تلاش برای تحقق اسناد فرهنگی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 05 بهمن 1400
کد خبر : ۸۲۸۸۱۳
تاریخ انتشار : شنبه ۰۱ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۹
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: شأ‌ن این وزارت، اجرای سیاست‌هاست و براساس قانون در کمیسیون فرهنگی دولت به عنوان رکنی برای تحقق اسناد فرهنگی، عمل می‌کنیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 نشست راهبردی طرح کلان و معماری ساختار فرهنگ و رسانه کشور با حضور اسماعیلی، حجت الاسلام والمسلمین عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و حجت‌الاسلام و المسلمین قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

اسماعیلی با اشاره به دستور رئیس جمهور درباره نظارت بر صرف بودجه فرهنگی دستگاه‌های مختلف از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: بنابر دستور رئیس جمهور، همه بخش‌های دولتی که ساختار و بودجه فرهنگی دارند، به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متصل می‌شوند. این وزارتخانه نیز وظیفه نظارت بر هزینه‌کرد بودجه‌های فرهنگی را برعهده دارد. این تصمیم بر اساس اصل ۱۲۷ قانون اساسی، مبنی بر اینکه رئیس جمهور می‌تواند در مواردخاص، برحسب ضرورت با تصویب هیأت وزیران، نماینده یا نمایندگان ویژه با اختیارات مشخص تعیین کند و در این موارد، تصمیمات نماینده یا نمایندگان مذکور در حکم تصمیمات رئیس جمهور و هیأت وزیران خواهد بود، اتخاذ شده است.

وی با تاکید بر توجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به مصوبات و جایگاه شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عضوی از شورای عالی انقلاب فرهنگی است؛ به‌عنوان عضو دولت، نه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بر اساس سیاست‌گذاری‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی به تدوین و اجرای طرح کلان و معماری ساختار فرهنگ و رسانه کشور اقدام خواهد شد.

اسماعیلی ادامه داد: امور مربوط به طرح کلان و معماری ساختار فرهنگ و رسانه کشور زیرنظر شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام می‌شود. برای دبیرخانه، نقش محوری پذیرفته شده است و به عنوان رئیس کمیسیون فرهنگی دولت، امور بخش دولتی این سند را در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تدوین می‌کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به ضرورت توجه به اقدامات قابل اجرا در تدوین اسناد گفت: باید به سلسه اقدامات اجرایی توجه کنیم و صرفا به برنامه‌های کلان بسنده نکنیم. به عنوان مثال بعد از تدوین سند به طرح‌های عملیاتی فکر کنیم.

اسماعیلی گفت: شأ‌ن وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اجرای سیاست‌ها است و براساس قانون در کمیسیون فرهنگی دولت به عنوان رکنی برای تحقق اسناد فرهنگی، عمل می‌کنیم.

در این نشست  دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به ضرورت توجه به ساختار مدیریتی کشور در تدوین طرح کلان و معماری ساختار فرهنگ و رسانه کشور گفت: با توجه به سازه مدیریتی کشور، وزارتخانه‌ها دستگاه مجری هستند؛ بنابراین در جریان تدوین طرح کلان و معماری ساختار فرهنگ و رسانه کشور، برای دولت و احتمالا برای شورای عالی انقلاب فرهنگی مقرر است دستوری تهیه شود.

وی با اشاره به کلام مقام معظم رهبری درباره جایگاه شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: به گفته مقام معظم رهبری، شورای عالی انقلاب فرهنگی، قرارگاه علم و فرهنگ در کشور است. یکی از الزامات فعالیت این قرارگاه، نظارت مالی است. بدون این نظارت درباره کارکرد‌های قرارگاه سوال پیش خواهد آمد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: در گام‌های نخست فرآیند تدوین طرح کلان و معماری ساختار فرهنگ و رسانه کشور هستیم و باید به شناسایی فرآیند تدوین آن توجه کنیم. با روشن شدن این فرآیند به مسیرمان ادامه خواهیم داد.

هدف از تدوین اسناد اصلی استقرار تمدن نوین اسلامی است

عاملی با اشاره به هدف بازسازی ساختار فرهنگی کشور گفت: تاثیرگذاری فرهنگ در استقرار تمدن نوین اسلامی، هدف اصلی بازسازی ساختار فرهنگی کشور است؛ بنابراین به‌عنوان هدف محتوایی باید به آن توجه شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، توجه به آمایش سرزمینی در تدوین طرح کلان و معماری ساختار فرهنگ و رسانه کشور را ضروری دانست و گفت: آمایش سرزمینی، ناظر بر ظرفیت‌ها و چالش‌های فرهنگ مردم است که نهاد‌های فرهنگی یکی از قلمرو‌های آن است؛ بنابراین باید با تعریف عملیاتی نهاد‌های فرهنگی، ماموریت و یا فعالیت موازی آن‌ها را شناسایی کنیم.

وی استفاده از جامعه نخبگانی در تدوین طرح کلان و معماری ساختار فرهنگ و رسانه کشور را ضروری برشمرد و بیان کرد: در شورای مشورتی سند، از افراد خلاق و نوآور برای شناسایی روش‌های کارآمد استفاده شود.

عاملی درباره بازنگری سند بالادستی «مهندسی فرهنگی» در شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: زحمات زیادی برای سند مهندسی فرهنگی کشور کشیده شده است. شورای عالی انقلاب فرهنگی پیگیر بازنگری این سند با همکاری وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی و دیگر دستگاه‌های فرهنگی است. در حال حاضر، باید از اسناد بالادستی برای بازسازی ساختار فرهنگی کشور الهام بگیریم؛ بنابراین، در جریان تدوین اسناد بازسازی، بیانیه گام دوم به‌عنوان سند مرجع و سند مهندسی فرهنگی، به‌عنوان سند میانی و هدف، حکمرانی فرهنگی و اصلاح روش‌ها باشد. اگر در این مسیر حرکت کنیم پله پله در شورای راهبری حرکت و مباحث تایید خواهد شد.

تحول و بازسازی ساختار فرهنگی دغدغه اصلی است نه سندنگاری

در بخش دیگری از این نشست، حجت‌الاسلام قمی با اشاره به اهمیت طرح کلان و معماری ساختار فرهنگ و رسانه کشور گفت: موضوع تدوین این سند، بالاتر از رفع دغدغه و سندنگاری، بلکه یک دستور واضح از سوی مقام معظم رهبری است. بنابر این تحول و بازسازی ساختار فرهنگی را دنبال می‌کنیم.

وی با تاکید بر توجه به استفاده از افراد نخبه و مسئول در جلسه شورای راهبردی ادامه داد: اگر ضرورت دارد افراد دیگری نیز به شورای راهبردی اضافه شود؛ علاوه بر این تقسیم کار و زمان‌بندی منظم برگزاری نشست‌ها انجام شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۰.۷۹°    ۱۱.۹۹°