نشست کشور‌های همسایه افغانستان در تهران
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 18 آذر 1400
کد خبر : ۸۲۹۰۸۳
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۶
نشست وزرای خارجه کشور‌های همسایه افغانستان در تهران برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
وزیران خارجه ایران، ازبکستان، پاکستان، ترکمنستان و تاجیکستان در این نشست یک روزه حضور دارند.
وزیران خارجه روسیه و چین هم مجازی در اجلاس تهران شرکت کردند.
 
ناامنی نتیجه اشغال ۲۰ ساله افغانستان
معاون اول رئیس جمهور گفت: اشغال ۲۰ ساله افغانستان، جز افزایش ناامنی، افراطی گرایی، رشد تروریسم و عقب ماندگی اقتصادی نتیجه‌ای برای مردم افغانستان نداشت.
آقای محمد مخبر در دومین اجلاس وزرای خارجه کشور‌های همسایه افغانستان در تهران؛ تصریح کرد: دو دهه پیش آمریکا و متحدانش در ناتو با دستاویز قرار دادن حملات ۱۱ سپتامبر و به بهانه مبارزه با تروریسم به افغانستان حمله کردند، اما حمله و اشغال نظامی ۲۰ ساله آن‌ها در افغانستان جز افزایش ناامنی و افراطی گرایی و رشد تروریسم و عقب ماندگی اقتصادی تخریب بنیان‌های استقلال و تضعیف انسجام ملی و افزایش تولید مواد مخدر و داغ دار کردن صد‌ها هزار خانواده افغان نتیجه‌ای در پی نداشت.
آقای مخبر افزود: سیاست‌های نابخردانه و اقدامات غیر مسئولانه و نسنجیده و یکجانبه آمریکا با بیش از ۲ و نیم تریلیون دلار هزینه، با شکست کامل همراه بود.
وی گفت: واشنگتن حتی در دولت سازی که صرفاً بهانه‌ای برای تداوم اشغال این کشور بود، شکست خورد و سقوط دولت پیشین افغانستان در کمتر از دو هفته نشان داد که اقدام برای دولت سازی و ایجاد ساختار برای حکومت سازی تا چه اندازه با فرهنگ این کشور بیگانه بوده است.
معاون اول رئیس جمهور افزود: فرار مفتضحانه و فاجعه آمیز آمریکا و متحدانش در افغانستان بدون احساس مسئولیت نسبت به آینده مردم آن کشور صحنه‌های دردناک و عبرت آموزی را خلق کرد که برای همیشه در یاد و خاطره مردم افغانستان و آزاده جهان خواهد ماند.
 
امیر عبداللهیان: امریکا عامل اصلی بحران در منطقه و افغانستان است.

وزیر امور خارجه گفت: بحران امروز در افغانستان و غرب آسیا، میراث دخالت‌های نابجای دولت‌های زورگو و بطور مشخص در دو دهه اخیر امریکا است.
مردم مظلوم افغانستان قربانی اصلی سیاست‌های نادرست و مبتنی بر آزمون و خطای امریکایند.
 

وی افزود: امیدواریم بتوانیم با صدایی واحد، پیامی مشترک را به جامعه جهانی، کشورهای منطقه و داخل افغانستان ارسال کنیم.

 

رئیس دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: از تشکیل دولت فراگیر در افغانستان حمایت می‌کنیم.

وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: باید تأکید کنیم که مسئولیت امنیت شهروندان افغانستانی و مرزها با همسایگان در درجه اول با هیئت حاکمه سرپرستی در کابل است. همگان باید به افغانستان برای برون رفت از بحران موجود کمک کنیم.

وی گفت: احترام به حاکمیت، حفظ تمامیت ارضی و عدم دخالت در امور دیگران جزو اصول اساسی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است و اگر امروز در جلسه تهران پیام قوی برای تشکیل دولت فراگیر در افغانستان ارسال می‌شود به خاطر توجه به تاریخ و نقش آحاد مردم افغانستان در مقابله با اشغالگری و چالش‌های دهه‌های اخیر است.

رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: برون رفت از بحران امروز در افغانستان نیاز به انسجام داخلی، به کارگیری همه ظرفیت‌ها و بهره گیری از استعدادهای بالای کشورهای همسایه افغانستان است.

امیرعبداللهیان بیان کرد: معتقدیم در وهله اول همه همسایگان و به موازات آن جامعه جهانی باید توجه ویژه‌ای به وضعیت سیاسی، وضعیت انسانی و وضعیت گسترش تروریسم و قاچاق مواد مخدر، وضعیت رعایت حقوق بشر و زنان در شرایط کنونی افغانستان داشته باشند.

 آمریکا باید مسئولیت خودش را در قبال فجایعی که در دو دهه گذشته در افغانستان به بار آورده با صدای بلند بپذیرد

وی تصریح کرد: بسیاری از مشکلات فعلی افغانستان ریشه در مداخلات خارجی دارد و آمریکا باید مسئولیت خودش را در قبال فجایعی که در دو دهه گذشته در افغانستان به بار آورده با صدای بلند بپذیرد و در مقابل آن برای برون رفت ملت بزرگ افغانستان از چالش‌ها، دردها و آلام پیش روی مردم افغانستان اقدامات جدی در کنار تلاش‌هایی که جامعه جهانی به عمل می‌آورد داشته باشد و مسئولیت خودش را به صراحت در این رابطه بپذیرد.

وزیر خارجه یادآور شد: از این‌که آمریکایی‌ها و نظامیان آمریکایی، افغانستان را ترک کردند این را نتیجه مجاهدت مردم بزرگ افغانستان می‌دانیم.

وی گفت: در جلسه امروز خدمت آقای مخبر معاون اول رئیس جمهور هستیم. در آخرین دقایق به دلیل اولویت دیگری که براساس ضرورت برای آقای دکتر رئیسی پیش آمد علیرغم علاقه‌مندی و تمایلی که ایشان برای حضور در افتتاحیه این مراسم داشت، این مهم بر عهده آقای مخبر گذاشته شد.

قرار است پیام ویدئویی آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل نیز در این نشست پخش شود.

سفرای خارجی مستقر در تهران هم در این نشست حضور دارند و به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه بعد از افتتاح نشست وارد مباحث محتوایی نشست خواهیم شد و انتظار داریم این جلسه تا چند ساعت به صورت محتوایی ادامه یابد و بعد در خصوص بیانیه مشترکی تلاش خواهد شد به جمع بندی برسیم.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵.۷۹°    ۱۰.۹۹°