راهبرد گفتگوی فراگیر حلقه مفقوده حل مسائل کشورهای اسلامی است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 09 آذر 1400
کد خبر : ۸۲۸۸۳۶
تاریخ انتشار : شنبه ۰۱ آبان ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۴
رئیس مجلس گفت: یکی از حلقه‌های مفقوده حل مسائل کشور‌های اسلامی «راهبرد گفتگوی سراسری و فراگیر» در این حوز تمدنی است
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی عصر امروز (شنبه، اول آبان) در مراسم اختتامیه سی و پنجمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی که در مرکز همایش‌های صداوسیما برگزار شد، ضمن تبریک به مناسبت سالروز ولادت با سعادت نبی مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی (ص) به تمامی مسلمانان و حقیقت‌جویان جهان گفت: سیره پیامبر اعظم وحدت و اتحاد میان امت اسلام از هر رنگ، نژاد و قبیله‌ای است و امروز ما نیز با تأسی از همین روش گرد هم آمده‌ایم تا بتوانیم پیام وحدت و برادری را به آحاد مسلمانان جهان منتقل کنیم و گامی در جهت تشکیل امت واحده اسلامی برداریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وقتی از وحدت مسلمانان صحبت می‌کنیم نخستین سوالی که باید به آن پاسخ دهیم این است که وحدت چگونه شکل می‌گیرد؟ ادامه داد: در پاسخ به این سوال من بر این باورم که وحدت حول اهداف و رویکرد‌های مشترک شکل می‌گیرد. ما مسلمانان از هر مذهب و سلیقه‌ای مشترکات محکمی همچون قرآن پیامبر اعظم و قبله یکسان داریم، اما دلیل اینکه چرا علی‌رغم این محکمات مشترک دچار اختلافات متعددی هستیم چیزی نیست جز این که برای خود اهداف و رویکرد‌های مشترک تعریف نکرده‌ایم.

وی با تاکید بر اینکه تجربه نشان می‌دهد به میزانی که هدف و رویکرد مشترک در امت اسلام ایجاد شود وحدت نیز حاصل می‌شود و مهم‌ترین تجربه و شاهد تاریخی ما موضوع مهم فلسطین است، تصریح کرد: فلسطین توانسته است امت اسلامی را گرد هم آورد و عامل شکل گیری جبهه متحد مقاومت در مقابل رژیم غاصب صهیونیستی شود. اگر به عمر بیش از ۷۰ ساله فاجعه اشغال فلسطین توسط رژیم صهیونیستی نگاه کنیم می‌توانیم آن را به دو دوره تقسیم کنیم، دوره اول پیش از تشکیل انقلاب اسلامی و دوره دوم پس از تشکیل انقلاب اسلامی.

قالیباف با اشاره به اینکه در دوره اول دولت‌های کشور‌های عرب با نگاه ملی گرایی عربی با همه هیمنه و قدرت خود تلاش کردند جلوی رشد این غده سرطانی را بگیرند و نتیجه‌اش جنگ سال ۱۹۶۷ شد که ظرف مدت ۶ روز ماشین جنگی دولت‌های عربی با شکست مطلق مواجه شد و محصول آن تقویت سیاسی و نظامی این رژیم کودک کش شد، تاکید کرد: رژیم صهیونیستی در مقطع دوم عمر خود، در چند رویارویی مختلف نه در برابر یک یا چند ارتش منظم بلکه در برابر نیرو‌های مقاومت مردمی متشکل از برادران اهل تشیع و تسنن در لبنان و فلسطین شکست خورد و افسانه شکست ناپذیری‌اش به پایان رسید. آن عاملی که باعث چنین تحول عظیمی شد ایجاد باور و هدف مشترک ضدصهیونیستی و تغییر رویکرد محوریت دولت‌ها از نگاه ملی گرایی عربی به امت اسلامی با محوریت اسلام سیاسی ظلم ستیز است. البته این هدف و رویکرد مشترک نیز در نتیجه شناخت و آگاهی امت اسلامی شکل گرفت.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: با پیروزی انقلاب اسلامی امام خمینی رضوان الله تعالی علیه نه تنها اسلام سیاسی را در ایران حاکم کرد بلکه به عنوان یک کشور مسلمان شیعی دغدغه اصلی فراسرزمینی خود را ظلم ستیزی در برابر رژیم صهیونیستی و پشتیبان اصلی او یعنی آمریکا قرار داد. این ابرمرد تاریخ و معلم پیشرو عصر جدید به نخبگان مذهبی و سیاسی امت اسلام نشان داد که منکر اصلی که قرآن نهی از آن را وظیفه هر مسلمانی قرار داده است ظلم مستکبران فقرآفرینی استعمارگران و جهل ناشی از فرهنگ مادی گرایی نظام سرمایه داری است.

