بررسی لایحه رتبه‌بندی معلمان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 12 آذر 1400
کد خبر : ۸۲۸۵۷۱
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۱
رئیس کمیسیون آموزش مجلس: لایحه رتبه بندی معلمان با هدف کیفیت آموزش و استقرار پرداخت‌ها بر اساس شایستگی‌ها پیگیری می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
علیرضا منادی سفیدان – رئیس کمیسیون آموزش مجلس در برنامه۱۸/۳۰ شبکه خبر گفت: نظام رتبه بندی معلمان یکی از مهم‌ترین اولویت‌های مجلس است که موضوع ارتقای شأن و جایگاه معلمان را به صورت ویژه اجرایی می‌کند.
وی با بیان اینکه این طرح از ده سال پیش تصویب شده بود و یک کار بر زمین مانده بود؛ افزود: لایحه رتبه بندی معلمان به منظور کیفیت بخشی به فرآیند تعلیم و تربیت، اعتلای کرامت و منزلت اجتماعی معلمان، استقرار نظام پرداخت‌ها براساس تخصص و شایستگی‌ها انجام می‌شود.

منادی سفیدان گفت: عملکرد رقابتی معلمان، تقویت شایستگی‌های عمومی، تخصصی، حرفه‌ای و تربیتی و کیفیت عملکرد معلمان از اهداف دیگر این طرح است.
علیرضا منادی سفیدان گفت: رتبه بندی، رقابت سالم و رضایت‌مندی شغلی را در کادر آموزشی ما ایجاد خواهد کرد.
رئیس کمیسیون آموزش مجلس گفت: مجلس این لایحه را دو فوریتی بررسی کرد و موانعی هم داشت و عمدتاً هم اعلام می‌کردند که این لایحه بار مالی زیادی برای کشور دارد.
منادی سفیدان گفت: دریافتی معلم پایه که نخستین جایگاه در رتبه‌های پنجگانه طرح رتبه بندی است، نباید از ۸۰ درصد حقوق همتای خود در وزارت علوم کمتر باشد. مبنای لایحه رتبه بندی براساس مربی معلم، استاد یار معلم، دانشیار معلم و استاد معلم خواهد بود که مبنای حقوق و مزایا در این رویکرد حداقل ۸۰ درصد، اعضای هیات علمی هم رتبه در دانشگاه‌هاست.
وی افزود: با اجرای طرح رتبه بندی، جایگاه معلمان در هر یک از رتبه‌های پنجگانه مشخص می‌شود. بالاترین رتبه، استاد معلم است که با اجرای طرح، حقوق آن‌ها تا ۷۰ درصد رقم فعلی افزایش می‌یابد.
منادی سفیدان گفت: در این طرح حقوق معلمان، بر اساس شایستگی و توانمندی هایشان افزایش می‌یابد.


نمایندگان در جلسه علنی امروز (سه شنبه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه نظام رتبه‌بندی معلمان، با اصل ماده (۱) این لایحه با ۱۸۲ رأی موافق، ۲۴ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از مجموع ۲۴۶ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۰.۴°    ۱۰.۹۹°