پوشش واکسیناسیون در ایران بیشتر از متوسط جهانی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 30 دی 1400
کد خبر : ۸۲۸۹۷۸
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۳ آبان ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۵
متولیان، اپیدمیولوژیست گفت: در کشور به ازای هر صد نفر ۹۶ دُز واکسن تزریق شده است که متوسط جهانی آن ۸۴ دُز به ازای هر صد نفر است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 "سیدعباس متولیان"، اپیدمیولوژیست در برنامه گقتگوی خبری ۱۸:۳۰ دقیقه شبکه خبر گفت: از ۲ ماه گذشته تاکنون روند افزایشی پوشش واکسیناسیون در کشور خیلی خوب بود به طوری که در ۲ ماه گذشته به ازای هر صد نفر در کشور ۳۳ دُز واکسن تزریق شده بود در صورتی که امروز به ازای هر صد نفر ۹۶ دُز واکسن تزریق شده است و در آن زمان متوسط دنیا ۶۶ دُز به ازاری هر صد نفر بود که اکنون این عدد به ۸۴ دُز به ازای هر صد نفر رسیده است.

متولیان با بیان اینکه پوشش واکسیناسیون کشور از متوسط جهانی بیشتر است، گفت: با افزایش تعداد افراد واکسینه شده در کشور این امیدواری وجود دارد که پیک ششم در کشور دیرتر و با مرگ و میر کمتر اتفاق بیفتد.

او گفت: افرادی که هر دو دُز واکسن کرونا را دریافت کرده اند احتمال ابتلا به کرونا در آن‌ها تا ۸۰ درصد کاهش پیدا می‌کند.

وی افزود: تزریق هر دو دُز واکسن کرونا می‌تواند تا ۹۰ درصد میزان بستری‌ها را کاهش دهد.

متولیان گفت: روند کلی کشور در موارد مرگ و بستری بیماران کرونایی رو به کاهش است، ولی در برخی از شهرستان‌ها شهر‌های قرمز و نارنجی نسبت به هفته گذشته در حال افزایش است و علت آن اجرای وضعیت اپیدمی در برخی از استان‌های در زمان‌های متفاوت است.
"سیدمحسن زهرایی"، رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت دیگر میهمان برنامه هم گفت: سرعت واکسیناسیون در کشور بهتر شده است و وضعیت قابل قبولی دارد.

او گفت تا ظهر امروز(دوشنبه) ۸۱ و نیم میلیون دُز واکسن تزریق شده است که از این تعداد تقریباً ۳۱ میلیون نفر دُز دوم را دریافت کرده اند و ۵۱ میلیون نفر هم دُز اول را دریافت نموده اند.

رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت گفت: واکسن "اسپایکوژن" در مراکز واکسیناسیون از هفته آینده توزیع می‌شود.
 
واکسن اسپایکوژن، واکسن استرالیایی-ایرانی کرونا، حاصل همکاری مشترک شرکت سیناژن و شرکت Vaxine استرالیا است.
او گفت: رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت: حدود ۱۲ میلیون دُز از ۳۶ میلیون دُز واکسن موجود در کشور تولید داخل است.

زهرایی گفت: واکسن اسپایکوژن از هفته‌ی آینده و "فخراوک" وابسته به وزارت دفاع و واکسن رازی "کووپارس" تا دو هفته آینده در مراکز واکسیناسیون کشور توزیع خواهد شد.

او گفت: برای دُز یادآور واکسیناسیون بر واکسن تولید داخل تکیه خواهیم کرد.
سرهنگ "عین‌الله جهانی"، معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور ناجا هم در این برنامه گفت:در مصوبات ستاد ملی کرونا درباره ممنوعیت تردد‌ها در شهر‌های قرمز و نارنجی و تردد شبانه (از ساعت ۲۲ تا ۳ بامداد) تغییراتی انجام نگرفته است و فقط از نظر تعداد شهر‌های قرمز و نارنجی تغییراتی صورت گرفته است و مصوبات این ستاد همچنان پابرجاست.

سرهنگ عین‌الله جهانی گفت: سیستم‌های هوشمند و دوربین‌های ورودی و خروجی شهرها، جریمه‌های یک میلیون تومانی در شهر‌های قرمز و ۵۰۰ هزار تومانی در شهر‌های نارنجی را اعمال می‌کنند.

او گفت: تردد به شهر‌های قرمز و نارنجی همچنان ممنوع و بومی‌ها نیز نمی‌توانند از این شهر‌ها خارج شوند؛ چنان چه بومی‌ها نیز اجازه ورود به این شهر‌ها را ندارند و ملاک عمل ما، پلاک وسیله نقلیه است.

معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور ناجا گفت: تردد شبانه از ساعت ۲۲ شب تا ۳ بامداد بصورت سراسری در کلیه شهر‌های کشور ممنوع است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۲.۲۱°    ۰.۹۹°