وی با تاکید به اینکه امام خمینی (ره) با پایبندی به راهبرد نه شرقی و نه غربی به همه مسلمانان دنیا نشان داد با خداباوری و اعتماد به سنت‌های الهی و تکیه به توان مردم می‌توان دربرابر هرقدرت به ظاهر بزرگی پیروز شد، اظهار کرد: نخبگان امت اسلامی در نقاط مختلف کشور‌های مسلمان با اعتقادات مذهبی متفاوت ضرورت مبارزه با منکر‌های اصلی را تبیین کردند و شناخت و آگاهی امت را نسبت به رهیافت جدید از اسلام سیاسی مبتنی بر تفکر ناب محمدی بالا بردند و در این میان مجاهدانی همچون شهید حاج قاسم سلیمانی برای عملی شدن این رویکرد جهاد کردند و نتیجه آن شد که مردم مسلمان از اهل تشیع و تسنن بدون پشتیبانی دولت‌ها درکنار هم متحد شدند و با تکیه بر سنت‌های الهی توان قدرت‌های تا دندان مسلح را چیزی جز سستی خانه عنکبوت ندیدند و شکست‌های پی در پی را بر آنها تحمیل کردند و این‌گونه بود که با شناخت و آگاهی امت مسلمان از اسلام سیاسی و تکیه بر سنت‌های الهی معجزه عصر جدید شکل گرفت و هیمنه جبهه استکبار با همه قدرت ظاهری اش فروریخت.

قالیباف ادامه داد: همین هدف و رویکرد مشترک باعث نگرانی جبهه استکبار شد و با بدل سازی‌های انحرافی در قالب اسلام تکفیری و شعله ور کردن جنگ‌های داخلی و عادی سازی ظلم پذیری برخی دولت‌های منطقه در قالب پذیرش طرح‌هایی نظیر طرح آبراهام و طرح موسوم به معامله قرن به مقابله با آن برآمدند.

وی تاکید کرد: امروز قدرت‌های پنهانی در تلاش هستند تا با اختلاف افکنی‌های قومی و مذهبی در میان مسلمانان آنان را به سمت جنگ‌های داخلی منطقه‌ای و برادرکشی سوق دهند.

رئیس قوه مقننه کشورمان با اشاره به حوادث اخیر افغانستان یادآور شد: در افغانستان و در سراسر منطقه این دست‌های پنهان در کارند تا با راه اندازی جنگ‌های مذهبی منطقه را در ناامنی همیشگی قرار دهند. جنایت‌های اخیر در افغانستان و برنامه‌ریزی‌های گستردۀ آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها برای ایجاد آشوب و تفرقه در لبنان عراق و تحریک برخی سران کشور‌های منطقه همه در همین راستاست. ممکن است در ظاهر سرباز‌های آمریکایی از منطقه خارج شده باشند لکن نقشه‌های آنها برای ایجاد آشوب و اختلاف به نوعی از طریق بازتعریف حضورشان در منطقه به پایان نرسیده است.

وی گفت: در برابر این برنامه ریزی‌ها امروز تجربه موفق مقابله با رژیم صهیونیستی و همچنین تجربه‌های تلخ اسلام تکفیری و درگیری‌های داخلی امت اسلامی پیش روی ماست و نسخه شفابخش گذر از این دشمنی سخت و پیچیده همان آگاهی و شناخت امت اسلام است تجربه نشان داده است که بار اصلی موفقیت نه به دوش دولت‌ها که به دوش شما نخبگان جوامع اسلامی است. بی تردید گمشده امروز امت اسلام آگاهی و شناخت است.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نخبگان جوامع اسلامی باید به امت اسلامی نشان دهند که بر اساس تعالیم قرآنی منکر اصلی که باید با آن مبارزه کرد ظلم ظالمان جهانی است و راهبرد اصلی مبارزه با استکبار نیز مقابله همراه با تدبیر و عقلانیت است باید نقشه‌های دشمن را شناخت و برای آن طراحی دقیق مبتنی برآگاهی بخشی امت اسلام داشت.

قالیباف با بیان اینکه یکی از حلقه‌های مفقوده حل مسائل کشور‌های اسلامی «راهبرد گفتگوی سراسری و فراگیر» در این حوزه تمدنی است، تصریح کرد: علمای مسئول و فضلای دغدغه‌مند کشور‌های اسلامی از هر مذهب و قومیتی که هستند باید با یکدیگر به تبادل فکری بپردازند. این راهبرد دقیقاً نقطه مقابل تکفیر است که جز جنگ‌های خونین و هدر رفتن سرمایه‌های مسلمانان چیزی برای کشور‌های اسلامی به ارمغان نیاورده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه جنبش تقریب مذاهب صدای متحد مسلمانان علیه افراطی‌گری و تکفیر است، بیان کرد: همه مردم مسلمان دنیا باید چنان درباره‌ جریان تکفیر آگاه شوند که این انحراف هیچ جایگاه اجتماعی پیدا نکند و در همین آغاز به تاریخ بپیوندد. همچنین برای اصلاح تصویری که دشمنان اسلام ناب محمدی برای مردم دنیا با سوءاستفاده از جریان‌های تکفیری نظیر داعش ایجاد کرده اند نخبگان مسلمان باید با کمک امت اسلامی فعالانه وارد میدان شوند.

