فردا، تهران میزبان نشست همسایگان افغانستان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 11 آذر 1400
کد خبر : ۸۲۹۰۱۰
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۴ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۶
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: نشست کشور‌های همسایه افغانستان در تهران فردا چهارشنبه با سخنرانی رئیس جمهور و پیام دبیر کل سازمان ملل افتتاح می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای خطیب زاده افزود: اجلاس وزرای امور خارجه کشور‌های همسایه افغانستان فردا چهارشنبه با حضور وزرای خارجه کشور‌های همسایه افغانستان به اضافه روسیه در تهران برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: این اجلاس با حضور چهار وزیر خارجه شامل ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان و پاکستان که به تدریج وارد تهران شده یا می‌شوند و با حضور آنلاین وزرای خارجه روسیه و چین و حضور نمایندگان ویژه این دو کشور به صورت حضوری برگزار می‌شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: اجلاس در محل وزارت خارجه برگزار خواهد شد و آقای رئیسی رئیس جمهور جلسه را افتتاح خواهد کرد.

وی با اعلام اینکه سفرای خارجی مستقر در تهران به این نشست دعوت شده‌اند گفت: انتظار داریم این جلسه تا چند ساعت به صورت محتوایی ادامه یابد و بعد در خصوص بیانیه مشترکی تلاش خواهد شد به جمع بندی برسیم.

آقای خطیب‌زاده همچنین اظهار داشت: نشست تهران نشستی برای یک راه‌حل افغانی خواهد بود و تشریک مساعی کشور‌های همسایه افغانستان برای کمک به صلح و ثبات پایدار در افغانستان است.

وی با اعلام اینکه این نشست در ادامه ابتکاری است که به صورت مجازی وزرای خارجه کشور‌های همسایه افغانستان چندی پیش داشتند و به اصول پایه‌ای رسیدند، گفت: آینده افغانستان باید براساس اراده و خواست مردم افغانستان شکل بگیرد. در اجلاس مجازی تاکید شد، یک دولت فراگیر در افغانستان تشکیل شود، دولتی که در چارچوب آن می‌شود به یک افغانستان با ثبات که بخشی از ترتیبات همکاری‌های منطقه‌ای فراگیر باشد، فکر کرد.

آقای خطیب زاده با بیان اینکه به نظر می‌رسد مردم افغانستان دولتی مدنظرشان است که بازتاب دهنده ترکیب جمعیتی و قومیتی افغانستان باشد، افزود: ایران طی ۴ دهه گذشته تلاش کرد به عنوان همسایه افغانستان در کنار این کشور باشد.

سخنگوی وزارت خارجه گفت: آنچه امروز در افغانستان شاهدیم همراه با نگرانی‌ها و ملاحظات و البته امید‌هایی است که امیدواریم با کمک کشور‌های مسئول و بدون دخالت خارجی شاهد سازوکار فراگیر باشیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: به هیأت حاکمه فعلی افغانستان گفتیم تلاش خود را بکنند؛ به عنوان هیأت حاکمه مسئول عمل و شرایط امنیتی را فراهم کنند.

وی ادامه داد: بمبگذاری و اقدامات تروریستی در شهر‌های مختلف افغانستان بسیار نگران کننده است. این نگرانی درباره امکان حضور تروریسم و خشونت و افراطی‌گری در افغانستان وجود دارد.

سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به اینکه تلاش خواهیم کرد با کمک همه از این دوران گذار به سلامت مردم افغانستان عبور کنند، گفت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان کنشگر مسئول تلاش کرده ضمن جلوگیری و رد دخالت‌های خارجی و ضمن اینکه به تمامیت ارضی و خواست مردم افغانستان احترام بگذارد همراه مسئول باشد و تلاش کند مردم افغانستان به آنچه اعتقاد دارند و می‌خواهند بخشی از این تلاش سخت را محقق کنند.

سخنگوی وزارت خارجه با اعلام اینکه هدف اصلی اجلاس تهران تشریک مساعتی کشور‌های همسایه افغانستان است، گفت: نشست تهران مجمعی خواهد بود برای مشارکت و همراهی. نقش ما نقش تسهیل کننده و روشن کننده خطوطی است که آینده افغانستان را هیأت حاکمه افغانستان به آن احترام بگذارد. روی اصولی که جامعه بین‌المللی و کشور‌های همسایه نظر جمعی دارند تلاش خواهد شد این خطوط در بیانیه به روشنی وارد شود.

