اصلاح ساختارها؛ نیاز مهم عرصه تولید و توزیع محصولات کشاورزی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 09 بهمن 1400
کد خبر : ۸۲۸۷۸۳
تاریخ انتشار : جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۰
دست اندرکاران سازمان‌های مرتبط با تولید و توزیع محصولات کشاورزی و باغبانی معتقدند که اصلاح ساختار‌های حمایتی و نظارتی بسیاری از معضلات این عرصه، به ویژه واسطه‌گری را کاهش می‌دهد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 قاسم عرب، معاون فنی و بازرگانی سازمان تعاون روستایی در برنامه "گفتگوی ۱۸:۳۰" شبکه خبر، با بیان اهداف تشکیل سازمان تعاون روستایی گفت: این سازمان در سال ۱۳۴۲ با توجه به نیاز‌های کشور در ساماندهی محصولات کشاورزی تأسیس و ۳ وظیفه اصلی حمایت، هدایت و نظارت برای آن تعریف شد.

وی افزود: این سازمان از تشکل‌های زیرمجموعه اتحادیه‌ها و شرکت‌های تعاونی روستایی و کشاورزی تشکیل شده و کمک می‌کند که تنظیم بازار به درستی صورت پذیرد.

عرب گفت: سازمان تعاون روستایی در حال حاضر حدود ۷ میلیون نفر از کشاورزان و باغبانان کشور را پوشش می‌دهد که در قالب تشکل‌هایی از جمله ۲۷۷۵ شرکت، ۳۱ اتحادیه استانی، ۳۱۰ اتحادیه شهرستانی و ... فعالیت می‌کنند.

معاون فنی و بازرگانی سازمان تعاون روستایی افزود: این سازمان هم اکنون ۸۳۰۲ مجموعه را تحت پوشش قرار داده است که منجر به تشکیل یک شبکه برای حمایت از منافع کشاورزان شده است.

عرب با بیان اینکه در بخش خرید، سازمان تعاون روستایی تلاش می‌کند با خرید تضمینی از کشاورز حمایت کند، اظهار کرد: سیاست دولت‌ها کمترین مداخله در بازار است و روند عرضه محصول، طبق مکانیزم بازار انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه کشاورز می‌تواند محصول خود را طبق مکانیزم بازار، به کسی که با قیمت مناسبی خریداری می‌کند، بفروشد، افزود: میادین تره بار یا اتحادیه‌ها نخستین مراکز محلی است که به‌صورت توافقی امر خرید و فروش در آن انجام می‌شود.

معاون فنی و بازرگانی سازمان تعاون روستایی گفت: وقتی عرضه افزایش یابد و مکانیزم بازار به شکل مناسبی عمل نکند، قیمت محصول کاهش می‌یابد که به ضرر کشاورز است و در این زمان است که سازمان تعاون روستایی وارد شده و طبق قوانین بالادستی بر اساس نرخ‌های تعیین شده، اقدام به مداخله می‌کند.

وی افزود: ما به این نتیجه رسیده‌ایم که با توجه به وجود واسطه‌های غیر ضرور باید نظام هوشمند توزیع را در اولویت قرار دهیم.

عرب با بیان اینکه چالش‌های این عرصه مشخص شده است، گفت: آسیب پذیری بالای محصولات کشاورزی و دامی در شرایط نامناسب آب و هوایی از جمله نخستین چالش‌هایی است که کشاورزان با آن مواجه‌اند.

وی درباره چالش‌های مربوط به عرصه توزیع گفت: از دست رفتن حجم محصولات و کاهش بهره‌وری به علت عدم اطلاع از وضعیت بازار از مهم‌ترین چالش‌های این عرصه است و باعث می‌شود که کشاورز نتواند به شکل مناسبی دریابد که چه محصولی برای فصل آتی مناسب است.

معاون فنی و بازرگانی سازمان تعاون روستایی افزود: وابستگی فعالیت‌های کشاورزی به نیرو‌های ماهر از دیگر چالش‌های این عرصه است و به‌طور مثال در زمینه زعفران به شدت این امر مؤثر است.

عرب همچنین وجود واسطه‌های متعدد و عدم دسترسی مستقیم به تأمین‌کنندگان و مصرف‌کنندگان اصلی و تحولات بازار را از دیگر چالش‌های نظام توزیع محصولات کشاورزی خواند و افزود: گران بودن بسیاری از تجهیزات نوین کشاورزی و عدم به صرفه بودن تهیه آن برای کشاورزان خرد از چالش‌هایی است که کشاورزان با آن مواجه‌اند.

 
کمال یداللهی، مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی‌های کشاورزی باغبانی در این گفتگو، با اشاره به دپو ده‌ها تُن سیب در اهر که روی دست باغبانان منطقه مانده است، اظهار کرد: علت این امر افزایش تولید سیب در کشور در سال جاری است.

وی افزود: متأسفانه وقتی تولید افزایش می‌یابد، کیفیت میوه کاهش یافته و سیب به عنوان محصول صنعتی، ذخیره و به مراکز تبدیلی صنعتی منتقل می‌شود.

یداللهی با بیان اینکه رشد سطح تولید و بخش صنعت به‌طور متناسبی در کشور رخ نداده است، افزود: بخش صنعتی ما همپای تولید رشد نکرده و در نتیجه بخش بزرگی از محصول تولیدی ذخیره می‌شود.

مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی‌های کشاورزی باغبانی درباره تصاویر منتشر شده درباره ذخیره میوه در کنار جاده‌ها افزود: طبق دستور استانداری آذربایجان غربی، دپوی میوه در کنار جاده و خیابان ممنوع است و باید در مراکزی که به همین منظور راه اندازی شده، ذخیره شود.

یداللهی افزود: سیب‌هایی که در برخی از جاده‌ها دیده می‌شود مربوط به باغدارانی است که حجم محصول آنها پایین است و انتقال آن به مراکز ذخیره مقرون به صرفه نیست.

مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی‌های کشاورزی باغبانی با تأکید بر اینکه اگر باغداران محصولات خود را برای تحویل به مراکز خرید تضمینی ارائه کنند، قطعا از آنها پذیرفته می‌شود، درباره علت ذخیره سیب‌ها در کنار جاده‌ها یا اماکن دیگر گفت: متأسفانه این فرهنگی است که از گذشته مرسوم بوده و همچنان انجام می‌شود درحالی که همه کشاورزان می‌دانند که تعاون روستایی خرید تضمینی انجام می‌دهد.

یداللهی درباره قیمت خرید تضمینی سیب گفت: در حال حاضر سیب به قیمت ۱۴۶۰ تومان خریداری می‌شود که البته این رقم مربوط به سیب صنعتی است که به واحد‌های فرآوری تحویل داده می‌شود.

مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی‌های کشاورزی باغبانی درباره قیمت سیب مصرفی خانوار‌ها گفت: امروز قیمت تمام شده سیب برای کشاورز ۹ هزار و ۵۰۰ تا ۱۰ هزار تومان است که مربوط به سیب درجه یک است.

یداللهی بیان کرد: نرخ خرید تضمینی بر اساس درجه‌بندی سیب‌ها در نظر گرفته شده و اگر قیمت سیب درجه یک از ۶۸۵۰ تومان کمتر شود، دولت اقدام به خرید تضمینی می‌کند.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۳.۵۹°    ۵.۷۹°