دولت ۴۰ روز دیگر برای معرفی وزیر پیشنهادی آموزش‌وپرورش فرصت دارد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 11 آذر 1400
کد خبر : ۸۲۸۶۰۴
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۱
نماینده مردم رامیان در مجلس از اداره حوزه تعلیم و تربیت با سرپرست انتقاد کرد که رئیس مجلس در پاسخ بیان کرد: هنوز ۴۰ روز از فرصت قانونی دولت برای معرفی وزیر پیشنهادی باقی مانده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 به نقل از خانه ملت؛ «غلامعلی کوهساری» در نشست علنی امروز (چهارشنبه، ۲۸ مهرماه) مجلس شورای اسلامی طی اخطار قانون اساسی با استناد به اصل ۱۳۵، گفت: رئیس جمهور مطابق این اصل ۳ ماه فرصت دارد وزارتخانه را به سرپرست واگذار کند و سپس گزینه پیشنهادی خود را به مجلس شورای اسلامی معرفی کند.

نماینده مردم رامیان و آزادشهر در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: ۵۰ روز از انتصاب سرپرست وزارت آموزش و پرورش می‌گذرد؛ حق قانونی رئیس جمهور است که از فرصت ۹۰ روزه استفاده کند، اما باید یادآور شد در ۳ جلسه اخیر قوه مقننه مهم‌ترین تصمیمات در خصوص فرهنگیان همانند رتبه بندی معلمان گرفته می‌شود.

وی ادامه داد: در واقع مهم‌ترین تصمیم گیری در خصوص وزارت آموزش و پرورش در حال انجام است، اما این وزارتخانه با سرپرست اداره می‌شود؛ چطور انتظار می‌رود از حق فرهنگیان در مجلس دفاع شود. البته معاون پارلمانی این وزارتخانه و سایر مسئولان نکاتی را مطرح می‌کنند، اما خیلی متفاوت است که وزیر در این راستا اقدام کند.

کوهساری افزود: رهبر انقلاب فرمودند دولت جدید باید در انجام امور سرعت عمل داشته باشد و این در حالی است که سال تحصیلی جاری بدون حضور وزیر آموزش و پرورش شروع شد؛ این وزارتخانه یک میلیون کارمند و ۱۵ میلیون دانش آموز تحت پوشش دارد و در واقع بیش از نیمی از جامعه با این مجموعه سرو کار دارند، اما این وزارتخانه با سرپرست اداره می‌شود!.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم خواستار تسریع در معرفی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش از سوی دولت سیزدهم شد.

همچنین محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به نماینده مردم رامیان و آزادشهر، گفت: طبق اصل ۱۳۵ قانون اساسی رئیس جمهور ۹۰ روز فرصت دارد و اکنون ۴۰ روز از این زمان باقی مانده است.

وی اظهار کرد: در این خصوص به صورت حضوری با رئیس جمهور صحبت کردم بنابراین ایشان نیز دغدغه دارند و پیگیر موضوع هستند.

رئیس قوه مقننه بیان کرد: انصافا سرپرست وزارت آموزش و پرورش نیز در موضوعات مرتبط با مجلس خصوصا بحث رتبه بندی معلمان فعال و پیگیر است.

لایحه رتبه‌بندی فقط برای معلمان است

«جواد نیک‌بین» در ادامه نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در اخطاری با استناد به اصول ۳، ۷۵ و ۸۵ قانون اساسی گفت: رتبه بندی معلمان یکی از مهمترین طرح‌هایی است که در مجلس یازدهم در حال به بار نشستن است، لذا باید گفت اجازه دهید یک بار برای همیشه نمایندگان موضوع رتبه بندی را کامل بررسی کنند و دوستان اینقدر نفرمایند؛ فلان موضوع اصل ۷۵ است و باید رد شود، چرا که یقیناً رتبه بندی بار مالی دارد، اما دولت محترم بخشی از این بار مالی را در سال ۱۴۰۰، نه طی ۶ ماه بلکه در ۳ ماه باید اجرا کند و در سال بعد به طور کامل اجرا شود تا ان شالله در تلفیق بودجه ۱۴۰۱ موانع مالی آن را به طور کامل برطرف کنیم.

نماینده مردم کاشمر و بردسکن و خلیل آباد، کوهسرخ در مجلس یازدهم ادامه داد: اگر ما نظام آموزشی کشور را درست مدیریت نکنیم، در آینده باید در دانشگاه و صنعت هزینه‌های بیشتری را متقبل شویم، در حالی که اگر معلمان به درستی هدایت شوند و فرآیند پذیرش آن‌ها حرفه‌ای باشد، ما نیز حمایت‌های مالی و معنوی از آن‌ها داشته باشیم، نظام آموزشی اصلاح خواهد شد.

وی خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: به یقین مهمترین طرح مجلس یازدهم به غیر از طرح شفافیت آرای نمایندگان که جنابعالی قول بررسی آن را در صحن داده اید، موضوع رتبه بندی معلمان است. در واقع رتبه بندی معلمان یکی از مهمترین، اصلی‌ترین و راهبردی‌ترین اقدامات مجلس یازدهم است، لذا خواهشمندم برای به نتیجه رساندن کار درست رتبه بندی معلمان در این مجلس، تمام تلاش خود را کنیم، چرا که ۱۴ الی ۱۵ میلیون نفر شامل دانش آموزان و معلمان در سراسر کشور از آن منتفع می‌شوند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید دغدغه را از دوش و ذهن معلمان برداریم تا بتوانند خوب تدریس کنند، گفت: معلمی که بعدازظهر‌ها با تاکسی و اسنپ کار می‌کند، نمی‌تواند معلم خوبی باشد، لذا باید حمایت تمام عیار و کامل از آن‌ها صورت گیرد تا معلمان بدون دغدغه به امر آموزش و پرورش در کشور بپردازند.

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس در پاسخ به اخطار این نماینده گفت: طبیعتاً تمام همکاران واقفند که فرزندانی که در آموزش و پرورش تحصیل می‌کنند سرمایه کشور هستند و معلمان عزیز محور اساسی آموزش و پرورش به شمار می‌آیند و کسی در این مهم شکی ندارد، اما اگر ما اجازه نمی‌دهیم موضوعاتی مطرح شود، به دلیل آن است که طرح مذکور مربوط به رتبه بندی معلمان است، لذا اگر جلوی بخش‌های اداری و کارمندی گرفته می‌شود، به این دلیل است که مسائل آن‌ها در مسیر قانون خدمات کشوری در حال انجام است.

وی با بیان اینکه مجلس مکلف است اصول قانون اساسی را رعایت کند، جهت اطلاع معلمان گفت: ازآنجا که بار مالی این لایحه پس از بررسی در کمیسیون مربوطه نسبت به پیشنهاد لایحه دولت در بُعد معلمان افزایش داشته است، بنابراین مجلس باید در این خصوص تصمیم بگیرد. این در حالی است که ما در رابطه با معلمان هیچگونه ممانعتی انجام ندادیم، ضمن آنکه لایحه رتبه بندی معلمان تنها کار مهم مجلس نیست، چرا که تمامی قوانینی که مجلس می‌آورد، مهم بوده و در آینده کشور تاثیرگذار هستند و بدون شک بحث رتبه بندی معلمان از اساسی‌ترین موضوعات مجلس بوده و خواهد بود.

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵.۷۹°    ۱۱.۹۹°