خطر حذف عجولانه محدودیت‌های کرونایی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 09 آذر 1400
کد خبر : ۸۲۸۴۴۴
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۴
رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها و حذف کامل دورکاری‌ها باید با طمانینه و آرامش بیشتری انجام شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

ناجی اظهار داشت: بازگشایی‌ها شامل بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها باید تدریجی و بر اساس برنامه ریزی‌های دقیق باشد و باید از بازگشایی‌های عجولانه و بدون برنامه ریزی جامع حتما خودداری کرد.

وی ادامه داد: درباره بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها هم ابتدا باید به درصد مناسبی از واکسیناسیون در کودکان و جوانان برسیم سپس به دنبال بازگشایی و برگزاری کلاس‌های حضوری باشیم. به طور کلی بازگشایی موضوع بسیار مهمی است و باید به این سمت حرکت کنیم، اما اگر شتاب زده و بدون برنامه ریزی، انجام گیرد هم از مزیت‌های آن بهره نمی‌بریم و هم دچار موج‌های بعدی بیماری خواهیم شد.

رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: ابتدا باید اقداماتی صورت گیرد که از مهمترین آن‌ها می‌توان به واکسیناسیون حداکثری شهروندان، رعایت پروتکل‌های بهداشتی، نظارت دقیق و به موقع بر روند اجرای پروتکل‌ها و قانع کردن خانواده‌ها برای حضور بدون خطر دانش آموزان و دانشجویان اشاره کرد.

ناجی، افزایش تعداد تست‌های تشخیصی، اجرای قرنطینه هوشمند و بیماریابی به موقع را از دیگر اقدامات مورد نیاز برای بازگشایی‌ها اعلام کرد و گفت: ما در اغلب این موارد نقص داریم و اگر این اقدامات را انجام می‌دادیم موج‌های چهارم و پنجم بلند را تجربه نمی‌کردیم.

رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به اینکه باید مردم را به تزریق واکسن کرونا ترغیب کنیم، گفت: مردم همچنان باید ماسک بزنند، فاصله گذاری را رعایت کنند و دست‌های خود را منظم با آب و صابون بشویند.

ناجی افزود: کشور‌هایی که بیش از ۸۰ درصد جمعیت خود را واکسینه کردند، به تدریج بازگشایی‌ها را آغاز و مردم هم در مکان‌های مختلف از جمله مسابقات ورزشی حضور می‌یابند. این کشور‌ها در کنار تزریق واکسن اغلب مردم، اقدامات غیردرمانی مانند نظارت‌های شدید، انجام تست‌های فراوان، لکه گیری‌ها و شناسایی به موقع افراد مبتلا را بسیار مناسب و قوی انجام می‌دهند.

این ویروس شناس افزود: در حال حاضر جامعه آن‌ها به حالت ایمنی جمعی رسیده و سپس اقدام به بازگشایی‌ها تدریجی کردند تا هم مردم به امورات جاری زندگی خود بپردازند و هم از آسیب این بیماری در امان باشند.

وی ادامه داد: کشوری مانند نروژ مردم پس از تزریق ۲ دز واکسن کرونا و با رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی در مکان‌هایی مانند سالن‌های ورزشی حضور می‌بایند و نظارت بر این افراد هم به صورت شدید انجام می‌شود.

ناجی با طرح این سوال که آیا ما زیرساخت‌های مناسب برای کنترل و نظارت دقیق بر پروتکل‌های بهداشتی را فراهم کردیم، گفت: هرچند اقداماتی در این زمینه انجام گرفته، اما هنوز بستر‌های مناسب در این زمینه فراهم نشده است.

دز یادآور واکسن کرونا به سالمندان و کادر پزشکی تزریق شود

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: دز یادآور واکسن کرونا باید به سالمندان و کادر پزشکی تزریق شود. از زمان تزریق واکسن آن‌ها زمان نسبتا طولانی گذشته و نگران این موضوع هستیم که این افراد دچار کمبود ایمنی شده باشند.

ناجی تاکید کرد: سفر‌ها و دورهمی‌ها می‌تواند زمینه ساز خیز ششم بیماری کرونا در کشور باشد و باید از آن‌ها دوری کنیم. مراعات‌های بهداشتی همچنان باید به دقت انجام گیرد و مردم نباید نسبت به آن‌ها ساده انگاری کنند که این موضوع می‌تواند خطرات جدی را به دنبال داشته باشد.

این ویروس شناس با اشاره به اینکه ما در مورد سویه دلتا با تزریق واکسن به حدود ۹۰ درصد جامعه هدف به ایمنی جمعی می‌رسیم، بیان داشت: تاکنون بیش از ۳۰ درصد ایرانی‌ها ۲ دز واکسن خود را دریافت کردند که این عدد مناسبی نیست و با تزریق مناسب واکسن این عدد در حال افزایش است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۸.۷۳°    ۹.۹۹°