مهار تورم، ضروری است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 27 دی 1400
کد خبر : ۸۲۸۲۷۳
تاریخ انتشار : جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۰
خلق پول و تورم همچون حلقه‌های زنجیر به هم متصل هستند و دلیل اصلی تورم و خلق پول در کشور جبران کسری بودجه است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 "احمد حاتمی یزدی" کارشناس اقتصادی با بیان اینکه کسری بودجه، خلق پول و تورم همچون حلقه‌های زنجیر به هم متصل هستند، گفت: دلیل اصلی تورم و خلق پول در کشور جبران کسری بودجه است.

او گفت: کنترل و مهار تورم از مهمترین اولویت‌های دولت سیزدهم و رییس جدید بانک مرکزی است که برای تحقق آن لزوم جلوگیری از خلق پول و یافتن راهکار‌های جایگزین برای جبران کسری بودجه در دستور کار است.

براساس آخرین آمار میزان نقدینگی در مردادماه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۳۹.۱ درصد رشد داشته است و از ۲۸۹۱ هزار مییلیارد تومان به ۳۹۲۱ هزار میلیارد تومان رسیده است. بسیاری از کارشناسان خلق پول توسط سیستم بانکی را از عوامل رشد پایه پولی و تولید پول پرقدرت در کشور می‌دانند.

حاتمی یزدی گفت: باید حجم پول موجود در کشور با حجم معاملات کالا‌ها و خدمات متناسب باشد و چنانچه حجم نقدینگی کم باشد معاملات راکد می‌شود و اگر بیشتر باید تورم افزایش می‌یابد.
 
او افزود: در صورتی که همراه با رشد نقدینگی، تولید کالا و خدمات اضافه نشود یعنی در قبال پولی که به مردم و شرکت‌ها برای خرید پرداخت می‌شود کالایی در بازار نباشد، قیمت‌ها افزایش می‌یابد و به تبع آن تورم نیز صعودی خواهد بود.

حاتمی یزدی گفت: مهمترین منبع درآمد دولت‌ها فروش نفت و گاز، اخذ مالیات، گمرکات و فروش دارایی است که با توجه به تحریم‌های ظالمانه، صادرات نفت با کاهش قابل ملاحظه‌ای مواجه بوده است.

این کارشناس ادامه داد: وقتی فروش نفت کاهش یابد واردات نیز کم می‌شود و در نتیجه درآمد‌های گمرک هم نزولی خواهد بود. علاوه بر آن با محدود شدن واردات مواد اولیه، تولید داخل هم آسیب می‌بیند و وقتی تولید نباشد مالیات نیز پرداخت نمی‌شود و در نتیجه درآمد دولت نیز کاهش می‌یابد.

حاتمی گفت: در این شرایط دولت ناچار است از بانک مرکزی قرض کند و، چون این بانک، سپرده مردم را در اختیار ندارد، بنابراین پول چاپ می‌کند و چاپ پول باعث می‌شود حجم نقدینگی افزایش یابد و در نتیجه تورم ایجاد می‌شود.

وی با اشاره به "چو دخلت نیست خرج آهسته‌تر کن" راهکار کنترل نقدینگی را رفع کسری بودجه دانست و گفت: باید طبق درآمد، هزینه‌ها صرف شود.
او افزود: برای اولین بار در ماه گذشته با مدیریت و ساماندهی بدهی‌ها و مصارف بودجه در دولت سیزدهم پرداخت‌های دولت بدون خلق پول انجام شد.
برچسب ها: تورم ، نقدینگی
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۱.۲۱°    ۵.۹۹°