وی با تاکید بر اینکه نخبگان جوامع اسلامی امروز باید از تمام ظرفیت‌های اندیشه‌ای و هنری خود برای بازنمایی اسلام آن چنان که هست استفاده کنند و روایت خشونت‌بار از اسلام را با ارائه روایت اصیل کنار بزنند تا جهانیان با چهره نورانی و زندگی‌ساز اسلام آشنا شوند، افزود: امروز این ظرفیت از طریق فضای رسانه‌ای فراهم شده است که شایستگی اسلام برای پر کردن این خلأ معنوی به همه مردم جهان نشان داده شود. تشریح ابعاد شخصیتی پیامبر عظیم‌الشأن اسلام می‌تواند مهم‌ترین راهبرد مشترک میان امت اسلام برای تبلیغ این دین مبین باشد.

قالیباف گفت: امروز پیشرفت‌ها در فناوری در سطح جهانی و تغییرات ماهوی در عرصه رسانه و ارتباطات فرصت‌های بی بدیلی را برای آگاهی امت اسلام بدور از فضاسازی‌های رسانه‌های هژمون ارائه می‌دهد و همچنین همین ابزار‌های نوین در رسانه‌های اجتماعی فراگیر این فرصت را به امت اسلام داده است که پیام اسلام ناب را به همه حق جویان جهان برسانند.

وی تاکید کرد: امروز ارتباطات اجتماعی مفهوم شبکه‌ای پیدا کرده و ما در این شبکه که بر پایه اینترنت شکل گرفته و افراد را به یکدیگر وصل کرده است می‌توانیم با سایر مسلمانان جهان و در مرحله بعد با دیگر آزاداندیشان جهان ارتباط بگیریم و از این ظرفیت برای ترویج پیام حق طلبی استفاده کنیم و عملاً امکان دستیابی به اهداف تقریب مذاهب را فراهم سازیم.

وی گفت: استفاده از ظرفیت‌های تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی فراگیر جهانی این فرصت را به ما می‌دهد که «آگاهی مردم‌پایه» را به‌عنوان محور کانونی موفقیت امت واحده اسلامی فراگیر کنیم.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: از دیگر مسائلی که باعث تقویت قدرت امت اسلامی می‌شود تقویت مبنایی تعاملات اقتصادی با یکدیگر است. امروزه جهان اسلام جمعیتی حدود ۲ میلیارد نفر را به خود اختصاص داده است. در صورت تحقق ایده وحدت اسلامی و رفع تعارضات قطعاً یکی از راهبرد‌های اصلی جهان اسلام می‌تواند حرکت به سمت اتحادیه سازی در حوز‌های سیاسی- اقتصادی و همراه کردن کشور‌های غیرمسلمان هم پیمان است، این مستلزم راه افتادن باب گفتگو و حل مسائل ابهامات و سوء تفاهم‌ها بین دولت‌های اسلامی است.

قالیباف تاکید کرد: اینجانب همین جا فرصت را غنیمت می‌شمارم و تصریح می‌کنم جمهوری اسلامی ایران برای حل تمامی مسائل خود با کشور‌های اسلامی در چارچوب دکترین خویش یعنی نفی سلطه پذیری و سلطه گری عدم پذیرش نظم تحمیلی جبهه استکبار خروج کشور‌های بیگانه از منطقه و همکاری متقابل با کشور‌های منطقه با اولویت کشور‌های اسلامی اعلام آمادگی می‌کند. جمهوری اسلامی ایران همیشه در مسیر ایجاد صلح و ثبات و جلوگیری از تفرقه جنگ‌های داخلی دخالت خارجی و یا تجزیه کشور‌های منطقه گام برداشته است و از هیچ تلاشی برای تشکیل امت واحده اسلامی دریغ نخواهد کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: به روان پاک مرحوم آیت الله محمدعلی تسخیری که به حق یکی از پیشگامان اتحاد و وحدت میان مذاهب اسلامی بودند درود می‌فرستم و از تمامی بانیان برگزاری این مراسم و تمامی علما روشنفکران و اندیشمندانی که در سراسر جهان اسلام عمر خویش را وقف تقریب مذاهب مبارزه با افراطی‌گری و رویکرد‌های تکفیری و برقراری صلح و آرامش در جهان اسلام کرده اند تقدیر و تشکر می‌کنم و مطمئن هستم این مجاهدت آنها در بارگاه الهی مقبول و مأجور خواهد بود.

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۸.۷۳°    ۹.۹۹°