هدف اصلی اطمینان از برداشته شدن تحریم‌هاست
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 06 بهمن 1400
کد خبر : ۸۲۸۴۵۳
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۰
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: نکاتی که جمهوری اسلامی ایران باید به هماهنگ‌کننده گفتگو‌ها می‌گفت، منتقل گردید و توافق شد در چند روز آینده در بروکسل گفتگو‌ها ادامه یابد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 سعید خطیب‌زاده روز دوشنبه در نشست خبری با تبریک آغاز هفته وحدت با تشریح گاه‌شمار سیاست خارجی هفته گذشته گفت: دوشنبه نوزدهم مهرماه گفت و گوی تلفنی امیرعبداللهیان با همتای آفریقای جنوبی انجام و درباره برگزاری دهمین دوره گفتگو‌های سیاسی بین دو کشور در تهران توافق شد. همچنین گفت و گوی تلفنی وزیر خارجه پادشاهی اردن با وزیر خارجه کشورمان و گفت و گوی صمیمانه وزیر خارجه با ایرانیان مقیم آلمان مقیم آمریکا در همان روز انجام شد.

وی ادامه داد: روز سه شنبه هم گفت و گوی امیرعبداللهیان با رئیس ملی سوئیس و همچنین وزیر خارجه جمهوری آذربایجان درباره تحولات قفقاز جنوبی انجام شد. روز پنجشنبه آقای باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه با انریکه مورا در تهران دیدار داشتند.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: روز پنجشنبه وزرای خارجه ایران و فدراسیون روسیه گفتگوی تلفنی داشتند. روز جمعه هم گفت و گوی تلفنی امیرعبداللهیان با همتای چینی انجام شد و شنبه شاهد گفت و گوی تلفنی با مقام اتریشی بودیم و امروز هم میزبان وزیر خارجه ونزوئلا در تهران هستیم.

خطیب زاده درباره اظهارات انریکه مورا معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مبنی بر اینکه زمان بازگشت ایران به مذاکرات محدود است، گفت: گفتگو‌های پنج‌شنبه خوب و سازنده بود و نکاتی که جمهوری اسلامی ایران باید به هماهنگ‌کننده گفتگو‌ها می‌گفت، منتقل کرد و توافق شد در چند روز آینده در بروکسل گفتگو‌ها ادامه یابد.

وی اضافه کرد: این توافق دو سویه بود. قطعاً موضوعات، چالش‌ها و موانعی که در وین به نتیجه نرسیده باید مورد رایزنی قرار بگیرد. اجازه دهید در همان مسیری که گفتگو‌ها بین ایران و هماهنگ‌کننده گفتگو‌های ایران و جهان آغاز شد، ادامه یابد و مطمئنا آقای باقری اولین فرصت نظرات مدنظر را مطرح خواهد کرد.

خطیب زاده در پاسخ به سوالی درباره تحولات عراق گفت: از برگزاری انتخابات در عراق استقبال کردیم و از این که در فرآیند تکاملی و مدنی تحولات در عراق شاهد همین انتخابات بودیم استقبال می‌کنیم و این اتفاق مبارکی است.

وی افزود: البته آنچه در عراق اتفاق می‌افتد در سطح داخلی این کشور است و به مردم و احزاب این کشور مربوط می‌شود، اما آنچه به ایران مربوط است این است که ما از انتخابات به عنوان یکی از قدم‌های تکامل در ساخت روابط دیپلماتیک در عرصه بین المللی استقبال می‌کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به این سوال که آیا در مذاکرات باقری جایگزین عراقچی در مذاکرات می‌شود، گفت: مذاکرات در وزارت خارجه پیگیری می‌شود و ترکیب جدید اعلام خواهد شد. باقری در ادامه گفتگو‌های هفته گذشته در تهران و ادامه توافق به بروکسل می‌رود و رایزنی‌ها درباره موضوعاتی که در تهران گفته شد و موضوعاتی که انجام نشد در بروکسل ادامه می‌یابد.

