بازدید مهمانان کنفرانس وحدت اسلامی از راکتور تحقیقاتی شهید فخری‌زاده
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 07 بهمن 1400
کد خبر : ۸۲۸۸۴۰
تاریخ انتشار : شنبه ۰۱ آبان ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۵
جمعی از مهمانان سی و پنجمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی، امروز از راکتور تحقیقاتی شهید فخری‌زاده (تهران)، مرکز تولید رادیودارو و نمایشگاه آخرین دستاورد‌های صنعت هسته‌ای بازدید کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

در آستانه سالروز میلاد پیامبر گرامی اسلام (ص) و هفته وحدت، جمعی از مهمانان سی و پنجمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی، امروز (شنبه) اول آبان ماه ۱۴۰۰ از راکتور تحقیقاتی شهید فخری‌زاده (تهران)، مرکز تولید رادیودارو در پردیس شهید شهریاری و همچنین نمایشگاه آخرین دستاورد‌های صنعت هسته‌ای بازدید کردند.

در ابتدای این بازدید بهروز کمالوندی معاون امور بین‌الملل حقوقی و مجلس و سخنگوی سازمان انرژی اتمی طی سخنانی گفت: رجاء واثق دارم، همگرایی، هم‌افزایی و انسجام اندیشمندان قلمرو اسلامی زیر پرچم اسلام عزیز، سبب اتحاد امت اسلام و ارتقای ملل اسلامی در برابر بدخواهان، کژاندیشان و مستکبران خواهد شد.

بازدید مهمانان کنفرانس وحدت اسلامی از راکتور تحقیقاتی شهید فخری‌زاده

معاون سازمان انرژی اتمی بیان کرد: امت اسلام در برهه‌ای بحران‌زا و به قول رهبر فرزانه و عزیزمان، در یک پیچ تاریخی سرنوشت‌ساز قرار دارد. از طرفی، رشد زایدالوصف علوم و فناوری‌های گوناگون، موجب رفاه و پیشرفت زندگی بشر و تسلط بر طبیعت شده و از طرف دیگر همین علم و فناوری، در دست دزدان چراغ به دست و عالمان بی‌عمل، سبب یکه‌تازی، استثمار و استعمار ملل کمتر برخوردار توسط مستکبران شده است. از یک‌سو با خلق سازمان‌های بین‌المللی، موجب تسهیل روابط و تعامل بیشتر ملل جهان در جهت رفع مشکلات و پر کردن خلاء کاستی‌های مختلف شده و از سویی دیگر، همین سازمان‌های به ظاهر بین‌المللی، در دست خودمحوران و بازیچه خودکامگان شده و از هیچ فرآیندی برای تحقیر و تحدید ملل دیگر فروگذاری نمی‌کنند.

وی افزود: در این فضای پرتنش و وهم‌آلود، جهان اسلام با رنسانس خود، نه تنها موظف به توسعه و پیشرفت خود با توسل به دانش و فناوری‌های جدید است، بلکه باید با ارتقای اندیشه اسلامی و نگرش توحیدی و اتکال به خداوند منان، مسیر سبز پیشرفت خود را با الگویی اسلامی و برآمده از آیات و روایات و متکی بر خود و نه بر غیر خود هموار کند و این همان مسیری است که در نهایت به تمدن نوین اسلامی خواهد انجامید.

کمالوندی با اشاره به یکجانبه گرایی و یکه‌تازی مستکبران جهان و دشمنان دنیای اسلام گفت: هم‌اکنون جهان اسلام واجد سرمایه‌های گران‌سنگی است. این سرمایه‌ها، نتیجه تلاش اندیشمندان و متفکرانی است که در طول تاریخ با مجاهدت‌های فراوان به دست آمده‌اند. بی‌تردید، آن‌چه از کنفرانس وحدت اسلامی باید سربرآرد، همانا ساختار‌ها و سازوکار‌های تمدن نوین اسلامی و تبیین و ترسیم کردن مسیر رسیدن به آن در این دوره ابهام‌آلود و در حضور تنش‌های عدالت سوز در صحن بین‌المللی است.

