اصلاح الگوی کشت در اراضی با پرداخت تشویقی به کشاورزان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 17 آذر 1400
کد خبر : ۸۲۹۰۶۵
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۴ آبان ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۰
وزیر جهاد کشاورزی از اصلاح الگوی کشت در اراضی با پرداخت تشویقی به کشاورزان خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 سید جواد ساداتی‌نژاد، وزیر جهاد کشاورزی در جلسه «شورای عالی آب» با اشاره به خشکسالی فعلی کشور گفت: در حوزه کشاورزی که بیشترین مصرف آب برای تولیدات کشاورزی و حفظ امنیت غذایی دارد اجرای الگوی کشت موضوع بسیار مهمی است البته در برنامه‌های مختلف توسعه مطرح شده، ولی در اجرا موفقیت چشمگیری نداشته است.

وی با تأکید بر اینکه اصلاح الگوی کشت نیاز به ابزار دارد، افزود: این ابزار‌ها شامل موضوع خرید تضمینی و پرداخت یارانه به کشاورزان است که تاکنون در دسترس نبوده به همین دلیل اجرای طرح الگوی کشت در کشور موفقیت چندانی نداشته است.

ساداتی‌نژاد با اشاره به تأثیر اصلاح الگوی کشت برای مقابله با کم آبی ادامه داد: ما در دشت‌هایی که با کمبود شرایط آب مواجه هستیم برای ترغیب کشاورزان به اصلاح الگوی کشت، تشویقی در نظر خواهیم گرفت که بودجه این تشویقی برای سال ۱۴۰۱ تعیین خواهد شد.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه اصلاح الگوی کشت به صورت دستوری امکان پذیر نیست، گفت: ما اگر محصولی را به کشاورزان توصیه می‌کنیم که درآمد کمتری نسبت به محصول "آب بر" دارد باید این تفاوت درآمد را برای کشاورزان تأمین کنیم.

ساداتی‌نژاد با اشاره به اینکه خشکسالی امسال نسبت به ۵۰ سال گذشته بسیار شدید بوده است، افزود: نگرانی ما در دشت‌هایی که است دچار کم آبی شدید هستند و این موضوع در سطح زیر کشت تأثیر خواهد گذاشت بنابراین پیشنهاد پرداخت بیمه مسئولیت کشاورزان برای فعالان این بخش در دشت‌های دچار خشکسالی ارائه شده است.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: این طرح برای کمک به معیشت کشاورزان پیشنهاد شده و منابع آن با کمک وزارت نیرو در سال آینده تأمین خواهد شد.

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۰.۷۹°    ۵.۹۹°