فرهنگ و زبان‌های ایرانی در گستره‌ای فراتر از مرز‌های سیاسی است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 18 آذر 1400
کد خبر : ۸۲۸۶۱۴
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۲
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پیامی به نخستین همایش دوسالانه بین المللی ایران شناسی در جهان به میزبانی دانشگاه گیلان گفت: گستردگی فرهنگ و زبان‌های ایرانی فراتر از مرز‌های سیاسی کشور است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
محمدعلی زلفی‌گل، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در این پیام که توسط رئیس  دانشگاه گیلان قرائت شد، گفت: با توجه به گستردگی فرهنگ و زبان‌های ایرانی به فراتر از مرز‌های سیاسی و تلاش‌های کشور‌های مختلف برای بازشناسی فرهنگ ایرانی در گوشه و کنار دنیا، نتایج این تلاش‌ها موجب می‌شود تا زمینه‌ای مناسب برای درک متقابل و گفت و گوی فرهنگی و علمی بین ایران شناسان در چنین نشست‌های ارزشمندی فراهم شود.

وی افزود: از سوی دیگر با توجه به اصالت و پیشینه فرهنگ و تمدن ایرانی در گسترش فرهنگ صلح و دوستی، سمینار‌های ایران شناسی می‌تواند زمینه‌های مهمی در راستای گفتگو‌های بین فرهنگی فراهم کند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پیام خود بیان کرد: ایران شناسی شامل مباحث مربوط به جلوه‌های گوناگون فرهنگ و تمدن ایرانی است و از دیربار تاکنون در باب تاریخ، زبان، تمدن و فرهنگ، هنر، چگونگی تفکر و همچنین آداب و رسوم ایران باستان و امروز، تحقیقات گسترده‌ای به همت و شیفتگی ایران شناسان برجسته صورت گرفته است.

در پیام زلفی‌گل همچنین بیان شده است: سال هاست که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به همراه سایر مراکز ایران شناسی در کشور، برای شناختن و شناساندن این جلوه‌ها در بخش پرمایه تمدن و فرهنگ اسلامی و تاریخ آن کوشش می‌کند و در مرکز همکاری‌های علمی بین المللی این وزارت، معاونتی با مسئولیت گسترش زبان فارسی و ایران شناسی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی جهان، بدین کار سترگ همت می‌گمارد.

در بخش دیگری از این پیام آمده است: هر چند برآیند کنفرانس‌های ایران شناسی با تکیه بر تحقیقات تاریخی، زبان شناسی، ترجمه متون کهن و سایر شاخه‌های میراث فرهنگی ایرانی است، تبادل فرهنگی از شرق آسیا تا قاره آمریکا می‌تواند پیام فرهنگی و تمدنی ایران را در سراسر جهان از طریق ایران شناسی به ملت‌های دیگر انتقال دهد؛ بنابراین عنایت ویژه به تحقیقات و کنفرانس‌های ایران شناسی در عرصه بین المللی می‌تواند پیامد‌های ارزنده‌ای برای اصحاب خرد، دانش و ادب و دیگر مشتاقان و پژوهندگان فرهمند به همراه داشته باشد.

زلفی‌گل در پیام خود بیان کرد: نخستین همایش دوسالانه بین المللی ایران شناسی در جهان، بررسی مسایل مربوط به ایران را در چهار مفهوم "ایران فرهنگی، تاریخی"، "ایران زبانی(زبان فارسی، زبان‌های ایرانی، گویش‌ها و لهجه ها) "، "ایران جغرافیایی"، "ایران در تعاملات جهانی" اساس کار خود قرار داده است.