بازدید مهمانان کنفرانس وحدت اسلامی از راکتور تحقیقاتی شهید فخری‌زاده

معاون رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: سرعت تحولات به حدی است که دمی را نباید آسایید و فرصتی را نباید از دست داد. امت اسلامی در معرض و بعضاً در محاصره یکه‌تازان عرصه جهان خواری قرار دارد. وضعیت خطیر فعلی که آینده چند ۱۰ سال بلکه یک یا دو سده پیش روی جهانیان را رقم خواهد زد برهه زمانی بسیار حساسی است که باید با درک درست از آن برای ساختن جهانی امن و آماده برای تعالی انسان‌ها بهره جست.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در خصوص دستیابی و دستاورد‌های سترگ و غرور آفرین فناوری هسته‌ای اظهار کرد: ما در اینجا تمام تلاش خود را برای دستیابی به مرز‌های علم و فناوری هسته‌ای معطوف داشته‌ایم و علیرغم همه مخالفت‌ها و دشمنی‌های فراوان در عرصه بین‌المللی، در صنعت هسته‌ای دستاورد‌های سترگ و غرور آفرینی کسب کرده‌ایم. در مسیر کسب این دستاورد‌های بزرگ از همه‌چیز مایه گذاشته‌ایم و عزیزانی را که هر کدام مردانی رشید و عالمانی فقید بوده‌اند را در راه اعتلای اسلام و امت اسلامی تقدیم کرده‌ایم. از این بین می‌توانم به شهیدان بزرگواری، چون دکتر علی‌محمدی، دکتر شهریاری، مهندس احمدی روشن و آخرین آنها شهید فخری زاده اشاره کنم همچنین باید بگویم که تلاش‌های مستمر دشمنان اسلام برای نابودی این صنعت ارزشمند از طریق توطئه‌های مختلفی، چون خرابکاری صنعتی، سایبری، بمبگذاری و طرق مختلف به کار برده شده، خوشبختانه راه به جایی نبرده و این صنعت همچنان شاداب و هر روز شکوفاتر از قبل به پیش می‌رود.

وی افزود: ملت بزرگ ایران اسلامی رودررو، سینه به سینه و چشم در چشم دشمن انداخته و از حق خود نگذشته است که اگر چنین می‌شد پاسخی در پیشگاه پیامبر اعظم صلوات الله علیه و شهدای اسلام در طول تاریخ نداشتند.

کمالوندی با اشاره به توانمندی دانشمندان ایران اسلامی در فتح قله‌های دانش، تصریح کرد: بدون شک یکی از ارکان تمدن نوین اسلامی علم و فناوری است و همین سرمایه می‌تواند عامل وحدت جهان اسلام و قلمرو اسلامی باشد. به مصداق آیه شریفه هل یستوی الذین یعلمون و الذین لایعلمون هر کدام از ما موظفیم به سهم خود و با تکیه بر داشته‌های خود به این امر مهم روی آوریم و با تشریک مساعی در این زمینه به تکلیف اسلامی خود عمل کنیم. خوشبختانه ایران اسلامی امروز در همه شاخه‌ها و رشته‌های فناوری و صنعت هسته‌ای قله‌های پیشرفت را درنوردیده است.

بازدید مهمانان کنفرانس وحدت اسلامی از راکتور تحقیقاتی شهید فخری‌زاده

وی افزود: هزاران متخصص این صنعت در حوزه‌های اکتشاف و استخراج اورانیوم گرفته تا تبدیل و غنی‌سازی و ساخت انواع سوخت هسته‌ای، نیروگاه اتمی، رادیودارو، کاربرد آن در صنعت و کشاورزی، لیزر و کوانتوم و گداخت و ... در تلاش دائم هستند و باعث شده‌اند تا ایران در جایگاه نسبتا بالایی قرار داشته باشد.

سخنگوی سازمان اعلام کرد: آماده‌ایم تا در توسعه فناوری هسته‌ای در جهت رفاه مردم و جوامع اسلامی با کشور‌های جهان اسلام همکاری کنیم تا همه با هم مسیر تمدن نوین اسلامی را هموارتر کنیم. با کمک یکدیگر، شانه به شانه و دست در دست هم، این مسیر سبز را برای اعتلای اسلام و امت اسلامی با صلابت طی کنیم، به امید آینده درخشان در پرتو تمدن نوین اسلامی.

در این بازدید مهمانان سی و پنجمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی، با زیرساخت‌های علمی و تحقیقاتی، دستاورد‌ها و توانمندی‌های صنعت هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران در حوزه راکتور و تولید رادیو دارو آشنا شدند و در پایان از نمایشگاه ویژه دستاورد‌های صنعت هسته‌ای کشور بازدید کردند.


پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۳.۷۳°    ۵.۷۹°