سردار اشتری: امنیت در جامعه؛ راهکار و عامل پیشرفت
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 18 آذر 1400
کد خبر : ۸۲۸۳۶۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۲
فرمانده نیروی انتظامی کشور گفت: رشد و پیشرفت در جامعه، در سایه امنیت معنا پیدا می‌کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 سردار حسین اشتری به مناسبت هفته نیروی انتظامی و با اشاره به پیام رهبری در روز آغازین هفته نیروی انتظامی افزود: این پیام حاوی نکات مهم گوناگونی همچون امنیت می‌باشد که یکی از ستون‌های اصلی آن در کشور، نیروی انتظامی است.
او ادامه داد: امنیت را می‌توان در ابعاد گوناگون همچون امنیت فردی، اجتماعی و امنیت ملی و ... تقسیم و تشریح کرد حال اینکه اگر در کشوری امنیت نباشد هیچ کاری شکل نمی‌گیرد، مثلا در حوزه اقتصاد پیشرفتی شکل نمی‌گیرد، در حوزه علم و فناوری رشد و پیشرفتی حاصل نخواهد شد، مردم عادی، تجار و همه سطوح جامعه نمی‌توانند زندگی عادی خود را داشته باشند پس در سایه امنیت، پیشرفت معنا پیدا می‌کند.
سردار اشتری تصریح کرد: مایه افتخار ماست که نیروی انتظامی ستون اصلی برقراری امنیت در جامعه محسوب می‌شود البته این افتخار، مسئولیت ما را افزایش می‌دهد.
او با دومین نکته و مطلب مهم پیام رهبری در مدح نیروی انتظامی اشاره کرد و افزود: مقام معظم رهبری فرموده اند، نیروی انتظامی در اقدامات خدماتی و کمک به مجموعه‌هایی مانند ستاد ملی مقابله با کرونا عملکرد شایسته و ارزشمندی انجام داده است حال اینکه هر اقدامی که ما در راستای خدمت رسانی به مردم انجام می‌دهیم مورد توجه مقام معظم رهبری خواهد بود پس ما باید بر اساس پیام رهبری، جنبه خدمت رسانی نیروی انتظامی را در کشور افزایش دهیم.
فرمانده نیروی انتظامی کشور در خصوص هوشمند سازی خدمات پلیس در کشور گفت: نیروی انتظامی کشور، از جمله دستگاه‌هایی بود که از دهه‌های قبل پیشرفت‌های خوبی در خصوص خدمات الکترونیک داشته و در کشور نمونه بود حال ادامه مسیر الکترونیکی شدن خدمات، هوشمند سازی است.

سردار اشتری ادامه داد: بر اساس بانک‌های اطلاعاتی موجود و داده‌های برخطی که در اختیار نیرو‌های ناجا قرار می‌دهیم خدمات خود را در خدمت رسانی‌های گوناگون افزایش می‌دهیم و بر اساس آن‌ها دقت و اشراف بیشتری در انجام امور خواهیم داشت و در نتیجه رضایت مردم هم بیشتر خواهد بود.

بهره مندی افراد با خدمات جدید پلیس از طریق گوشی همراه

فرمانده نیروی انتظامی گفت: هر فرد می‌تواند از طریق گوشی همراه خود به پلیس متصل شده و از ۱۸ خدمت جدید بهره‌مند شود.
سردار حسین اشتری افزود: در هفته اخیر از ۱۸ خدمت ناجا در اپلیکیشن «پلیس من» رونمایی و در خدمت مردم قرار داده ایم به این ترتیب هر فرد می‌تواند از طریق گوشی همراه خود به پلیس متصل شده و از ۱۸ خدمت جدید بهره‌مند شود تا امروز هم تعداد زیادی از مردم به سیستم و سامانه پلیس من متصل شده اند.
