توافق ایران با ترکمنستان برای افزایش تبادلات تجاری
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 06 آذر 1400
کد خبر : ۸۲۹۰۳۸
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۴ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۷
وزیر امور خارجه از توافق با ترکمنستان برای افزایش تبادلات تجاری به حداکثر ممکن خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای حسین امیرعبداللهیان در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای ترکمنستانی خود و در تشریح جزییات ملاقات دو جانبه امروز گفت: علاوه بر حضور آقای مرودف در اجلاس کشور‌های همسایه افغانستان، شاهد برگزاری کمیسیون مشترک همکاری‌های تهران و عشق آباد در تهران خواهیم بود.
 
توافق ایران با ترکمنستان برای افزایش تبادلات تجاری

وی با اعلام اینکه وزیر خارجه ترکمنستان با رییس جمهور، وزیر نفت و تعدادی از وزرا دیدار می‌کند، گفت: علاوه بر گفتگو‌ها در وزرات خارجه، کمیسیون مشترک همکاری‌ها در دیگر وزرات خانه‌ها برگزار می‌شود.

وزیر امور خارجه اظهار داشت: امروز توافق کردیم، سند همکاری‌های مشترک دو کشور را مورد بازبینی قرار دهیم. تاکنون بیش از ۱۰۰ سند رسمی بین دو کشور به امضا رسیده و توافق ما حول یک سند جامع همکاری‌ها و افزایش تبادل تجاری دو کشور به حداکثر ممکن است.

وزیر خارجه با اعلام اینکه نسبت به بازگشایی مسیر ترانزیت حرکت کامیون داران دو کشور از چهار نقطه مرزی توافق شد گفت: در خصوص همکاری‌های استانی، برق، آب و حوزه‌های مورد علاقه توافق اساسی به عمل آمد.

وی افزود: از دو مسیر سرخس و گنبد برق را وارد می‌کنیم؛ همچنین توافق کردیم در خصوص خط سوم رایزنی صورت بگیرد؛ همچنین درباره سد دوستی دو کشور در مرز سرخس توافق کردیم و حوزه همکاری‌های آب و همکاری در حوزه علمی، دانشگاهی و کنسولی مورد توجه و رایزنی قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه برخی مسائل منطقه‌ای از جمله افغانستان در دیدار امروز مورد توجه بوده است، اظهار داشت: گزارشی از آخرین گفتگو‌های هسته‌ای و سفر معاون سیاسی وزیر امور خارجه به بروکسل از دیگر موضوعاتی بود که با نگاه همسایگی مطرح و مشورت‌های مشترکی بین دوطرف صورت گرفت.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۱.۵۹°    ۱۴.۹۹°