آقای خطیب زاده افزود: آنچه روشن است این است که پیام واحدی به داخل افغانستان ارائه شود که افغانستان نمی‌تواند محلی برای خشونت و ترور باشد؛ افغانستان با صلح و ثبات شریک همکاری منطقه‌ای است. مردم افغانستان دولتی را به عنوان دولت افغانستان خواهند پذیرفت که بازتاب دهنده اراده آن‌ها باشد. تهران تلاش خواهد کرد که راه‌حل افغانی برای مشکل افغانستان چیزی است که همه باید به دنبال آن باشیم.

وی همچنین اعلام کرد: دبیرکل سازمان ملل پیامی درباره این نشست خواهد داد و حمایت خود را از این ابتکار و تلاش کشور‌های همسایه و تهران اعلام خواهد کرد. این‌ها نشان می‌دهد تهران محل دیپلماسی فعالی در منطقه خواهد بود که خود کشور‌های منطقه برای حل مشکل امروز افغانستان کمک کنند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی گفت: آن‌چه به عنوان فرار فاجعه بار و مفتضحانه آمریکا از افغانستان می‌بینیم، بعد از اشغال ماحصلی جز تخریب بنیان‌های افغانستان نداشت. آمریکا مسئولیت تاریخی را در خصوص وضعیت افغانستان متوجه خودش کرد.

آقای خطیب‌زاده تصریح کرد: آنچه مردم افغانستان از کشور‌هایی مثل ایران انتظار دارد این است که اراده آن‌ها محقق شود؛ ما امروز میزبان بیش از چهار میلیون افغانستانی هستیم. تصورم این است که هیأت حاکمه افغانستان باید گوش شنوایی برای شنیدن اراده و خواست مردم افغانستان داشته باشد و در این صورت می‌تواند خود را به عنوان هیأت حاکمه مسئول بشناسد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره اینکه در نشست فردا از گروه‌های افغانستانی حضور خواهند داشت گفت: درخواست‌هایی از گروه‌های داخل و خارج افغانستان، اروپا و ... داشته ایم که در این اجلاس‌ها حضور پیدا کنند. درخواست‌ها فردا بررسی می‌شود و برای حضور آن‌ها در نشست بعدی که در پکن خواهد بود تصمیم گیری می‌شود. اما نشست فردا با حضور کشور‌های همسایه خواهد بود. پیش از این روسیه درخواست حضور در این نشست را داشت که در دور اول بررسی شد و در دور دوم که فردا خواهد بود، حضور خواهد داشت.
 
 
آخرین وضعیت اتباع ایرانی گرفتار در مرز لیتوانی و بلاروس

سخنگوی وزارت خارجه در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار شبکه خبر هم از پیگیری جدی وضعیت اتباع ایرانی گرفتار در مرز لیتوانی و بلاروس خبر داد.

آقای خطیب زاده گفت: پس از دریافت اخبار ضد ونقیض، بلافاصله تهران از طریق مینسک تلاش کرد از وضعیت اتباع ایرانی که در مرز بلاروس و لیتوانی گرفتار شده اند، مطلع شود.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: همچنان ابهاماتی وجود دارد و تلاش کردیم به طور مستقیم برخی از اتباع گرفتار شده را پیدا کنیم.

وی افزود: سفیرمان موفق به صحبت با یکی از اتباع شد، اما متاسفانه پس از آن خبر جابجایی این اتباع رسید.

آقای خطیب زاده تصریح کرد: روز یکشنبه صبح هیئتی از سفارت ایران در مینسک به مرز اعزام شد و از طریق چند پایتخت در حال پیگیری موضوع اتباع ایرانی هستیم و به زودی نتیجه را اعلام می‌کنیم.

وی گفت: تهران با جدیت پیگیر وضعیت اتباع است و تلاش می‌کنیم این عزیزان زودتر به کشور بازگردند.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۲.۹۹°    ۱۳.۷۳°