سردار اشتری در توضیح برخی خدمات اپلیکیشن پلیس من به موضوع درخواست صدور گذرنامه اشاره کرد و افزود: پیش از این برای درخواست گذرنامه باید به دفاتر پلیس + ۱۰ مراجعه می‌شد، اما حالا مردم می‌توانند از دخال منزل مراحل احراز هویت را انجام داده و درخواست صدور گذرنامه دهند و سپس از طریق پست، گذرنامه خود را دریافت نمایند.
وی گفت: موضوع مشاهده خلافی خودرو و حتی آگهی از ممنوع الخروجی هم از دیگر مواردی است که در این اپلیکیشن در دسترس قرار دارد.
او تصریح کرد:​ در راستای هوشمند سازی پلیس، خدمات الکترونیکی ناجا افزایش یافته و البته به مرور زمان، این خدمات افزوده خواهد شد.

سردار اشتری گفت: از جوانب دیگر هوشمند سازی پلیس می‌تواند گفت نیرو‌های ناجا که داده‌ها و اطلاعات موجود به آن‌ها داده می‌شود می‌توانند بررسی، تحلیل و تحقیق کنن و بعضاً از وقوع یک جرم پیشگیری نمایند برای مثال وقتی یک مامور راهنمایی و رانندگی اطلاعات و آماری را داشته باشد باشد می‌تواند تحلیل نماید که چه ساعاتی در کجای شهر تهران آمار تصادفات بالاتر است و بر اساس این تحلیل‌ها می‌تواند نیرو‌های خود را در آن قسمت متمرکز‌تر نماید تا از تصادفات پیشگیری کند.
فرمانده نیروی انتظامی گفت: اینکه در برخی موارد مردم با نیرو‌های ۱۱۰ تماس می‌گیرند و مامورین با تاخیر به محل می‌رسند، دلیل کمبود نیرو است البته اتفاقاتی هم که رخ می‌دهد زیاد شده است.
او با اشاره به اینکه استاندارد جهانی تعداد نیروی پلیس به ازاء هر هزار نفر، ۸ نیروی پلیس است افزود: در کشورمان با اینکه وظایف بسیار همچون مرزبانی هم به عهده ناجا قرار گرفته، به ازاء هر هزار نفر حدوداً ۲/۸ مامور و نیروی پلیس داریم پس به طور متوسط حدوداً ۵۰ درصد کمبود نیرو داریم و این موضوع مورد قبول همگان است در حال حاضر با هماهنگی ستاد نیرو‌های مسلح توانسته ایم مجوز جذب سالانه ۱۴۰۰۰ نیرو را کسب کنیم.
سردار اشتری گفت: ما می‌توانیم با هوشمند سازی پلیس و الکترونیکی کردن خدمات پلیس و بهره گیری از مواردی همچون دوربین‌های سطح جاده‌ها و شهرها، بخشی از کسری نیروی کار پلیس را جبران کرده و تخلفات را رصد کنیم و بعضاً جریمه‌ها هم به این وسیله اعمال می‌شود ما قصد داریم در برنامه پنج ساله هفتم توسعه، ۵۰ درصد از کسری نیروی خود را از طریق هوشمند سازی جبران کنیم.
فرمانده نیروی انتظامی افزود: امروز هر قدر به ناجا کمک شود به امنیت کشور کمک شده است در این راستا مقام معظم رهبری هم فرموده اند تمام دستگاه‌ها باید به هر نوعی به ناجا کمک کنند در این رابطه باید گفت اگر یک پاسگاه و کلانتری به ما اضافه شود یک محله از امنیت برخوردار خواهد شد مردم به این امنیت نیاز دارند.
او تصریح کرد:​ در دولت سیزدهم و مجلس جدید که از روحیه مردمی برخوردارند و تمایل به کمک بیشتری دارند بار‌ها طلب کمک کرده ایم، در برنامه هفتم توسعه هم همه نیاز‌های خود را یادآور شده ایم.
