اصلاح الگوی کشت؛ اولویت مدیریت منابع آبی در بخش کشاورزی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 27 دی 1400
کد خبر : ۸۲۹۰۶۳
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۴ آبان ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۲
وزیر نیرو گفت: اصلاح الگوی کشت و افزایش راندمان آب در بخش کشاورزی اولویت مدیریت منابع آب است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

علی‌اکبر محرابیان، وزیر نیرو در جلسه «شورای عالی آب» گفت: صرفه جویی ۱۰ درصدی در بخش خانگی، ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون متر مکعب آب در سال را ذخیره می‌کند در حالی که این رقم در بخش کشاورزی معادل یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون متر مکعب خواهد بود.

وی با بیان اینکه بخش کشاورزی با مصرف ۹۰ درصد منابع آبی بزرگ‌ترین متقاضی آب در کشور است، گفت: اصلاح الگوی کشت، استفاده از شیوه‌های نوین آبیاری و افزایش راندمان آب در بخش کشاورزی از مهم‌ترین برنامه‌های موجود برای مدیریت منابع آبی در کشور است.

وزیر نیرو با تأکید بر اینکه تأمین آب شرب اولویت وزارت نیرو است، افزود: ما با شیوه‌های مختلف از جمله مدیریت مخازن و استفاده از چاه‌ها، آب شرب را تأمین خواهیم کرد، ولی در بخش مصرف نیز موضوع صرفه جویی بسیار مهم خواهد بود، زیرا با کاهش مصرف فشار کمتری هم بر منابع آبی تحمیل می‌شود.

محرابیان با بیان اینکه در جلسه شورای عالی آب ۱۴ مصوبه در دستور کار قرار گرفته است، تصریح کرد: امسال شرایط منابع آبی بسیار سخت است، زیرا ما ۵۰ درصد کاهش بارندگی نسبت به سال گذشته و ۳۷ درصد کاهش بارندگی نسبت به متوسط ۵۰ ساله داریم.

وزیر نیرو با بیان اینکه طبق پیش‌بینی سازمان هواشناسی پاییز امسال ۲۰ تا ۳۰ درصد بارش کمتر از نرمال خواهیم داشت، گفت: تلاش می‌کنیم با مدیریت مصرف و تقاضا آب مورد نیاز را تأمین کنیم.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۱.۲۱°    ۶.۹۹°