند ساختند که بمباران نیز تأثیری در کاهش کارآیی آن نداشت.


رئیس جمهور گفت: جهاد سازندگی و سپاه پاسداران نقش بسیار بزرگی در زمینه مهندسی در دفاع مقدس داشتند و به‌ویژه سپاه کارهای بسیار بزرگی در زمینه موشکی به ثمر رساند.


وی افزود: بخش بزرگی از افتخارات علمی و فناوری کشور همچون نانو، آی‌تی، آی‌سی‌تی، پزشکی و هسته‌ای مربوط به مهندسان است.


دکتر روحانی همچنین با یادآوری تلاش‌ های کشورمان برای دستیابی به فناوری غنی‌ سازی گفت: اینکه می‌گویند ایران در زمینه هسته‌ای مخفی‌کاری کرده دروغ بزرگی است چراکه ابتدا سراغ همان‌ها و یکی از کشورهای اروپایی رفتیم که البته وقتمان تلف شد و در آخر به نتیجه نرسید.


وی تصریح کرد: اگر ایران مخفی‌کاری کرده است چرا ابتدا به سراغ همان‌ها رفت و موضوع غنی‌سازی را مطرح کرد؛ غنی‌سازی برای اهداف صلح‌آمیز هسته‌ای.


رئیس جمهور با اشاره به فناوری غنی سازی و سانتریفیوژ اورانیوم گفت : ما بهانه ای برای مخفی کاری نداریم .


دکتر روحانی همچنین با اشاره به صحبت ها و مذاکرات با روس ها و چینی ها در زمینه فناوری غنی سازی افزود : هر کدام از طرف های ما به بهانه ای از ارائه فناوری های غنی سازی به ما سرباز زدند و این باعث شد که در نهایت با مهندسان و متخصصان داخلی خودمان وارد مذاکره و صحبت شویم .


وی افزود: پس از سه ماه، نخستین غنی سازی با یک سانتریفیوژ انجام شد و در پی آن تعداد سانتریفیوژها به 10 هم رسید که این یکی از افتخارات ملی ما در زمینه فناوری غنی سازی بود.


رئیس جمهور افزود : ما بخش بزرگی از افتخارات ملی در فناوری های نوین را مرهون تلاش های مهندسین مان هستیم.


وی با اشاره به دستاوردهای فنی و مهندسی در زمینه هوافضا گفت: فرستادن ماهواره به فضا از دیگر دستاوردهای عظیم جامعه مهندسی کشورمان است که بخشی از تلاش ها در این زمینه از دوره دولت قبل کلید خورده بود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۲°    ۳۳°