سردار اشتری با بیان اینکه ناجا ۲۴ ساعته در سطح کشور حدود ۳۰ هزار گشت دارد افزود: بیش از ۱۳ هزار مقر ثابت در کشور داریم و اگر این ۳۰ هزار گشت ۲۴ ساعته ما، هوشمند شود می‌توانیم تمرکز درستی داشته باشیم بر اماکن و محلاتی که جرم خیزند به این ترتیب می‌توانیم بخش زیادی از خواسته‌ها را پاسخگو باشیم.

سردار اشتری: ۳۰ درصد تصادفات جاده‌ای به خودرو باز می‌گردد

فرمانده نیروی انتظامی گفت: ۳۰ درصد از علل تصادفات جاده‌ای به بحث ایمنی و استاندارد بودن خودرو‌ها باز می‌گردد. سردار حسین اشتری با بیان اینکه روند کاهشی تلفات جاده‌ای از سال‌های گذشته آغاز شده است و همچنان ادامه دارد افزود: ۲۰ تا ۳۰ درصد تلفات جاده‌ای نیز به نیروی انتظامی در زمینه اطلاع رسانی و جلوگیری از تخلفات رانندگی باز می‌گردد.
وی گفت: در زمینه ایمنی راه‌ها نیز پنج هزار نقطه حادثه خیز را شناسایی و به وزارت راه و شهرسازی اعلام کردیم که حدود دو هزار نقطه ایمن سازی شده است.
فرمانده نیروی انتظامی همچنین عامل انسانی را از دیگر دلایل تلفات تصادفات جاده‌ای برشمرد.
سردار اشتری افزود: اگر پلیس در راه‌ها حضور نداشته باشد تصادفات بسیار افزایش می‌یابد، زیرا توقیف خودرو‌هایی که قوانین را رعایت نمی‌کنند و انتقال آن‌ها به پارکینگ در کاهش تصادفات اثر گذار بوده است.
وی گفت: به همه خودرو سازان اعلام کردیم تولیدات آن‌ها باید حداقل‌ها و استاندارد‌ها را داشته باشد و بر این اساس برخی از خودرو‌ها را برای مدتی پلاک نکردیم و پلیس به طور قاطع پای کار آمد، اما همه تصمیم‌ها دست ما نیست.
فرمانده نیروی انتظامی افزود: در موضوع کمک به ایمن سازی خودروها، ایمن سازی راه ها، سلامت مردم و سلامت راننده‌ها پلیس نمره خوبی می‌گیرد.
سردار اشتری گفت: با ممانعت پلیس اکنون برخی خودرو‌ها بی کیفیت تولید نمی‌شوند، اما به دلیل ورود برخی مسئولان قبلی و ممانعت از جلوتر رفتن پلیس خودرو سازان برما غالب شده اند.
وی افزود: اگر مسئولان با فساد و بی توجهی به سلامت مردم مقابله کنند ما نیز محکم وارد می‌شویم و انتظار داریم مسئولین از ما حمایت کنند.
فرمانده نیروی انتظامی گفت: ارتقاء فرهنگ ترافیک، حضور ماموران و اعمال قانون می‌تواند از میزان تلفات تصادفات جاده‌ای بکاهد.
سردار اشتری افزود: ما در مقایسه با بقیه دستگاه‌ها در کاهش تصادفات جاده‌ای جلوتر هستیم.
وی گفت: ناجا نظر خود را درباره سلامت مردم صریح اعلام کرده است و از آن ذره‌ای کوتاه نمی‌آید، اما اگر مردم مطلع شوند بین ما و دستگاه‌های دیگر اختلاف است روان آن‌ها بهم می‌ریزد بنابراین آن را اعلام نمی‌کنیم.
فرمانده نیروی انتظامی افزود: پلیس بهترین خدمت را در پیشگیری از وقوع جرم انجام می‌دهد و محکم پای سلامت مردم ایستاده است.
سردار اشتری گفت: در زمان شیوع کرونا بسیاری از دستگاه‌ها با یک سوم یا یک دوم کارکنان خود فعال بودند، اما نیروی انتظامی نتوانست بخشی از نیرو‌های خود را به مرخصی بفرستد و در سال گذشته کارکنان ما ۱۰۰ تا ۱۵۰ روز در آماده باش بودند و کار آن‌ها دو برابر شد.