وی افزود: ادامه مذاکرات با توجه به اظهارات رییس جمهوری و وزیر امور خارجه یک تصمیم قطعی است. آنچه الان در حال انجام است نشان دادن چالش‌های گفتگو‌ها در ۶ دوره اخیر است. آمریکا عضو برجام بوده و درخواست ما بازگشت بدون قید و شرط به تعهدات توافق است که آمریکا از آن خارج شد و رفع تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی و فراسرزمینی ضد جمهوری اسلامی ایران است.

سخنگوی وزارت امورخارجه یادآورشد: ما هیچ وقت پیش شرطی را برای آمریکا حداقل تعیین نکردیم علتش این است که آمریکا عضو برجام نیست. تمام گفتگو‌هایی که تا امروز صورت گرفته، برای اطمینان از بازگشت کامل، موثر و بدون قید و شرط ایالات متحده به تعهدات خود در ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ و هم چنین تعهداتی است که در توافق برجام داشته و به طور یک جانبه از آن خارج شده و تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی و فرا سرزمینی را بر ضد جمهوری اسلامی ایران اعمال کرده است.

خطیب زاده خاطرنشان کرد: هدف اصلی اطمینان از برداشته شدن تمامی تحریم‌ها و اخذ تضمین‌هایی است که هیچ کس دیگری در واشنگتن دنیا را دوباره به بازی و سخره نگیرد و این هدفی است که تنها از طریق گفتگو‌های عملگرا محقق می‌شود.

وی اضافه کرد: آنچه که آقای امیرعبداللهیان هم در چندین اظهارنظر گفتند این است که ایالات متحده می‌توانست به جای اینکه آنچه که ترامپ انجام داده بود را ادامه دهد، یک روند مجزایی را پیگیری کند، اما این کار را نکرد و همان فشار حداکثری ترامپ را بر علیه ایران اعمال می‌کند. با کلام هم نیت‌ها روشن نمی‌شود این اقدام و عمل است که می‌توانست نشان بدهد که دولت آقای بایدن متفاوت از دولت ترامپ در قبال ایران است. در عمل آنچه که ما می‌بینیم تداوم بوده و تغییر.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات ایران و عربستان گفت: در خصوص آنچه که در میز مذاکرات بین ما و عربستان صورت گرفته و صورت می‌گیرد، اجازه بدهید در همان میز مذاکرات گفتگو‌ها جلو برود. آنچه برخی رسانه‌ها می‌گویند بیشتر گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای است در خصوص تایید یا عدم تایید آن اظهار نظر نمی‌کنم، اما خبر سفری از هیئتی از عربستان سعودی به جمهوری اسلامی ایران تایید نمی‌شود.

خطیب زاده در پاسخ به سوال دیگری درباره نشست وزیران خارجه کشور‌های همسایه افغانستان گفت: ما چهارشنبه هفته آینده در تهران میزبان وزرای خارجه کشور‌های همسایه افغانستان خواهیم بود و برای اولین بار نشست وزیران خارجه به صورت حضوری در تهران برگزار خواهد شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: وزرای خارجه کشور‌های همسایه افغانستان به ایران خواهند آمد و ما اجلاس یا نشست یک روزه را خواهیم داشت. برنامه مفصلی تدارک دیده شده و اصحاب رسانه و خبرنگاران توسط وزارت امور خارجه هماهنگ می‌شود و جزئیاتش را طی روز‌های آینده همکاران من خدمت شما خواهند گفت.

وی اظهار کرد: دستور کار نشست تهران ادامه گفتگو‌هایی است که در دور اول به صورت مجازی برگزار شد. وزیران ۶ کشور متمرکز خواهند بود براین که چگونه می‌توانند به تشکیل یک دولت فراگیر در افغانستان با حضور همه اقوام و همچنین آینده صلح و امنیت در افغانستان کمک کنند.

