پیشی گرفتن رشد سالمندی از رشد جمعیت در کشور
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 05 بهمن 1400
کد خبر : ۸۲۹۰۶۷
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۴ آبان ۱۴۰۰ - ۲۲:۵۵
مدیرکل دفتر جمعیت مرکز آمار گفت: با یک میلیون و ۱۱۴ هزار تولد در سال گذشته، میزان رشد جمعیت در کشور به کمتر از یک درصد رسیده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 علی‌اکبر محزون، مدیرکل دفتر جمعیت مرکز آمار با حضور در برنامه "تیتر امشب" شبکه خبر گفت: آخرین رقم جمعیت کشور در ساعت جمعیتی، حدود ۸۴ میلیون و ۹۸۲ نفر شمارش شده است.

وی با بیان اینکه بعد از سرشماری سال ۹۵ جمعیت کشور بالغ بر ۸۰ میلیون نفر بود، افزود: در سال ۹۵ رشد جمعیتی ۱.۲۴ درصد اعلام شد، اما اکنون با روند کاهش آمار موالید به ویژه در پنج سال اخیر مواجه هستیم.

مدیرکل دفتر جمعیت مرکز آمار ادامه داد: سال گذشته با ثبت یک میلیون و ۱۱۴ هزار موالید در کشور، میزان رشد جمعیت به زیر یک رسید و برآورد‌های ما نشان می‌دهد که میزان رشد طبیعی جمعیت بر اساس این روند کاهشی که در موالید اتفاق افتاد حدود ۰.۷۳ درصد است به عبارتی به کمتر از یک درصد رسیده است.

محزون بیان کرد: برآوردها نشان می‌دهد، اکنون جمعیت سالمند کشورمان با رقم حدود ۸ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر به عبارتی ۱۰.۴ درصد جمعیت کشور را سالمندان بالای ۶۰ سال تشکیل می‌دهند.

مدیرکل دفتر جمعیت مرکز آمار گفت: سهم سالمندی ما از رقم ۸.۲ درصدی سال ۹۰ به رقم ۱۰.۴ درصد در سال ۱۴۰۰ رسیده‌ است، یعنی طی ۱۰ سال ۲.۲ درصد به جمعیت سالمندی کشور اضافه شده است.

وی بیان کرد: پیش‌بینی می‌شود که در سال ۱۴۱۰ سهم سالمندی جمعیت به ۱۴.۱ درصد و در سال ۱۴۲۰ به رقم ۱۹.۴ درصد و در سال ۱۴۳۰ به رقم ۲۶.۱ درصد می‌رسد.

مدیرکل دفتر جمعیت مرکز آمار گفت: رشد کلی جمعیت در ایران در سال ۹۵، ۱.۲۴ درصد افزایش داشته در حالیکه نرخ رشد جمعیت سالمندان۳.۶۲ درصد نزدیک به سه برابر رشد کلی جمعیت کشور بوده‌ است.

محمدجواد محمودی، رئیس کمیته مطالعات جمعیتی دبیرخانه شورای انقلاب فرهنگی دیگر مهمان برنامه بیان کرد: سرعت رشد میزان سالمندی در ایران به علت کاهش باروری، در دنیا بی نظیر است.

وی افزود: اگر رشد باروری ما با میزان پایین ادامه یابد در سال ۲۰۶۰ حدود ۴۶ درصد جمعیت ما را سالمندان تشکیل می‌دهند.

 

کاظمی‌پور جمعیت شناس گفت: بهترین راهکار اجرای درست سیاست‌های سالمند فعال است.

وی با بیان اینکه باید از فرصت ۳۰ ساله تا پیر شدن جمعیت کشور استفاده کنیم، تصریح کرد: از سال ۹۳ تاکنون هیچ اقدام موثری برای افزایش جمعیت کشور انجام نشده است.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۸.۵۹°    ۱۰.۹۹°