وی افزود: در این مدت تعداد زیادی از کارکنان ما به کرونا مبتلا شدند و به شهادت رسیدند، اما پلیس با تمام توان پای خدمت به مردم ایستاده است.
فرمانده نیروی انتظامی گفت: بر اساس آخرین تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا محدودیت‌های ترافیکی تغییر نکرده است، اما برخی محدودیت‌ها با رعایت شیوه نامه‌های پزشکی کاهش می‌یابد و به سمت برخورد هوشمندانه با کرونا حرکت می‌کنیم.
سردار اشتری افزود:​ مردم شیوه نامه‌های بهداشتی را رعایت کنند که ما مجبور نشویم جریمه و برخورد کنیم.
وی گفت: اگر خودرویی از قوانین راهنمایی و رانندگی و محدودیت‌های تردد تخلف کند در قالب پیامک به مالک خودرو تذکر می‌دهیم که این تذکر تاکنون بسیار بازدارنده بوده است و هدف ما رعایت قانون است.
فرمانده نیروی انتظامی افزود: ممکن است خودرویی پیش از ساعت هشت مسیری را انتخاب کرده باشد، اما به دلیل ترافیک پس از ساعت ۱۰ نیز همچنان در مسیر باشد بنابراین هوش مصنوعی آن را کنترل می‌کند و خودرو جریمه نمی‌شود.
سردار اشتری گفت: خودرویی نیز ساعت ۱۰ شب بیرون می‌آید و در مسیر قرار می‌گیرد و آن کنترل و جریمه می‌شود.
وی افزود: همه جریمه‌ها وارد خزانه می‌شود و ما سهمی از جریمه‌ها نداریم و مبلغ جریمه‌ها هیچ فرقی برای ما نمی‌کند.
فرمانده نیروی انتظامی گفت: کسانی که پلاک را دستکاری می‌کنند افزون بر توقیف خودرو آنها، گواهینامه آن‌ها برای مدتی ضبط و برای آن‌ها جریمه سنگین در نظر گرفته می‌شود.
سردار اشتری افزود: با دستگاه‌های مربوطه برای با کیفیت‌تر شدن تصاویر دوربین‌ها و شفاف شدن آن‌ها در حال همکاری هستیم.
وی درباره انتشار تصویر برخورد پلیس با متخلفان در فضای مجازی گفت: ماموران نیروی انتظامی با اختیارات و مسئولیت‌هایی که دارند باید بر اساس قانون با بی نظمی و جرم مشهود مقتدرانه و قاطع برخورد کنند.
فرمانده نیروی انتظامی افزود: ​دستی که موجب رعب و وحشت برای مردم می‌شود اگر تسلیم قانون نشود باید قطع شود کسی که سرقت مسلحانه و تجاوز به عنف می‌کند اگر سلاح خود را زمین نگذارد باید از پا در آید، اما همه این جرایم یک درصد جرایم را تشکیل دهد و ۹۹ درصد برخورد ما با مردم است که به ماموران تاکید کرده ایم باید با رافت برخورد شود.
سردار اشتری با بیان اینکه ماموران نیروی انتظامی با متهمان باید برخورد همراه با رافت داشته باشند گفت: حتی درباره موتور سوار‌ها که موتور وسیله امرار و معاش آنهاست گفته ایم موتور آن‌ها توقیف نشود.
وی افزود:​ به عنوان نمونه فیلمی منتشر شده بود که ماموران نیروی انتظامی موتور سواری را به زور وارد خودرو پلیس می‌کنند، اما آن چه که اتفاق افتاده و منتشر نشده بود سرقت این موتور سوار از یک خانمی همراه با فرزندش بود که خانم زمین خورده و آسیب دیده بود و سارق می‌خواسته فرار می‌کند که ماموران او را می‌گیرند و وارد خودرو می‌کنند.
