نیاز بیمارستان‌های سراسر کشور به خون
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 09 آذر 1400
کد خبر : ۸۲۸۹۱۲
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۲ آبان ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۱
مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران از هموطنان درخواست کرد که اهدای خون را به طور مستمر و مداوم انجام دهند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 پیمان عشقی، مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران با حضور در برنامه "گفتگوی ۱۸:۳۰" شبکه خبر گفت: در نیمه دوم سال و با شروع فصل سرما همچنین کوتاه شدن طول روز، ترافیک و آلودگی هوا شاخص‌های اهدای خون کاهش می‌یابد.

وی افزود: براساس استانداردهای تعریف شده در کشور، آقایان هر سه ماه یک‌بار به عبارتی چهار بار در سال و خانم‌ها هر چهارماه یک‌بار یعنی سه بار در سال، می‌توانند خون کامل اهدا کنند.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران گفت: ایران در تمام شاخص‌های اهدای خون با فاصله از سایر کشورهای منطقه جلوتر و در برخی شاخص‌ها در حد کشورهای پیشرفته و توسعه یافته جهان است.

عشقی با بیان اینکه اهدای خون بانوان حدود ۵ درصد است، تصریح کرد: در برخی از کشورهای منطقه حدود ۲۰ درصد و در کشورهای اروپایی حدود ۵۰ درصد اهداکنندگان خون را بانوان تشکیل می‌دهند.

وی با بیان اینکه خون یک داروی بیولوژیک و حیاتی است، گفت: افرادی که اعمالی مانند حجامت و تتو را انجام می‌دهند به دلیل احتمال بالای آلودگی تا یک سال نمی‌توانند خون اهدا کنند.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران بیان کرد: همه افرادی که برای اهدا خون مراجعه می‌کنند مورد آزمایش‌های عفونی قرار می‌گیرند.

 
عشقی افزود: در ۶ ماهه اول امسال نسبت به ۶ ماهه اول سال ۹۹، اهدای خون ۱۲ درصد رشد داشته است ولی در همین ایام درخواست خون در تهران ۴۰ درصد افزایش داشت.
 
مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران از هموطنان درخواست کرد که اهدای خون را به طور مستمر و مداوم انجام دهند.
 

وی با تأکید بر اینکه در پایگاه‌های انتقال خون بیشترین میزان شیوه نامه‌های بهداشتی رعایت می‌شود، گفت: افرادی که به کرونا مبتلا شده‌اند ۲۸ روز بعد از بهبودی می‌توانند نسبت به اهدای خون اقدام کنند.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران بیان کرد: دریافت کنندگان واکسن‌های سینوفارم و برکت، بلافاصله و دریافت کنندگان واکسن‌های اسپوتنیک و آسترازنیکا ۱۴ روز بعد از واکسیناسیون می‌توانند نسبت به اهدای خون اقدام کنند.

عشقی ادامه داد: ۶۰ درصد از اهداکنندگان خون را اهداکنندگان مستمر تشکیل می‌دهند.

 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵.۷۹°    ۱۱.۹۹°