خطیب زاده در پاسخ به سوال دیگری درباره گفتگو‌های وین اظهار داشت: نقطه‌ای که در دوره ششم گفتگو‌ها بر زمین بود نقطه اختلافی بود. دولت جدید می‌خواهد با آسیب‌شناسی از آنچه که اتفاق افتاده وارد شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: دو فرایند داخلی در دولت جدید تعریف شد؛ یکی در خصوص اصل گفتگو‌ها و یکی در خصوص جزئیات گفتگو‌ها بوده است. در خصوص اصل گفتگو‌ها آقای رئیسی رییس جمهوری اعلام کردند که به نتیجه رسیدند و گفتگو‌ها ادامه پیدا خواهد کرد. در خصوص جزئیات، ابعاد، چالش‌ها و نقائص آن نظراتی وجود دارد که با خرد جمعی در حال جمع‌بندی هست. قطعاً بر اساس آن تصمیم‌گیری جدید به طرف مقابل اعلام خواهد شد و گفتگو‌ها ادامه پیدا خواهد کرد.

وی تصریح کرد: آنچه که مهم است انجام گفتگو‌های صرف نیست مهم این است که وقتی گفتگو‌ها آغاز می‌شود، وقتی تلف نشود.

این دیپلمات کشورمان خاطرنشان کرد: ۶ دور گفتگو‌های وین نشان داد که اگر با یک آسیب شناسی درست وارد نشویم، چندین دوره دیگر هم گفتگو‌ها می‌تواند ادامه یابد بدون آنکه به نتیجه برسد و آنچه که در تهران و بروکسل انجام می‌شود می‌تواند کمک موثری در این راستا باشد.

خطیب زاده در پاسخ به سوال دیگری در خصوص گفتگو‌های ایران و عربستان گفت: باید اجازه بدهیم که گفتگو‌هایی که در بغداد شکل گرفته و تماس‌های میان دو طرف به یک نقطه قابل اعلام برسد ما الان در آن نقطه قرار نداریم و هر آنچه پیش از این گفته شود تکرار مکررات هست.

این دیپلمات عالیرتبه کشورمان با بیان اینکه در سیستم مالی و پولی بین المللی، دلار توسط ایالات متحده تبدیل به یک ابزار نظامی علیه همه و نه تنها جمهوری اسلامی ایران شده است، گفت: امروز دلار تبدیل به یک سلاح و ابزار کشتار دسته جمعی پولی و مالی در نظام بین‌المللی شده که تمامی مناطق جغرافیایی و تمامی نظام‌های پولی و مالی را قربانی کرده است.

وی ادامه داد: تحریم‌های فراسرزمینی ایالات متحده به همه از جمله در اروپا و در حوزه یورو نشان داد که چگونه دلار تبدیل به سلاحی شده که گردن همه را می‌زند؛ لذا نظام‌های پولی و مالی دنیا به فکر این افتادند که خود را از نظام دلار مستقل بکنند. اینکه تا چه حدی این را توانستند اجرایی کنند برخی کشور‌ها بیشتر و برخی هم وارد اتحادیه‌های مالی و پولی مستقل از دلار شدند.

خطیب زاده ادامه داد: سیستم‌های بین المللی برای انتقال پیام‌های میان بانکی موضوع متفاوتی است که جزئیات از بانک مرکزی بپرسید، اما این اراده وجود دارد که برخی کشور‌ها با سیستم جداگانه‌ای به صورت پیام‌های داخل سیستمی ادامه دهند که البته ابعاد و خیلی جدی دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین درباره سفر سرلشکر باقری رییس ستاد کل نیرو‌های مسلح به پاکستان گفت: این سفر به دعوت ارتش پاکستان و در چارچوب روابط دوستانه دو کشور انجام شد. ما در همسایگی هیچ اقدامی علیه کشور همسایه دیگر را نمی‌پسندیم و فکر می‌کنیم اصل اساسی سیاست همسایگی ایران این است مجمع نمایندگان با محوریت ایران داشته باشیم. این سفر بسیار خوبی بود و دستاورد‌های خوبی داشت.