وی افزود: با توجه با رشد سریع و هدفمند برنامه‌های مطالعات خاورمیانه و ایران شناسی در دانشگاه‌های جهان و برگزاری کنفرانس‌ها و همایش‌های مطالعات ایران در سایر کشور‌ها با اهداف سیاسی و علمی متفاوت، برگزاری نخستین همایش دو سالانه بین المللی ایران شناسی در جهان با برنامه ریزی مرکز همکاری‌های علمی بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران، دانشگاه گیلان، دانشگاه علامه طباطبایی، پژوهشگاه علوم انسانی، مرکز مطالعات ایران، بالکان و اروپای مرکزی و دانشگاه‌های خارجی از جمله مرکز ایران شناسی دانشگاه صوفیه از اهمیت شایانی برخوردار است، زیرا امکان آشنایی، تبادل اطلاعات علمی و سفر بسیاری از ایران پژوهان را از سراسر جهان به ایران فراهم می‌سازد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه همایش ایرانشناسی امکان ارتباطات گسترده تری را بین ایران و محققان ایران شناس در سایر نقاط جهان فراهم می‌آورد و فرصتی را برای دسترسی مستقیم به منابع مطالعاتی دست اول ایجاد می‌کند، گفت: تنوع شرکت کنندگان در این همایش که از کشور‌های مختلف مشارکت داشته اند، نشان دهنده استقبال از باز شناسی ایران و مسایل مربوط به فرهنگ و تمدن آن در دنیای امروز است، همین مسئله باید به عنوان یک ضرورت مهم در برنامه‌های وزارت علوم و دیگر نهاد‌های وابسته به مسئله ایران شناسی در جهان در اولویت قرار گیرد.

در این پیام یادآور شده است: با توجه به پیشینه روابط تاریخی و تعاملات فرهنگی بین ایران و بسیاری از کشورها، لزوم تعمیق درک و دانش دو جانبه، در فضای دانشگاهی کشور‌های جهان، امری بدیهی و ضروری است، از طرفی شکل گیری مطالعات تطبیقی، ترجمه متون مختلف، ایجاد پایگاه منابع دیجیتال و نشریات دو یا چند زبانه ایران شناسی، موارد ضروری است که از طریق همایش و پژوهش‌های تطبیقی در حوزه ایران شناسی حاصل می‌شود.

زلفی‌گل افزود: بر این اساس به همت این همایش ارتباطات و تعاملات کشور‌های سراسر دنیا در سایه پژوهش‌های تاریخی و فرهنگی و فضای گفتمانی اهل علم عمق بیشتری می‌یابد و همچنین زمینه ساز ایجاد فرصت‌های همکاری علمی و فرهنگی برای دانشگاه، اعضای هیات علمی و دانشجویان و دانش پژوهان می‌شود.

وی اظهار کرد: در سایه این همایش و دیگر همایش‌ها می‌توان از دیدگاه‌های غالب در مکتب‌های مختلف ایران شناسی در جهان و ادوار مختلف تاریخی آشنا شد و مفهوم ایران، هویت ایرانی و جهان ایرانی و قلمرو‌های مطالعات ایرانی از گذشته تا دوران معاصر را در آثار شرق شناسان و ایران شناسان مکاتب مختلف بررسی و مقایسه کرد و با کسب این آگاهی ها، پیش داوری‌های رایج در مطالعات شرق شناسی و ایران شناسی درباره ایران، نقد و بررسی شده و کمبود‌های مطالعاتی این حوزه تعیین خواهد شد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ضمن قدردانی از برگزارکنندگان همایش ایران شناسی و تمام استادان، دانشجویان و پژوهشگران علاقمند به ایران و ایران شناسی شرکت کننده و ارایه دهنده مقاله علمی به این همایش ابراز امیدواری کرد تا این همایش انگیزه و امیدی برای برگزاری همایش‌های بعدی و ایجاد پیوند علمی بیشتر میان پژوهشگران و ایران شناسان در سراسر جهان باشد.

نخستین همایش دوسالانه بین المللی ایران شناسی در جهان از امروز (چهارشنبه) به صورت وبینار در دانشگاه گیلان گشایش یافت و تا فردا ادامه دارد.
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۳.۷۹°    ۶.۹۹°