فرمانده نیروی انتظامی گفت: این فیلم به عنوان دستگیری موتور سواری که کلاه نداشته است در فضای مجازی منتشر شده بود.
سردار اشتری افزود:​ باید صحنه‌های پیش از آن چه که در فضای مجازی منتشر می‌شود ببینیم و درباره هر فیلم و عکسی نباید زود قضاوت کرد.
وی گفت: برخورد پلیس به جز در مورد بزهکاران که موجب رعب و وحشت مردم شده اند باید با مراعات حال مردم باشد.
فرمانده نیروی انتظامی افزود: در سال‌های اخیر به دلیل حرفه‌ای شدن ماموران نیروی انتظامی برخورد‌های همکاران ما بسیار کاهش یافته است.
سردار اشتری گفت: درباره فیلم اخیری که راجع به برخورد با یک خانم در فضای مجازی منتشر شد باید بگویم موضوع مربوط به حجاب نبوده است البته مسئله در بازرسی نیروی انتظامی در حال بررسی است که نتیجه آن احتمالاً فردا مشخص می‌شود.
وی افزود: تصاویری در فضای مجازی درباره کیف قاپی یا ناهنجاری‌های دیگر پخش می‌شود که پس از پخش این تصاویر بیش از ۹۵ درصد مجرمان شناسایی و دستگیر می‌شوند، اما نتوانسته ایم این موضوع را اطلاع رسانی کنیم که مجرم دستگیر و مجازات شده است.
فرمانده نیروی انتظامی گفت: اطلاع رسانی در این زمینه افزون بر ایجاد آرامش برای مردم موجب ترس مجرمان خواهد شد.
سردار اشتری افزود: به عنوان نمونه در محور کرج - قزوین، موتورسواری خودرو ۲۰۶ یک خانم را متوقف و زیورآلات آن را سرقت کرد که کمتر از ۴۸ ساعت سارق دستگیر شد، اما فیلم دستگیری آن منتشر نشد.

وی گفت: کسانی که در فضای مجازی فعالند برخورد پلیس با مجرمان را برای آرامش بیشتر مردم منتشر کنند.
فرمانده نیروی انتظامی با بیان اینکه توان کشف وقوع جرم در پلیس افزایش یافته است، افزود:​ ممکن است سرقت افزایش داشته باشد، اما کشفیات نیز بیشتر شده است.
سردار اشتری درباره برگ سبز خودرو نیز گفت: نیروی انتظامی معتقد است این برگ سبز به عنوان سند خودرو کفایت می‌کند و معامله بر اساس آن با سرعت بالا و هزینه بسیار کمتری انجام می‌شود و اعلام کرده ایم این برگ سبز قابل استفاده و در نقل و انتقالات قانونی است.
وی افزود: دادستان نیز این موضوع را قابل اجرا و قانونی اعلام کرده است، اما منتظر نظر مجلس شورای اسلامی در این زمینه هستیم.
فرمانده نیروی انتظامی گفت: یک ریال از پولی که برای صدور برگ سبز خودرو دریافت می‌شود به نیروی انتظامی اختصاص نمی‌یابد.
سردار اشتری درباره معیشت کارکنان نیروی انتظامی نیز افزود: طرحی برای مسکن کارکنان ناجا به وسیله قرارگاه جهادی تامین مسکن این نیرو از سال گذشته اجرا شده است که تا سه سال آینده مشکل مسکن ملکی و سازمانی کارکنان نیروی انتظامی حل می‌شود و این کار را به طور حتم انجام خواهیم داد.
وی با بیان اینکه نیروی انتظامی حدود ۱۴ هزار شهید و ۲۰ هزار جانباز دارد گفت: بیش از ۴۰ درصد کارکنان نیروی انتظامی در ماموریت و دور از وطن و خانواده در حال انجام وظیفه هستند.
وی با بیان اینکه در سال پلیس صد میلیون خدمت ارائه می‌دهد افزود: اعتماد مردم به نیروی انتظامی هر سال افزایش می‌یابد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵.۷۹°    ۱۰.۹۹°