وی همچنین درباره رایزنان بازرگانی و چگونگی اعزام آن‌ها بیان کرد: رایزنان بازرگانی وابستگان بازرگانی هستند که وزارت صمت تعیین می‌کند و ما فرایند اعزام آنان را تسهیل می‌کنیم تا رایزنان بازرگانی در آن کشور‌ها مشغول شوند. اما وزارتخانه مسئول، معرفی کننده و بررسی کننده اولیه وزارت صمت است.

خطیب زاده همچنین درباره روابط ایران و مصر گفت: روابط دو کشور در سطح حافظ منافع پیگیری می‌شود.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال دیگری درباره انتشار گزارش سازمان برنامه و بودجه گفت: ما همه شوک خروج یک جانبه ترامپ از برجام را جذب کردیم که فکر می‌کردند این باعث فروپاشی نظام اقتصادی ایران خواهد شد در حالی که طبق گزارش‌ها توسط نهاد‌ها و اندیشکده‌های بین المللی دنیا نه تنها ایران توانست حتی اگر به سختی شوک را جذب کند بلکه امسال GDP مثبت را تجربه خواهیم کرد.

وی خاطرنشان کرد: اقتصاد ایران تاب آورتر از این حرفهاست و آن‌ها می‌دانند در اوج تحریم و کرونا، مراودات تجاری و اقتصادی ایران با دنیا برقرار است. مهم این است که منافع مردم تأمین شود اگر منافع مردم تامین شود به فرموده مقام معظم رهبری ثانیه و ساعتی تلف نخواهیم کرد. گفتگو‌های هدف محور را پیگیری خواهیم کرد و موارد توافق شده با انریکه مورا همین است.

خطیب زاده در پاسخ به سوال دیگری درباره تلاش‌های دستگاه دیپلماسی طی دو ماه اخیر برای رفع تحریم‌ها اظهار کرد: آقای دکتر امیر عبداللهیان چه در روز اخذ رای اعتماد و چه بعد از آن با صراحت اعلام کردند که تمرکز خود را بر دیپلماسی اقتصادی، ارتباط با همسایه‌ها و ارتقای مفاهیم اصلی جدید در سیاست خارجی مثل سیاست خارجی متوازن یعنی توازن در موضوعات و توازن در مناطق جغرافیایی گذاشتند و گرایش‌هایی که به عنوان شرق یا برآمدن آسیا گفته می‌شود هم در همین چهارچوب مطرح شده است. آنچه در طی دو ماه گذشته از جلسات، ملاقات، تماس و گزارش‌های جلسات بیرون آمده همه موید این موضوع هست.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: یکی از موضوعات سیاست خارجی ما حتماً رفع تحریم‌هاست. یکی از اولویت‌های اساسی دولت و نظام و دستگاه دیپلماسی رفع تحریم‌های غیرقانونی فراسرزمینی و ظالمانه ایالات ایالات متحده علیه مردم ایران است. اما در عین حال ما هیچ چیز را در نه سیاست خارجی و نه در اقتصاد به آنچه که در وین و بروکسل به اتفاق افتاده گره نزدیم و سعی کرده‌ایم روابط مبتنی بر تاب آوری اقتصاد بدون دلار و اقتصاد بدون آمریکا تلاش بکنیم و تلاش‌هایی هم صورت گرفت.

وی افزود: برنامه دولت و برنامه وزیر امور خارجه این است که وزارت امور خارجه توازنی در موضوعات داشته و تمرکز خود را بر دیپلماسی اقتصادی روابط با همسایگان و نگاه به آسیا پیگیری کند کما اینکه تا الان هم پیگیری کرده است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۷.۵۹°    ۷.۹۹°